Back to list

World Cup
JPN Kyoto
December 13, 2018 - December 16, 2018
Required: International license

Epee female Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RUSSIA
MAYA Iuliia (1981 L)
EVDOKIMOVA Alena (2000 L)
BOYKOVA Viktoria (1989 R)
VASILEVA Ludmila (1984 R)
RUS 1 Inscribed
UKRAINE
UKR 2 Inscribed
THAILAND
JANA Saysunee (1974 R)
NAKPRASIT Duean (1992 R)
SITA Suthin (1978 L)
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha (1975 R)
THA 6 Inscribed
HONG KONG
HKG 4 Inscribed
FRANCE
FRA 12 Inscribed
BRAZIL
BRA 14 Inscribed
HUNGARY
HUN 8 Inscribed
CHINA
RONG Jing (1988 R)
WANG Xiujian (1996 R)
ZOU Xufeng (1990 R)
ZHOU Jingjing (1987 R)
CHN 3 Inscribed
POLAND
POL 7 Inscribed
JAPAN
JPN 9 Inscribed

10 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
KOBAYASHI Yoshihiro JPN Japan Para Fencing Association
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAIANTC Ekaterina RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
SEO Min Won KOR Korea Disabled Veterans Organisation
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B WONG Anna HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HALKINA Aliona 1977 BLR
R A 19 Inscribed
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 14 Inscribed
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 26 Inscribed
RONG Jing 1988 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 23 Inscribed
WANG Xiujian 1996 CHN
R A 13 Inscribed
GARRIDO Begona 1960 ESP
R A 33 Inscribed
POIGNET Sabrina 1982 FRA ATP Paris
R A 7 Inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 6 Inscribed
VLAMI Efthymia 1988 GRE
R A 48 Inscribed
ZACHARIADI Adamantia-Styliani 1976 GRE
L A 38 Inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKSAPD
R A 21 Inscribed
NG Justine Charissa 1989 HKG HKSAPD
L A 11 Inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKSAPD
L A 12 Inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN Törekves Budapest
R A 4 Inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 3 Inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 18 Inscribed
CHISAKA Kana 1983 JPN
R B 45 Inscribed
MATSUMOTO Mieko 1969 JPN JPFA Tokio
R A 67 Inscribed
BAEK Gyeong Hye 2000 KOR
L A 61 Inscribed
KIM Sunmi 1989 KOR
R A 15 Inscribed
LEE Ye Ri 1998 KOR
L A 66 Inscribed
BURDON Renata 1973 POL
R A 35 Inscribed
DROZDZ Kinga 1994 POL
R A 55 Inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 9 Inscribed
AFONINA Natalya 1976 RUS
R A 16 Inscribed
EVDOKIMOVA Alena 2000 RUS
L A 5 Inscribed
KLIMENKOVA Anna 1995 RUS
R A 39 Inscribed
MAYA Iuliia 1981 RUS
L A 1 Inscribed
SMERTINA Viktoria 1988 RUS
L A 53 Inscribed
SYCHEVA Evgeniya 1989 RUS
R A 29 Inscribed
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha 1975 THA
R A 17 Inscribed
NAKPRASIT Duean 1992 THA
R A 24 Inscribed
SITA Suthin 1978 THA
L A 30 Inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R A 25 Inscribed
BREUS Yevheniia 1982 UKR
R A 2 Inscribed
MANDRYK Nataliia 1988 UKR
R A 20 Inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 22 Inscribed
HASANOVA Aytakin - AZE Difai SC R B --- Cancelled  
AO Lanzhu - CHN Shanghai Sportscenter R B --- Cancelled  
BIAN Jing - CHN Shanghai Sportscenter L A 28 Cancelled  
GU Haiyan - CHN R A 41 Cancelled  
ZOU Xufeng - CHN R A 8 Cancelled  
CHUNG Yuen Ping - HKG R B --- Cancelled  
CHOOKERD Atittaya - THA R A --- Cancelled  

37 Entries, 0 Pending, 7 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
KOBAYASHI Yoshihiro JPN Japan Para Fencing Association
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAIANTC Ekaterina RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
SEO Min Won KOR Korea Disabled Veterans Organisation
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B WONG Anna HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HASANOVA Aytakin 1994 AZE Difai SC
R B --- Inscribed
FIAKLISTAVA Kristina 1991 BLR
R B 15 Inscribed
KASTSIUCHKOVA Anastasiya 1991 BLR
R B 13 Inscribed
MAKRYTSKAYA Alesia 1986 BLR
R B 5 Inscribed
RODOLPHO Suelen 1991 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
B 31 Inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 12 Inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA Cercle Escrime Pays Langrois
R B 20 Inscribed
PELOUX Circée 1981 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 6 Inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 14 Inscribed
LOUFAKI Kalliopi 1982 GRE
R B 19 Inscribed
CHUNG Yuen Ping 1988 HKG
R B 21 Inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 16 Inscribed
GYÖNGYI Dani 1975 HUN UTE Budapest
R B 25 Inscribed
BIAGINI Alessia 1994 ITA
R B 17 Inscribed
PASQUINO Rossana 1982 ITA
R B 23 Inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JPFA Tokio
R B 26 Inscribed
SAKURAI Anri 1988 JPN JPFA Tokio
L B 11 Inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B 8 Inscribed
PACEK Jadwiga 1989 POL
R B 24 Inscribed
BOYKOVA Viktoria 1989 RUS
R B 4 Inscribed
MISHUROVA Irina 1993 RUS
R B 2 Inscribed
VASILEVA Ludmila 1984 RUS
R B 7 Inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 1 Inscribed
FEDOTA-ISAIEVA Olena 1986 UKR
R B 9 Inscribed
POZNIAK Tetiana 1984 UKR
R B 3 Inscribed
YESINA Olga 1994 UKR
R B 22 Inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 28 Inscribed
XIAO Rong - CHN R B --- Cancelled  
ZHOU Jingjing - CHN Shanghai Sportscenter R B 10 Cancelled  

27 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
KOBAYASHI Yoshihiro JPN Japan Para Fencing Association
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAIANTC Ekaterina RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
SEO Min Won KOR Korea Disabled Veterans Organisation
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B WONG Anna HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RIBEIRO Moacir 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 12 Inscribed
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 69 Inscribed
HEBERT Matthieu 1967 CAN
R A 10 Inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 20 Inscribed
SUN Gang 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 11 Inscribed
TIAN Jianquan 1989 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 15 Inscribed
ZHONG Saichun 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 49 Inscribed
CHARLOT Gaëtan 1998 FRA Masque De Fer de Lyon
R A 21 Inscribed
CITERNE Robert 1961 FRA Levallois Sporting Club
L A 7 Inscribed
NOBLE Romain 1980 FRA CAM Bordeaux
L A 54 Inscribed
TOKATLIAN Damien 1970 FRA Bordeaux Etudiant Club
L A 85 Inscribed
CAMPBELL-HILL Matthew 1979 GBR
R A 75 Inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 1 Inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R A 24 Inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 44 Inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 5 Inscribed
NTOUNIS Vasileios 1990 GRE
R A 56 Inscribed
PYLARINOS-MARKANTONATOS Gerasimos 1979 GRE
L A 45 Inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 9 Inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 26 Inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 8 Inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 29 Inscribed
NAKAGAWA Kiyoharu 1977 JPN JPFA Tokio
R A 48 Inscribed
SASAJIMA Takaaki 1990 JPN JPFA Tokio
R A 42 Inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JPFA Tokio
R A 87 Inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 28 Inscribed
HA Tae Woo 1999 KOR
R B --- Inscribed
KIM Sung Hwan 1983 KOR
L A 43 Inscribed
LEE Tae Kwon 1993 KOR
L A 90 Inscribed
SHIN Chang Sik 1973 KOR
R A 58 Inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 3 Inscribed
CALKA Norbert 1987 POL
L A 4 Inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 18 Inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 14 Inscribed
TRETER Rafal Bogdan 1997 POL
R A 41 Inscribed
DRONOV Viktor 1994 RUS
R A 23 Inscribed
FEDYAEV Roman 1987 RUS
R A 16 Inscribed
KARPOV Mikhail 1986 RUS
R A 17 Inscribed
SHABUROV Maxim 1996 RUS
L A 2 Inscribed
TROFIMOV Nikita 2001 RUS
R A 71 Inscribed
YUSUPOV Artur 1983 RUS
L A 6 Inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 31 Inscribed
MAHULA Maksym 1996 UKR
R A 25 Inscribed
MANKO Artem 1998 UKR
R A 34 Inscribed
TSEDRYK Vadym 1989 UKR
R A 36 Inscribed
FLECK Charles 1990 USA
R A 80 Inscribed
CHEN Liqiang - CHN R A 32 Cancelled  
CHEN Yijun - CHN Shanghai Sportscenter R A 61 Cancelled  
CHENG Yang - CHN Jiangsu Sportscenter L A --- Cancelled  
LI Hao - CHN L A 64 Cancelled  
YE Ruyi - CHN Shanghai Sportscenter R A --- Cancelled  
DEI ROSSI Matteo - ITA Scherma Treviso L A 51 Cancelled  
RYU Eun Hwan - KOR R B --- Cancelled  
GAVRILENKOV Oleg - RUS L A 40 Cancelled  

46 Entries, 0 Pending, 8 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
KOBAYASHI Yoshihiro JPN Japan Para Fencing Association
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAIANTC Ekaterina RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
SEO Min Won KOR Korea Disabled Veterans Organisation
A SHUMATE Sean USA Move United
A TAMAS Henriette HUN Hungarian Paralympic Committee
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B WONG Anna HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PRANEVICH Andrei 1983 BLR
L B 7 Inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 2 Inscribed
MAINVILLE Pierre 1973 CAN
R B 12 Inscribed
HU Daoliang 1980 CHN Jiangsu Sportscenter
L B 8 Inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 6 Inscribed
IFEBE Yannick 1992 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 21 Inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
R B 5 Inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 Inscribed
CHEEMA Balwinder 1979 GER TUS Maccabi Rostock
R B 32 Inscribed
WIDMAIER Tim 1990 GER SV Böblingen
R B 55 Inscribed
TRIANTAFYLLOU Panagiotis 1986 GRE
R B 28 Inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 16 Inscribed
ALI Ammar 1985 IRQ
R B 3 Inscribed
SARRI Alessio 1973 ITA Fiamme Oro Roma
R C 36 Inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN JPFA Tokio
R C 11 Inscribed
TSUNODA Akira 1989 JPN JPFA Tokio
R B 30 Inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 20 Inscribed
SEMAAN Elias 1984 LBN Escrime Pays de Lunel
R C 68 Inscribed
LEWONOWSKI Grzegorz 1974 POL
R B 19 Inscribed
RZASA Kamil 1985 POL
R B 13 Inscribed
BEYCH Konstantin Yuryevich 1984 RUS
R B 15 Inscribed
KURZIN Aleksandr 1971 RUS
R B 24 Inscribed
KUZYUKOV Alexander 1987 RUS
R B 4 Inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 10 Inscribed
NAUMENKO Oleg 1986 UKR
R B 9 Inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR
R B 31 Inscribed
RUSSELL Josh 1995 USA
R B 69 Inscribed
FENG Yanke - CHN L B --- Cancelled  
ZHU Fan Li - CHN R B --- Cancelled  

27 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
KOBAYASHI Yoshihiro JPN Japan Para Fencing Association
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAIANTC Ekaterina RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
SEO Min Won KOR Korea Disabled Veterans Organisation
A SHUMATE Sean USA Move United
A TAMAS Henriette HUN Hungarian Paralympic Committee
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B WONG Anna HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HALKINA Aliona 1977 BLR
R A 28 Inscribed
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 33 Inscribed
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 30 Inscribed
RONG Jing 1988 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 23 Inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 13 Inscribed
TIBILASHVILI Nino 1997 GEO
R A 10 Inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R A 21 Inscribed
VLAMI Efthymia 1988 GRE
R A 46 Inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKSAPD
R A 18 Inscribed
LAM Ka Man 1999 HKG HKSAPD
R A 34 Inscribed
NG Justine Charissa 1989 HKG HKSAPD
L A 8 Inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKSAPD
L A 3 Inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 2 Inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN Törekves Budapest
R A 1 Inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 39 Inscribed
MOGOS Ionela Andreea 1988 ITA
R A 4 Inscribed
TRIGILIA Loredana 1976 ITA
R A 12 Inscribed
CHISAKA Kana 1983 JPN
R B 44 Inscribed
MATSUMOTO Mieko 1969 JPN JPFA Tokio
R A 53 Inscribed
BAEK Gyeong Hye 2000 KOR
L A 56 Inscribed
KIM Sunmi 1989 KOR
R A 24 Inscribed
LEE Ye Ri 1998 KOR
L A 58 Inscribed
LAO In I 1984 MAC
R A 26 Inscribed
EVDOKIMOVA Alena 2000 RUS
L A 7 Inscribed
KLIMENKOVA Anna 1995 RUS
R A 36 Inscribed
MAYA Iuliia 1981 RUS
L A 9 Inscribed
SYCHEVA Evgeniya 1989 RUS
R A 15 Inscribed
CHOOKERD Atittaya 1997 THA
R A 19 Inscribed
SITA Suthin 1978 THA
L A 16 Inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R A 27 Inscribed
MANDRYK Nataliia 1988 UKR
R A 20 Inscribed
MORKVYCH Nataliia 1992 UKR
R A 5 Inscribed
DYKES Patricia 1963 USA
R A 35 Inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 17 Inscribed
AO Lanzhu - CHN Shanghai Sportscenter R B --- Cancelled  
BIAN Jing - CHN Shanghai Sportscenter L A 40 Cancelled  
GU Haiyan - CHN R A 6 Cancelled  
WANG Xiujian - CHN R A --- Cancelled  
ZOU Xufeng - CHN R A 22 Cancelled  
KHETSURIANI Irma - GEO R B --- Cancelled  
ZACHARIADI Adamantia-Styliani - GRE L A --- Cancelled  
CHUNG Yuen Ping - HKG R B --- Cancelled  
BOYKOVA Viktoria - RUS R B --- Cancelled  
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha - THA R A 50 Cancelled  
NAKPRASIT Duean - THA R A --- Cancelled  
DOLOH Nadiia - UKR R B --- Cancelled  

34 Entries, 0 Pending, 12 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOBAYASHI Yoshihiro JPN Japan Para Fencing Association
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAIANTC Ekaterina RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
SEO Min Won KOR Korea Disabled Veterans Organisation
B SHUMATE Sean USA Move United
A TAMAS Henriette HUN Hungarian Paralympic Committee
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B WONG Anna HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HASANOVA Aytakin 1994 AZE Difai SC
R B 29 Inscribed
MAKRYTSKAYA Alesia 1986 BLR
R B 9 Inscribed
RODOLPHO Suelen 1991 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
B 24 Inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 7 Inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA Cercle Escrime Pays Langrois
R B 22 Inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 13 Inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 3 Inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 17 Inscribed
CHUNG Yuen Ping 1988 HKG
R B 6 Inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 18 Inscribed
GYÖNGYI Dani 1975 HUN UTE Budapest
R B 14 Inscribed
MEZÖ Boglarka 1987 HUN
R B 23 Inscribed
BIAGINI Alessia 1994 ITA
R B 15 Inscribed
VIO Beatrice Maria 1997 ITA
L B 1 Inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JPFA Tokio
R B 21 Inscribed
SAKURAI Anri 1988 JPN JPFA Tokio
L B 10 Inscribed
BOYKOVA Viktoria 1989 RUS
R B 12 Inscribed
MISHUROVA Irina 1993 RUS
R B 2 Inscribed
VASILEVA Ludmila 1984 RUS
R B 4 Inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 5 Inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 11 Inscribed
YESINA Olga 1994 UKR
R B 16 Inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 20 Inscribed
XIAO Rong - CHN R B 19 Cancelled  
ZHOU Jingjing - CHN Shanghai Sportscenter R B 8 Cancelled  

23 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOBAYASHI Yoshihiro JPN Japan Para Fencing Association
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAIANTC Ekaterina RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
SEO Min Won KOR Korea Disabled Veterans Organisation
B SHUMATE Sean USA Move United
A TAMAS Henriette HUN Hungarian Paralympic Committee
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B WONG Anna HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil male Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RUSSIA
FEDYAEV Roman (1987 R)
NAGAEV Nikita (1993 R)
YUSUPOV Artur (1983 L)
KAMALOV Albert (1985 L)
RUS 2 Inscribed
UKRAINE
UKR 9 Inscribed
GREAT BRITAIN
GBR 5 Inscribed
FRANCE
LEMOINE Ludovic (1986 R)
VALET Maxime (1987 R)
TOKATLIAN Damien (1970 L)
FRA 4 Inscribed
BRAZIL
BRA 16 Inscribed
ITALY
ITA 10 Inscribed
HONG KONG
HKG 17 Inscribed
GERMANY
SCHMIDT Maurice (1999 R)
CHEEMA Balwinder (1979 R)
HAUPT Julius (2000 R)
WIDMAIER Tim (1990 R)
GER 11 Inscribed
UNITED STATES
USA --- Inscribed
INDIA
IND 14 Inscribed
CHINA
SUN Gang (1993 L)
CHEN Yijun (1984 R)
HU Daoliang (1980 L)
CHEN Liqiang (1997 R)
CHN 1 Inscribed
POLAND
POL 3 Inscribed
JAPAN
JPN 7 Inscribed
KOREA
PARK Chunhee (1984 R)
SHIN Chang Sik (1973 R)
SIM Jae Hoon (1988 R)
CHO Yeong Rae (1976 R)
KOR 6 Inscribed

14 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOBAYASHI Yoshihiro JPN Japan Para Fencing Association
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAIANTC Ekaterina RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
SEO Min Won KOR Korea Disabled Veterans Organisation
B SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B WONG Anna HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RIBEIRO Moacir 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 24 Inscribed
SOUZA Alex Sandro 1976 BRA Esporte Clube Pinheiros
R A 17 Inscribed
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 26 Inscribed
HEBERT Matthieu 1967 CAN
R A 15 Inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 72 Inscribed
SUN Gang 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 6 Inscribed
YE Ruyi 1987 CHN Shanghai Sportscenter
R A 60 Inscribed
ZHONG Saichun 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 41 Inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE Montrouge
R A 47 Inscribed
LEMOINE Ludovic 1986 FRA STADE CLERMONTOIS
R A 33 Inscribed
TOKATLIAN Damien 1970 FRA Bordeaux Etudiant Club
L A 10 Inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R A 31 Inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 48 Inscribed
HAUPT Julius 2000 GER FC Tauberbischofsheim
R A 27 Inscribed
CHAN Wing Kin 1985 HKG HKSAPD
L A 37 Inscribed
CHEONG Meng Chai 1977 HKG HKSAPD
R A 9 Inscribed
CHU Ho Yin 2000 HKG
R A 84 Inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN DEAC Debrecen
R A 1 Inscribed
JELESTIN Joseph Suresh 1981 IND
R A 89 Inscribed
NARAYANAN Ajaikumar 1982 IND
R A 88 Inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 8 Inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 3 Inscribed
FUKUDA Tsuyoshi 1999 JPN JPFA Tokio
R A 79 Inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 11 Inscribed
NAKAGAWA Kiyoharu 1977 JPN JPFA Tokio
R A 46 Inscribed
SASAJIMA Takaaki 1990 JPN JPFA Tokio
R A 29 Inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JPFA Tokio
R A 21 Inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 20 Inscribed
KIM Sung Hwan 1983 KOR
L A 43 Inscribed
LEE Tae Kwon 1993 KOR
L A 83 Inscribed
RYU Eun Hwan 1991 KOR
R B --- Inscribed
SHIN Chang Sik 1973 KOR
R A 45 Inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 7 Inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 4 Inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 16 Inscribed
ZIOMEK Rafal 1991 POL
R A 22 Inscribed
FAYZULLIN Timur 1986 RUS
L A 73 Inscribed
FEDYAEV Roman 1987 RUS
R A 2 Inscribed
NAGAEV Nikita 1993 RUS
R A 5 Inscribed
SHABUROV Maxim 1996 RUS
L A 51 Inscribed
YUSUPOV Artur 1983 RUS
L A 12 Inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 14 Inscribed
MAHULA Maksym 1996 UKR
R A 23 Inscribed
BRANCH Byron 1984 USA Columbus Fencing and Fitness
L A 13 Inscribed
FLECK Charles 1990 USA
R A --- Inscribed
SWAUGER Richard 1956 USA
R A --- Inscribed
CHEN Liqiang - CHN R A 39 Cancelled  
CHEN Yijun - CHN Shanghai Sportscenter R A 18 Cancelled  
CHENG Yang - CHN Jiangsu Sportscenter L A --- Cancelled  
LI Hao - CHN L A 38 Cancelled  
TIAN Jianquan - CHN Jiangsu Sportscenter R A --- Cancelled  
PYLARINOS-MARKANTONATOS Gerasimos - GRE L A --- Cancelled  
ALI Ammar - IRQ R B --- Cancelled  
DEI ROSSI Matteo - ITA Scherma Treviso L A 36 Cancelled  
HA Tae Woo - KOR R B --- Cancelled  
GAVRILENKOV Oleg - RUS L A 44 Cancelled  

46 Entries, 0 Pending, 10 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOBAYASHI Yoshihiro JPN Japan Para Fencing Association
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAIANTC Ekaterina RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
SEO Min Won KOR Korea Disabled Veterans Organisation
B SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B WONG Anna HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 12 Inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 4 Inscribed
FENG Yanke 1988 CHN
L B 11 Inscribed
HU Daoliang 1980 CHN Jiangsu Sportscenter
L B 7 Inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 5 Inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 Inscribed
GLASS Sean 2004 HKG HKSAPD
R B 43 Inscribed
KRISHNASWAMY Thyagarajan 1969 IND
R B 39 Inscribed
ALI Ammar 1985 IRQ
R B 14 Inscribed
CIMA Marco 1976 ITA Fiamme Oro Roma
R B 6 Inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN JPFA Tokio
R C 8 Inscribed
ONDA Ryuji 1976 JPN JPFA Tokio
R B 15 Inscribed
TSUNODA Akira 1989 JPN JPFA Tokio
R B 23 Inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 13 Inscribed
SEMAAN Elias 1984 LBN Escrime Pays de Lunel
R C 47 Inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 20 Inscribed
GAWORSKI Jacek 1967 POL
R B 3 Inscribed
BEYCH Konstantin Yuryevich 1984 RUS
R B 22 Inscribed
KAMALOV Albert 1985 RUS
L B 9 Inscribed
KHAMATSHIN Timur 1982 RUS
R B 18 Inscribed
KUZYUKOV Alexander 1987 RUS
R B 10 Inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 2 Inscribed
NAUMENKO Oleg 1986 UKR
R B 19 Inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR
R B 25 Inscribed
RUSSELL Josh 1995 USA
R B 45 Inscribed
ZHU Fan Li - CHN R B 30 Cancelled  

25 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOBAYASHI Yoshihiro JPN Japan Para Fencing Association
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B MAIANTC Ekaterina RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
SEO Min Won KOR Korea Disabled Veterans Organisation
B SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B WONG Anna HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 32 Inscribed
WANG Xiujian 1996 CHN
R A 22 Inscribed
GARRIDO Begona 1960 ESP
R A 42 Inscribed
POIGNET Sabrina 1982 FRA ATP Paris
R A 6 Inscribed
TIBILASHVILI Nino 1997 GEO
R A 5 Inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R A 18 Inscribed
VLAMI Efthymia 1988 GRE
R A 47 Inscribed
ZACHARIADI Adamantia-Styliani 1976 GRE
L A 29 Inscribed
LAM Ka Man 1999 HKG HKSAPD
R A 36 Inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 2 Inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 4 Inscribed
MOGOS Ionela Andreea 1988 ITA
R A 11 Inscribed
TRIGILIA Loredana 1976 ITA
R A 21 Inscribed
BAEK Gyeong Hye 2000 KOR
L A 52 Inscribed
KIM Sunmi 1989 KOR
R A 23 Inscribed
LAO In I 1984 MAC
R A 24 Inscribed
BURDON Renata 1973 POL
R A 26 Inscribed
DROZDZ Kinga 1994 POL
R A 12 Inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 10 Inscribed
AFONINA Natalya 1976 RUS
R A 15 Inscribed
SMERTINA Viktoria 1988 RUS
L A 39 Inscribed
SYCHEVA Evgeniya 1989 RUS
R A 25 Inscribed
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha 1975 THA
R A 16 Inscribed
CHOOKERD Atittaya 1997 THA
R A 9 Inscribed
NAKPRASIT Duean 1992 THA
R A 13 Inscribed
BREUS Yevheniia 1982 UKR
R A 1 Inscribed
MORKVYCH Nataliia 1992 UKR
R A 3 Inscribed
DYKES Patricia 1963 USA
R A 28 Inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 14 Inscribed
AO Lanzhu - CHN Shanghai Sportscenter R B --- Cancelled  
BIAN Jing - CHN Shanghai Sportscenter L A 48 Cancelled  
GU Haiyan - CHN R A 8 Cancelled  
RONG Jing - CHN Jiangsu Sportscenter R A 49 Cancelled  
ZOU Xufeng - CHN R A 41 Cancelled  
YU Chui Yee - HKG HKSAPD L A 19 Cancelled  
LEE Ye Ri - KOR L A --- Cancelled  

29 Entries, 0 Pending, 7 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOBAYASHI Yoshihiro JPN Japan Para Fencing Association
LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
MAIANTC Ekaterina RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
B SEO Min Won KOR Korea Disabled Veterans Organisation
A SHUMATE Sean USA Move United
B TAMAS Henriette HUN Hungarian Paralympic Committee
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
WONG Anna HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FIAKLISTAVA Kristina 1991 BLR
R B 18 Inscribed
KASTSIUCHKOVA Anastasiya 1991 BLR
R B 9 Inscribed
RODOLPHO Suelen 1991 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
B 26 Inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 16 Inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 1 Inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 7 Inscribed
LOUFAKI Kalliopi 1982 GRE
R B 8 Inscribed
MEZÖ Boglarka 1987 HUN
R B 4 Inscribed
PASQUINO Rossana 1982 ITA
R B 11 Inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JPFA Tokio
R B 17 Inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B 10 Inscribed
PACEK Jadwiga 1989 POL
R B 14 Inscribed
MISHUROVA Irina 1993 RUS
R B 12 Inscribed
VASILEVA Ludmila 1984 RUS
R B 24 Inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 3 Inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 6 Inscribed
FEDOTA-ISAIEVA Olena 1986 UKR
R B 2 Inscribed
POZNIAK Tetiana 1984 UKR
R B 5 Inscribed
YESINA Olga 1994 UKR
R B 15 Inscribed
HASANOVA Aytakin - AZE Difai SC R B 30 Cancelled  
XIAO Rong - CHN R B 13 Cancelled  
ZHOU Jingjing - CHN Shanghai Sportscenter R B 23 Cancelled  

19 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOBAYASHI Yoshihiro JPN Japan Para Fencing Association
LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
MAIANTC Ekaterina RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
B SEO Min Won KOR Korea Disabled Veterans Organisation
A SHUMATE Sean USA Move United
B TAMAS Henriette HUN Hungarian Paralympic Committee
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
WONG Anna HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SOUZA Alex Sandro 1976 BRA Esporte Clube Pinheiros
R A 21 Inscribed
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 52 Inscribed
HEBERT Matthieu 1967 CAN
R A 7 Inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 4 Inscribed
TIAN Jianquan 1989 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 8 Inscribed
YE Ruyi 1987 CHN Shanghai Sportscenter
R A 67 Inscribed
CITERNE Robert 1961 FRA Levallois Sporting Club
L A 14 Inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE Montrouge
R A 18 Inscribed
LEMOINE Ludovic 1986 FRA STADE CLERMONTOIS
R A 24 Inscribed
NOBLE Romain 1980 FRA CAM Bordeaux
L A 26 Inscribed
CAMPBELL-HILL Matthew 1979 GBR
R A 63 Inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 6 Inscribed
HAUPT Julius 2000 GER FC Tauberbischofsheim
R A 33 Inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 11 Inscribed
NTOUNIS Vasileios 1990 GRE
R A 27 Inscribed
PYLARINOS-MARKANTONATOS Gerasimos 1979 GRE
L A 36 Inscribed
CHAN Wing Kin 1985 HKG HKSAPD
L A 23 Inscribed
CHEONG Meng Chai 1977 HKG HKSAPD
R A 20 Inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN DEAC Debrecen
R A 2 Inscribed
JELESTIN Joseph Suresh 1981 IND
R A 74 Inscribed
NARAYANAN Ajaikumar 1982 IND
R A 80 Inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 3 Inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 10 Inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JPFA Tokio
R A 16 Inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 35 Inscribed
HA Tae Woo 1999 KOR
R B --- Inscribed
KIM Joonho 1979 KOR
A --- Inscribed
KIM Sung Hwan 1983 KOR
L A 53 Inscribed
LEE Tae Kwon 1993 KOR
L A --- Inscribed
RYU Eun Hwan 1991 KOR
R B --- Inscribed
SHIN Chang Sik 1973 KOR
R A 34 Inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 17 Inscribed
CALKA Norbert 1987 POL
L A 28 Inscribed
TRETER Rafal Bogdan 1997 POL
R A 19 Inscribed
ZIOMEK Rafal 1991 POL
R A 22 Inscribed
DRONOV Viktor 1994 RUS
R A 9 Inscribed
FAYZULLIN Timur 1986 RUS
L A 71 Inscribed
KARPOV Mikhail 1986 RUS
R A 25 Inscribed
NAGAEV Nikita 1993 RUS
R A 29 Inscribed
SHABUROV Maxim 1996 RUS
L A 13 Inscribed
TROFIMOV Nikita 2001 RUS
R A 60 Inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 1 Inscribed
MANKO Artem 1998 UKR
R A 5 Inscribed
TSEDRYK Vadym 1989 UKR
R A 31 Inscribed
SWAUGER Richard 1956 USA
R A 37 Inscribed
CHEN Liqiang - CHN R A 66 Cancelled  
CHEN Yijun - CHN Shanghai Sportscenter R A 15 Cancelled  
CHENG Yang - CHN Jiangsu Sportscenter L A --- Cancelled  
LI Hao - CHN L A 12 Cancelled  
SUN Gang - CHN Jiangsu Sportscenter L A --- Cancelled  
ZHONG Saichun - CHN Jiangsu Sportscenter R A --- Cancelled  
GAVRILENKOV Oleg - RUS L A 43 Cancelled  

45 Entries, 0 Pending, 7 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOBAYASHI Yoshihiro JPN Japan Para Fencing Association
LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
MAIANTC Ekaterina RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
B SEO Min Won KOR Korea Disabled Veterans Organisation
A SHUMATE Sean USA Move United
B TAMAS Henriette HUN Hungarian Paralympic Committee
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
WONG Anna HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PRANEVICH Andrei 1983 BLR
L B 37 Inscribed
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 25 Inscribed
MAINVILLE Pierre 1973 CAN
R B 2 Inscribed
FENG Yanke 1988 CHN
L B 7 Inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 13 Inscribed
IFEBE Yannick 1992 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 12 Inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
R B 36 Inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 4 Inscribed
CHEEMA Balwinder 1979 GER TUS Maccabi Rostock
R B 28 Inscribed
WIDMAIER Tim 1990 GER SV Böblingen
R B 45 Inscribed
TRIANTAFYLLOU Panagiotis 1986 GRE
R B 8 Inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 15 Inscribed
KRISHNASWAMY Thyagarajan 1969 IND
R B 44 Inscribed
CIMA Marco 1976 ITA Fiamme Oro Roma
R B 9 Inscribed
SARRI Alessio 1973 ITA Fiamme Oro Roma
R C 16 Inscribed
ONDA Ryuji 1976 JPN JPFA Tokio
R B 5 Inscribed
TSUNODA Akira 1989 JPN JPFA Tokio
R B 19 Inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 11 Inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 3 Inscribed
PLUTA Grzegorz 1974 POL
R B 1 Inscribed
KAMALOV Albert 1985 RUS
L B 10 Inscribed
KHAMATSHIN Timur 1982 RUS
R B 14 Inscribed
KURZIN Aleksandr 1971 RUS
R B 6 Inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR
R B 53 Inscribed
HU Daoliang - CHN Jiangsu Sportscenter L B 50 Cancelled  
ZHU Fan Li - CHN R B 49 Cancelled  

24 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOBAYASHI Yoshihiro JPN Japan Para Fencing Association
LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
MAIANTC Ekaterina RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B NAGIMOV Rail RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR British Fencing Association Ltd
B SEO Min Won KOR Korea Disabled Veterans Organisation
A SHUMATE Sean USA Move United
B TAMAS Henriette HUN Hungarian Paralympic Committee
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
WONG Anna HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials