Back to list

World Cup Szabla Kilinskiego
POL Warsaw
July 5, 2018 - July 8, 2018
Required: International license

Epee female Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BELARUS
BLR 5 inscribed
HONG KONG
HKG 4 inscribed
HUNGARY
HUN 8 inscribed
FRANCE
FRA 12 inscribed
THAILAND
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha (1975 R)
NAKPRASIT Duean (1992 R)
SITA Suthin (1978 L)
JANA Saysunee (1974 R)
THA 6 inscribed
RUSSIA
MAYA Iuliia (1981 L)
EVDOKIMOVA Alena (2000 L)
VASILEVA Ludmila (1984 R)
MISHUROVA Irina (1993 R)
RUS 1 inscribed
UKRAINE
UKR 2 inscribed
POLAND
POL 7 inscribed
CHINA
CHN 3 inscribed

9 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
A WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HALKINA Aliona 1977 BLR
R A 19 inscribed
CHAI Camille 1989 CAN
R A 10 inscribed
AO Lanzhu 1986 CHN Shanghai Sportscenter
R B --- inscribed
GU Haiyan 1999 CHN
R A 41 inscribed
GARRIDO Begona 1960 ESP
R A 33 inscribed
POIGNET Sabrina 1982 FRA ATP Paris
R A 7 inscribed
QUINOLA Sandrine 1986 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R A 34 inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 6 inscribed
VLAMI Efthymia 1988 GRE
R A 48 inscribed
ZACHARIADI Adamantia-Styliani 1976 GRE
L A 38 inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKSAPD
R A 21 inscribed
NG Justine Charissa 1989 HKG HKSAPD
L A 11 inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKSAPD
L A 12 inscribed
FORIS Erika 1973 HUN
A 54 inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN Törekves Budapest
R A 4 inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 3 inscribed
AL-MAFRACHI Sahar Salah Ahmed 1988 IRQ
R A 56 inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 18 inscribed
BRUNATI Sofia 2000 ITA
R A 36 inscribed
BURDON Renata 1973 POL
R A 35 inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 9 inscribed
AFONINA Natalya 1976 RUS
R A 16 inscribed
EVDOKIMOVA Alena 2000 RUS
L A 5 inscribed
MAYA Iuliia 1981 RUS
L A 1 inscribed
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha 1975 THA
R A 17 inscribed
NAKPRASIT Duean 1992 THA
R A 24 inscribed
SITA Suthin 1978 THA
L A 30 inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R A 25 inscribed
BREUS Yevheniia 1982 UKR
R A 2 inscribed
MANDRYK Nataliia 1988 UKR
R A 20 inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 22 inscribed
LAM Ka Man - HKG HKSAPD R A --- cancelled  

31 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
A WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FIAKLISTAVA Kristina 1991 BLR
R B 15 inscribed
KASTSIUCHKOVA Anastasiya 1991 BLR
R B 13 inscribed
MAKRYTSKAYA Alesia 1986 BLR
R B 5 inscribed
XIAO Rong 1993 CHN
R B --- inscribed
SÁNCHEZ Rosa María 1967 COL
R B 37 inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 12 inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA Cercle Escrime Pays Langrois
R B 20 inscribed
PELOUX Circée 1981 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 6 inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 14 inscribed
LOUFAKI Kalliopi 1982 GRE
R B 19 inscribed
CHUNG Yuen Ping 1988 HKG
R B 21 inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 16 inscribed
GYÖNGYI Dani 1975 HUN UTE Budapest
R B 25 inscribed
BIAGINI Alessia 1994 ITA
R B 17 inscribed
PASQUINO Rossana 1982 ITA
R B 23 inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JPFA Tokio
R B 26 inscribed
CHISAKA Kana 1983 JPN
R B 32 inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B 8 inscribed
PACEK Jadwiga 1989 POL
R B 24 inscribed
BOYKOVA Viktoria 1989 RUS
R B 4 inscribed
MISHUROVA Irina 1993 RUS
R B 2 inscribed
VASILEVA Ludmila 1984 RUS
R B 7 inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 1 inscribed
FEDOTA-ISAIEVA Olena 1986 UKR
R B 9 inscribed
POZNIAK Tetiana 1984 UKR
R B 3 inscribed
YESINA Olga 1994 UKR
R B 22 inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 28 inscribed
AO Lanzhu - CHN Shanghai Sportscenter R B 27 cancelled  

27 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
A WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
DE OLIVEIRA Lenilson 1973 BRA Club Athletico Paulistano
R A 19 inscribed
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 69 inscribed
HEBERT Matthieu 1967 CAN
R A 10 inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 20 inscribed
CHEN Liqiang 1997 CHN
R A 32 inscribed
LI Hao 1994 CHN
L A 64 inscribed
FERNANDEZ GARRIDO Iago 2000 ESP
R A 60 inscribed
GARRIDO Antonio 1970 ESP
R A 103 inscribed
CHARLOT Gaëtan 1998 FRA Masque De Fer de Lyon
R A 21 inscribed
CITERNE Robert 1961 FRA Levallois Sporting Club
L A 7 inscribed
HENRY Vincent 1972 FRA Les Mousquetaires de Joinville
R A 72 inscribed
NOBLE Romain 1980 FRA CAM Bordeaux
L A 54 inscribed
ROUSSELOT Mathieu 1999 FRA NDC Angers
R A 53 inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 1 inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R A 24 inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 44 inscribed
BUDICH Martines 1991 GER TUS Maccabi Rostock
R A 76 inscribed
GADOW Sebastian 1989 GER TUS Maccabi Rostock
R A 84 inscribed
JONAS Sven 1982 GER Fechtzentrum Berlin
R B --- inscribed
NORDMANN Steffen 1984 GER Fechtzentrum Berlin
L A 78 inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 5 inscribed
GÖTTLINGER Daniel 1989 HUN Békessy Béla Vívó Klub
R A 47 inscribed
HILMAN Anton 1992 INA
R A 70 inscribed
SAIDAH Akhmad 1980 INA
R A 68 inscribed
SANDIKO Gunari Eko Jarot 1981 INA
R A 101 inscribed
RAKHAL KUMAR Sethy 1984 IND
R A 57 inscribed
VENKATESHWAR Ramesh 1977 IND
R A 35 inscribed
AL-MADHKHOORI Zainulabdeen 1991 IRQ
R A 13 inscribed
AL-OGAILI Hayder 1994 IRQ
R A 27 inscribed
JABOR Ahmed 1993 IRQ
R A 92 inscribed
BRUSOVANIK Daniel 1981 ISR
L A 86 inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 9 inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 26 inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 8 inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 29 inscribed
SASAJIMA Takaaki 1990 JPN JPFA Tokio
R A 42 inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 28 inscribed
KIM Sung Hwan 1983 KOR
L A 43 inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 3 inscribed
CALKA Norbert 1987 POL
L A 4 inscribed
DABROWSKI Michal 1986 POL
L B 77 inscribed
MALEK Piotr 1965 POL
R A 104 inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 18 inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 14 inscribed
SIATKOWSKI Michal 1991 POL
L A 83 inscribed
TRETER Rafal Bogdan 1997 POL
R A 41 inscribed
FEDYAEV Roman 1987 RUS
R A 16 inscribed
GAVRILENKOV Oleg 2000 RUS
L A 40 inscribed
KARPOV Mikhail 1986 RUS
R A 17 inscribed
SHABUROV Maxim 1996 RUS
L A 2 inscribed
YUSUPOV Artur 1983 RUS
L A 6 inscribed
SONGCHAMRAT Tanattarit 1991 THA
R A 46 inscribed
AKKAYA Hakan 1995 TUR Nilüfer Belediyespor
L A 33 inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 31 inscribed
MAHULA Maksym 1996 UKR
R A 25 inscribed
MANKO Artem 1998 UKR
R A 34 inscribed
TSEDRYK Vadym 1989 UKR
R A 36 inscribed
MENDIETA PARRA Jeisson David - COL R A --- cancelled  
CHAN Wing Kin - HKG HKSAPD L A --- cancelled  
HORVATH Gabor - HUN L A --- cancelled  
DEI ROSSI Matteo - ITA Scherma Treviso L A 51 cancelled  

57 Entries, 0 pending, 4 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
A WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PRANEVICH Andrei 1983 BLR
L B 7 inscribed
SINKEVICH Aliksei 1987 BLR
R B 41 inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 2 inscribed
MAINVILLE Pierre 1973 CAN
R B 12 inscribed
ZHANG Jie 1994 CHN
R B 40 inscribed
ZHU Fan Li 1996 CHN
R B --- inscribed
RODRÍGUEZ LAGUNA John Jairo 1974 COL
R --- inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 6 inscribed
IFEBE Yannick 1992 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 21 inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
R B 5 inscribed
SECHET Benoit 1974 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 44 inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 inscribed
RASHID Shah 1985 GBR
R B 52 inscribed
GERGELY Istvan 1984 HUN
L B 35 inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 16 inscribed
SUPRAYITNO Agus 1979 INA
R B 39 inscribed
MOHAMMAD Riyaz 1987 IND
R --- inscribed
ALI Ammar 1985 IRQ
R B 3 inscribed
MNAHI Ali 1990 IRQ
R B 22 inscribed
RADA Matoko 1982 ISR
R B 56 inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN JPFA Tokio
R C 11 inscribed
TSUNODA Akira 1989 JPN JPFA Tokio
R B 30 inscribed
WAKIMURA Futoshi 1968 JPN JPFA Tokio
R B 47 inscribed
KIM Gi Hong 1971 KOR
R B 29 inscribed
GARKULS-GUREVICS Olegs 1986 LAT
R B 23 inscribed
SATREVICS Andrejs 1978 LAT
R B 59 inscribed
GRAD Radoslaw 1985 POL
R B 73 inscribed
KARBOWNIK Marcin 1976 POL
R B 72 inscribed
LAZAR Szymon 1990 POL
R 75 inscribed
LEWONOWSKI Grzegorz 1974 POL
R B 19 inscribed
PROKSA Mateusz 1985 POL
R B 61 inscribed
RZASA Kamil 1985 POL
R B 13 inscribed
WIKTOROWICZ Wieslaw 1961 POL
R B 60 inscribed
KURZIN Aleksandr 1971 RUS
R B 24 inscribed
KUZYUKOV Alexander 1987 RUS
R B 4 inscribed
KINGMANAW Visit 1989 THA
R B 18 inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 10 inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR
R B 31 inscribed
SCHMIDT Maurice - GER SV Böblingen R A --- cancelled  
KUMAR Davendra - IND R B 46 cancelled  
CIMA Marco - ITA Fiamme Oro Roma R B --- cancelled  
SHAVKUN Serhii - UKR R C --- cancelled  

38 Entries, 0 pending, 4 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
A WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee male Senior Individual C

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SHCHEGLOV Aleksei 1981 EST
R C 8 inscribed
SZARVAS Zsolt 1973 HUN
L C 3 inscribed
RADICELLO Claudio 1988 ITA
R C 9 inscribed
RUSSO William 1977 ITA
R C 5 inscribed
SERAVALLI Martino 1989 ITA
R C 4 inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C --- inscribed
VALAINIS Dmitrijs 1982 LAT
L C 2 inscribed
SEMAAN Elias 1984 LBN Escrime Pays de Lunel
R C 11 inscribed
KOLODZIEJCZYK Lukasz 1993 POL
R C 10 inscribed
SHAVKUN Serhii 1972 UKR
R C 1 inscribed
LOVEJOY Curtis 1957 USA
R C 7 inscribed

11 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
B VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
A WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HALKINA Aliona 1977 BLR
R A 28 inscribed
MOREL Ruth Sylvie 1956 CAN Silversword Fencing Academy
R A 25 inscribed
GU Haiyan 1999 CHN
R A 6 inscribed
GARRIDO Begona 1960 ESP
R A --- inscribed
DION Amélie 1999 FRA COURBEVOIE ESCRIME
R A 43 inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 13 inscribed
TIBILASHVILI Nino 1997 GEO
R A 10 inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R A 21 inscribed
VLAMI Efthymia 1988 GRE
R A 46 inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKSAPD
R A 18 inscribed
LAM Ka Man 1999 HKG HKSAPD
R A 34 inscribed
NG Justine Charissa 1989 HKG HKSAPD
L A 8 inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKSAPD
L A 3 inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 2 inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN Törekves Budapest
R A 1 inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 39 inscribed
MOGOS Ionela Andreea 1988 ITA
R A 4 inscribed
LAO In I 1984 MAC
R A 26 inscribed
EVDOKIMOVA Alena 2000 RUS
L A 7 inscribed
MAYA Iuliia 1981 RUS
L A 9 inscribed
SYCHEVA Evgeniya 1989 RUS
R A 15 inscribed
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha 1975 THA
R A 50 inscribed
CHOOKERD Atittaya 1997 THA
R A 19 inscribed
SITA Suthin 1978 THA
L A 16 inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R A 27 inscribed
MANDRYK Nataliia 1988 UKR
R A 20 inscribed
MORKVYCH Nataliia 1992 UKR
R A 5 inscribed
DYKES Patricia 1963 USA
R A 35 inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 17 inscribed
DEMAUDE Cecile - FRA CAM Bordeaux L B --- cancelled  
POIGNET Sabrina - FRA ATP Paris R A --- cancelled  
BÖKENHAUER-HAACK Diana - GER TUS Maccabi Rostock R C --- cancelled  
BORTOLETTO Sara - ITA A 38 cancelled  

29 Entries, 0 pending, 4 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
A WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MAKRYTSKAYA Alesia 1986 BLR
R B 9 inscribed
XIAO Rong 1993 CHN
R B 19 inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 7 inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA Cercle Escrime Pays Langrois
R B 22 inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 13 inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 3 inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 17 inscribed
CHUNG Yuen Ping 1988 HKG
R B 6 inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 18 inscribed
GYÖNGYI Dani 1975 HUN UTE Budapest
R B 14 inscribed
BIAGINI Alessia 1994 ITA
R B 15 inscribed
VIO Beatrice Maria 1997 ITA
L B 1 inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JPFA Tokio
R B 21 inscribed
CHISAKA Kana 1983 JPN
R B 27 inscribed
BOYKOVA Viktoria 1989 RUS
R B 12 inscribed
MISHUROVA Irina 1993 RUS
R B 2 inscribed
SAPOZHNIKOVA Svetlana 1979 RUS
R B 28 inscribed
VASILEVA Ludmila 1984 RUS
R B 4 inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 5 inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 11 inscribed
YESINA Olga 1994 UKR
R B 16 inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 20 inscribed

22 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
A WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil male Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ITALY
ITA 10 inscribed
JAPAN
KANO Shintaro (1985 R)
YASU Naoki (1977 R)
FUJITA Michinobu (1986 R)
SUZUKI Makoto (2001 R)
JPN 7 inscribed
HUNGARY
HUN 12 inscribed
GREAT BRITAIN
GBR 5 inscribed
FRANCE
FRA 4 inscribed
THAILAND
SONGCHAMRAT Tanattarit (1991 R)
JIRASINWANICH Pachara (1974 R)
KINGMANAW Visit (1989 R)
THA 13 inscribed
RUSSIA
FEDYAEV Roman (1987 R)
SHABUROV Maxim (1996 L)
NAGAEV Nikita (1993 R)
KAMALOV Albert (1985 L)
RUS 2 inscribed
UKRAINE
UKR 9 inscribed
KOREA
KIM Gi Hong (1971 R)
CHO Yeong Rae (1976 R)
PARK Chunhee (1984 R)
SIM Jae Hoon (1988 R)
KOR 6 inscribed
GERMANY
GER 11 inscribed
POLAND
POL 3 inscribed
BRAZIL
BRA 16 inscribed
CHINA
CHN 1 inscribed
INDIA
VENKATESHWAR Ramesh (1977 R)
KUMAR Davendra (1990 R)
RAKHAL KUMAR Sethy (1984 R)
MOHAMMAD Riyaz (1987 R)
IND 14 inscribed

14 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
A WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
DE OLIVEIRA Lenilson 1973 BRA Club Athletico Paulistano
R A 32 inscribed
SOUZA Alex Sandro 1976 BRA Esporte Clube Pinheiros
R A 17 inscribed
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 26 inscribed
HEBERT Matthieu 1967 CAN
R A 15 inscribed
CHEN Liqiang 1997 CHN
R A 39 inscribed
LI Hao 1994 CHN
L A 38 inscribed
FERNANDEZ GARRIDO Iago 2000 ESP
R A 55 inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE Montrouge
R A 47 inscribed
GUEROULT Marc 1982 FRA CE Reims
L A 67 inscribed
HENRY Vincent 1972 FRA Les Mousquetaires de Joinville
R A 63 inscribed
VADON Laurent 1976 FRA Grenoble Handisport
R B 61 inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R A 31 inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 48 inscribed
BUDICH Martines 1991 GER TUS Maccabi Rostock
R A 70 inscribed
HAUPT Julius 2000 GER FC Tauberbischofsheim
R A 27 inscribed
CHAN Wing Kin 1985 HKG HKSAPD
L A 37 inscribed
CHEONG Meng Chai 1977 HKG HKSAPD
R A 9 inscribed
NG Chi Fung 1995 HKG HKSAPD
R A 25 inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN DEAC Debrecen
R A 1 inscribed
ZSOLNAI Sándor 1965 HUN Törekves Budapest
R A 53 inscribed
RADILAH Hendri 1981 INA
R A 68 inscribed
SAIDAH Akhmad 1980 INA
R A 64 inscribed
RAKHAL KUMAR Sethy 1984 IND
R A 66 inscribed
VENKATESHWAR Ramesh 1977 IND
R A 65 inscribed
AL-MADHKHOORI Zainulabdeen 1991 IRQ
R A 19 inscribed
AL-OGAILI Hayder 1994 IRQ
R A 34 inscribed
KADHIM Mustafa 1997 IRQ
R A 91 inscribed
BRUSOVANIK Daniel 1981 ISR
L A 82 inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 8 inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 3 inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 11 inscribed
SASAJIMA Takaaki 1990 JPN JPFA Tokio
R A 29 inscribed
SUZUKI Makoto 2001 JPN JPFA Tokio
R A 42 inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JPFA Tokio
R A 21 inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 20 inscribed
KIM Sung Hwan 1983 KOR
L A 43 inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 7 inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 4 inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 16 inscribed
ZIOMEK Rafal 1991 POL
R A 22 inscribed
FEDYAEV Roman 1987 RUS
R A 2 inscribed
GAVRILENKOV Oleg 2000 RUS
L A 44 inscribed
NAGAEV Nikita 1993 RUS
R A 5 inscribed
YUSUPOV Artur 1983 RUS
L A 12 inscribed
JIRASINWANICH Pachara 1974 THA
R A 49 inscribed
SONGCHAMRAT Tanattarit 1991 THA
R A 57 inscribed
AKKAYA Hakan 1995 TUR Nilüfer Belediyespor
L A 28 inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 14 inscribed
MAHULA Maksym 1996 UKR
R A 23 inscribed
CHARLOT Gaëtan - FRA Masque De Fer de Lyon R A --- cancelled  
COUTYA Dimitri - GBR St. Benedict's Fencing Club R B --- cancelled  
HORVATH Gabor - HUN L A --- cancelled  
DEI ROSSI Matteo - ITA Scherma Treviso L A 36 cancelled  
CASTRO Adrian - POL R B --- cancelled  

49 Entries, 0 pending, 5 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
A WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GUISSONE Jovane 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 4 inscribed
ZHU Fan Li 1996 CHN
R B 30 inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 5 inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 inscribed
GERGELY Istvan 1984 HUN
L B 31 inscribed
SUWONO Suwono 1979 INA
R B 33 inscribed
ALI Ammar 1985 IRQ
R B 14 inscribed
CIMA Marco 1976 ITA Fiamme Oro Roma
R B 6 inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN JPFA Tokio
R C 8 inscribed
ONDA Ryuji 1976 JPN JPFA Tokio
R B 15 inscribed
TSUNODA Akira 1989 JPN JPFA Tokio
R B 23 inscribed
WAKIMURA Futoshi 1968 JPN JPFA Tokio
R B 35 inscribed
KIM Gi Hong 1971 KOR
R B 17 inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 20 inscribed
GAWORSKI Jacek 1967 POL
R B 3 inscribed
PLUTA Grzegorz 1974 POL
R B --- inscribed
WYGANOWSKI Zbigniew 1988 POL
R B 16 inscribed
KAMALOV Albert 1985 RUS
L B 9 inscribed
KHAMATSHIN Timur 1982 RUS
R B 18 inscribed
KUZYUKOV Alexander 1987 RUS
R B 10 inscribed
KINGMANAW Visit 1989 THA
R B 24 inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 2 inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR
R B 25 inscribed
PREVOT Jerome - FRA Masque De Fer de Lyon B 34 cancelled  
KUMAR Davendra - IND R B 29 cancelled  

23 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
A WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil male Senior Individual C

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SHCHEGLOV Aleksei 1981 EST
R C 7 inscribed
RADICELLO Claudio 1988 ITA
R C 9 inscribed
RUSSO William 1977 ITA
R C 3 inscribed
SERAVALLI Martino 1989 ITA
R C 2 inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 4 inscribed
SEMAAN Elias 1984 LBN Escrime Pays de Lunel
R C 8 inscribed
KOLODZIEJCZYK Lukasz 1993 POL
R C --- inscribed
SHAVKUN Serhii 1972 UKR
R C 1 inscribed
LOVEJOY Curtis 1957 USA
R C 6 inscribed

9 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
A WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
CHAI Camille 1989 CAN
R A 17 inscribed
MOREL Ruth Sylvie 1956 CAN Silversword Fencing Academy
R A 7 inscribed
AO Lanzhu 1986 CHN Shanghai Sportscenter
R B --- inscribed
GU Haiyan 1999 CHN
R A 8 inscribed
DION Amélie 1999 FRA COURBEVOIE ESCRIME
R A 44 inscribed
POIGNET Sabrina 1982 FRA ATP Paris
R A 6 inscribed
QUINOLA Sandrine 1986 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R A 27 inscribed
VIDE Brianna 1999 FRA UC Toulouse
R A 51 inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 30 inscribed
TIBILASHVILI Nino 1997 GEO
R A 5 inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R A 18 inscribed
VLAMI Efthymia 1988 GRE
R A 47 inscribed
ZACHARIADI Adamantia-Styliani 1976 GRE
L A 29 inscribed
LAM Ka Man 1999 HKG HKSAPD
R A 36 inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKSAPD
L A 19 inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 2 inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 4 inscribed
LESTARI Sri 1978 INA
R A 37 inscribed
SUWARSIH Suwarsih 1973 INA
R A 38 inscribed
AL-MAFRACHI Sahar Salah Ahmed 1988 IRQ
R A 55 inscribed
BRUNATI Sofia 2000 ITA
R A 33 inscribed
MOGOS Ionela Andreea 1988 ITA
R A 11 inscribed
LAO In I 1984 MAC
R A 24 inscribed
BURDON Renata 1973 POL
R A 26 inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 10 inscribed
AFONINA Natalya 1976 RUS
R A 15 inscribed
SYCHEVA Evgeniya 1989 RUS
R A 25 inscribed
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha 1975 THA
R A 16 inscribed
CHOOKERD Atittaya 1997 THA
R A 9 inscribed
NAKPRASIT Duean 1992 THA
R A 13 inscribed
BREUS Yevheniia 1982 UKR
R A 1 inscribed
MORKVYCH Nataliia 1992 UKR
R A 3 inscribed
DYKES Patricia 1963 USA
R A 28 inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 14 inscribed

34 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
B VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FIAKLISTAVA Kristina 1991 BLR
R B 18 inscribed
KASTSIUCHKOVA Anastasiya 1991 BLR
R B 9 inscribed
XIAO Rong 1993 CHN
R B 13 inscribed
SÁNCHEZ Rosa María 1967 COL
R B 31 inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 16 inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 1 inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 7 inscribed
LOUFAKI Kalliopi 1982 GRE
R B 8 inscribed
MEZÖ Boglarka 1987 HUN
R B 4 inscribed
ELIH Elih 1979 INA
R B 20 inscribed
NINGRUM Survaya Dewi 1997 INA
R A 32 inscribed
PASQUINO Rossana 1982 ITA
R B 11 inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B 10 inscribed
PACEK Jadwiga 1989 POL
R B 14 inscribed
MISHUROVA Irina 1993 RUS
R B 12 inscribed
SAPOZHNIKOVA Svetlana 1979 RUS
R B 29 inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 3 inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 6 inscribed
FEDOTA-ISAIEVA Olena 1986 UKR
R B 2 inscribed
POZNIAK Tetiana 1984 UKR
R B 5 inscribed
YESINA Olga 1994 UKR
R B 15 inscribed

21 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
B VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SOUZA Alex Sandro 1976 BRA Esporte Clube Pinheiros
R A 21 inscribed
HEBERT Matthieu 1967 CAN
R A 7 inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 4 inscribed
CHEN Liqiang 1997 CHN
R A 66 inscribed
LI Hao 1994 CHN
L A 12 inscribed
GARRIDO Antonio 1970 ESP
R A 77 inscribed
PRIOR MAJON Alexander 1991 ESP
R A 70 inscribed
CITERNE Robert 1961 FRA Levallois Sporting Club
L A 14 inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE Montrouge
R A 18 inscribed
NOBLE Romain 1980 FRA CAM Bordeaux
L A 26 inscribed
ROBIN Serge 1972 FRA OGC NICE
R A 44 inscribed
ROUSSELOT Mathieu 1999 FRA NDC Angers
R A 69 inscribed
VADON Laurent 1976 FRA Grenoble Handisport
R B 61 inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 6 inscribed
GADOW Sebastian 1989 GER TUS Maccabi Rostock
R A 59 inscribed
HAUPT Julius 2000 GER FC Tauberbischofsheim
R A 33 inscribed
JONAS Sven 1982 GER Fechtzentrum Berlin
R B --- inscribed
NORDMANN Steffen 1984 GER Fechtzentrum Berlin
L A 62 inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 11 inscribed
CHAN Wing Kin 1985 HKG HKSAPD
L A 23 inscribed
CHEONG Meng Chai 1977 HKG HKSAPD
R A 20 inscribed
NG Chi Fung 1995 HKG HKSAPD
R A 42 inscribed
GÖTTLINGER Daniel 1989 HUN Békessy Béla Vívó Klub
R A 51 inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN DEAC Debrecen
R A 2 inscribed
ZSOLNAI Sándor 1965 HUN Törekves Budapest
R A 46 inscribed
HILMAN Anton 1992 INA
R A 58 inscribed
SANDIKO Gunari Eko Jarot 1981 INA
R A 79 inscribed
WIJANARKO Nanang 1981 INA
R A 48 inscribed
JABOR Ahmed 1993 IRQ
R A 78 inscribed
KADHIM Mustafa 1997 IRQ
R A 73 inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 3 inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 10 inscribed
SASAJIMA Takaaki 1990 JPN JPFA Tokio
R A 47 inscribed
SUZUKI Makoto 2001 JPN JPFA Tokio
R A 40 inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JPFA Tokio
R A 16 inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 35 inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 17 inscribed
CALKA Norbert 1987 POL
L A 28 inscribed
DABROWSKI Michal 1986 POL
L B 64 inscribed
SIATKOWSKI Michal 1991 POL
L A 55 inscribed
TRETER Rafal Bogdan 1997 POL
R A 19 inscribed
ZIOMEK Rafal 1991 POL
R A 22 inscribed
GAVRILENKOV Oleg 2000 RUS
L A 43 inscribed
KARPOV Mikhail 1986 RUS
R A 25 inscribed
NAGAEV Nikita 1993 RUS
R A 29 inscribed
SHABUROV Maxim 1996 RUS
L A 13 inscribed
JIRASINWANICH Pachara 1974 THA
R A 39 inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 1 inscribed
MANKO Artem 1998 UKR
R A 5 inscribed
TSEDRYK Vadym 1989 UKR
R A 31 inscribed
SWAUGER Richard 1956 USA
R A 37 inscribed
MENDIETA PARRA Jeisson David - COL R A --- cancelled  

51 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
B VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MAINVILLE Pierre 1973 CAN
R B 2 inscribed
ZHANG Jie 1994 CHN
R B 51 inscribed
ZHU Fan Li 1996 CHN
R B 49 inscribed
RODRÍGUEZ LAGUNA John Jairo 1974 COL
R 59 inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 13 inscribed
IFEBE Yannick 1992 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 12 inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
R B 36 inscribed
SECHET Benoit 1974 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 38 inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 4 inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 17 inscribed
RASHID Shah 1985 GBR
R B 29 inscribed
MADARÁSZ Dezső 1985 HUN Törekves Budapest
R B 52 inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 15 inscribed
SUPRAYITNO Agus 1979 INA
R B 35 inscribed
MOHAMMAD Riyaz 1987 IND
R --- inscribed
MNAHI Ali 1990 IRQ
R B 58 inscribed
CIMA Marco 1976 ITA Fiamme Oro Roma
R B 9 inscribed
ONDA Ryuji 1976 JPN JPFA Tokio
R B 5 inscribed
TSUNODA Akira 1989 JPN JPFA Tokio
R B 19 inscribed
KIM Gi Hong 1971 KOR
R B 31 inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 11 inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 3 inscribed
GRAD Radoslaw 1985 POL
R B --- inscribed
KARBOWNIK Marcin 1976 POL
R B --- inscribed
PLUTA Grzegorz 1974 POL
R B 1 inscribed
WYGANOWSKI Zbigniew 1988 POL
R B 27 inscribed
KAMALOV Albert 1985 RUS
L B 10 inscribed
KHAMATSHIN Timur 1982 RUS
R B 14 inscribed
KURZIN Aleksandr 1971 RUS
R B 6 inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 20 inscribed
PREVOT Jerome - FRA Masque De Fer de Lyon B 34 cancelled  

30 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KISIEL Michal POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAR Kevin USA Move United
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
REJAS Pablo ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
B VASILYEU Aliaksei BLR Belarus Paralympic Committee
WONG Kam Kau HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials