Back to list

IWAS World Games
UAE Sharjah
February 11, 2019 - February 14, 2019
Required: International license

Epee female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HALKINA Aliona 1977 BLR
R A 16 Inscribed
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 21 Inscribed
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 27 Inscribed
BIAN Jing 1988 CHN Shanghai Sportscenter
L A 7 Inscribed
RONG Jing 1988 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 9 Inscribed
ZOU Xufeng 1990 CHN
R A 1 Inscribed
MEZENTSEVA Anna 1983 EST
R NE 35 Inscribed
POIGNET Sabrina 1982 FRA ATP Paris
R A 13 Inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 10 Inscribed
CHAN Sze Ching 1998 HKG
L A 74 Inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKSAPD
R A 31 Inscribed
NG Justine Charissa 1989 HKG HKSAPD
L A 12 Inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKSAPD
L A 8 Inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN Törekves Budapest
R A 5 Inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 4 Inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 20 Inscribed
MATSUMOTO Mieko 1969 JPN JPFA Tokio
R A 44 Inscribed
DROZDZ Kinga 1994 POL
R A 34 Inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 11 Inscribed
AFONINA Natalya 1976 RUS
R A 26 Inscribed
EVDOKIMOVA Alena 2000 RUS
L A 6 Inscribed
MAYA Iuliia 1981 RUS
L A 2 Inscribed
SMERTINA Viktoria 1988 RUS
L A 46 Inscribed
SYCHEVA Evgeniya 1989 RUS
R A 18 Inscribed
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha 1975 THA
R A 17 Inscribed
NAKPRASIT Duean 1992 THA
R A 23 Inscribed
SITA Suthin 1978 THA
L A 28 Inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R A 24 Inscribed
BREUS Yevheniia 1982 UKR
R A 3 Inscribed
MANDRYK Nataliia 1988 UKR
R A 19 Inscribed
DELUCA Lauryn 1999 USA Hooked on Fencing Royalton
R A 42 Inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 22 Inscribed
ZACHARIADI Adamantia-Styliani - GRE L A 39 Cancelled  
KLIMENKOVA Anna - RUS R A 30 Cancelled  

32 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
B ANDREYEU Dzimitry BLR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FARREN Christopher GBR British Fencing Association Ltd
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GUARNERI Paola ITA Italian Paralympic Committee
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Michal POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A LA ROSA Massimo ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LISPI Alessandro ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MAR Kevin USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SPEHNER Vincent FRA Federation Francaise Handisport
B TOGNOLLI Alessia ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HASANOVA Aytakin 1994 AZE Difai SC
R B 41 Inscribed
FIAKLISTAVA Kristina 1991 BLR
R B 11 Inscribed
KASTSIUCHKOVA Anastasiya 1991 BLR
R B 15 Inscribed
MAKRYTSKAYA Alesia 1986 BLR
R B 5 Inscribed
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 31 Inscribed
AO Lanzhu 1986 CHN Shanghai Sportscenter
R B 13 Inscribed
TAN Shumei 1989 CHN
R B 8 Inscribed
ZHOU Jingjing 1987 CHN Shanghai Sportscenter
R B 9 Inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 17 Inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA Cercle Escrime Pays Langrois
R B 25 Inscribed
PELOUX Circée 1981 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 12 Inscribed
MOORE Justine 1992 GBR
R B 28 Inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 18 Inscribed
LOUFAKI Kalliopi 1982 GRE
R B 21 Inscribed
CHUNG Yuen Ping 1988 HKG
R B 23 Inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 19 Inscribed
GYÖNGYI Dani 1975 HUN UTE Budapest
R B 22 Inscribed
PASQUINO Rossana 1982 ITA
R B 16 Inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JPFA Tokio
R B 30 Inscribed
CHISAKA Kana 1983 JPN
R B 32 Inscribed
SAKURAI Anri 1988 JPN JPFA Tokio
L B 7 Inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B 14 Inscribed
BOYKOVA Viktoria 1989 RUS
R B 2 Inscribed
MISHUROVA Irina 1993 RUS
R B 4 Inscribed
VASILEVA Ludmila 1984 RUS
R B 3 Inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 1 Inscribed
FEDOTA-ISAIEVA Olena 1986 UKR
R B 10 Inscribed
POZNIAK Tetiana 1984 UKR
R B 6 Inscribed
YESINA Olga 1994 UKR
R B 26 Inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 20 Inscribed
RODOLPHO Suelen - BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná B 40 Cancelled  

30 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
B ANDREYEU Dzimitry BLR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FARREN Christopher GBR British Fencing Association Ltd
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GUARNERI Paola ITA Italian Paralympic Committee
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Michal POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A LA ROSA Massimo ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LISPI Alessandro ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MAR Kevin USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SPEHNER Vincent FRA Federation Francaise Handisport
B TOGNOLLI Alessia ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee male Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GREAT BRITAIN
GILLIVER Piers (1994 R)
COUTYA Dimitri (1997 R)
CAMPBELL-HILL Matthew (1979 R)
LAM WATSON Oliver (1992 R)
GBR 7 Inscribed
RUSSIA
YUSUPOV Artur (1983 L)
SHABUROV Maxim (1996 L)
FEDYAEV Roman (1987 R)
KUZYUKOV Alexander (1987 R)
RUS 1 Inscribed
CANADA
ROUSELL Ryan (1997 L)
HEBERT Matthieu (1967 R)
MAINVILLE Pierre (1973 R)
BRECHT Douglas (1955 L)
CAN 13 Inscribed
ITALY
ITA 8 Inscribed
JAPAN
JPN 10 Inscribed
GERMANY
SCHMIDT Maurice (1999 R)
WIDMAIER Tim (1990 R)
HAUPT Julius (2000 R)
SCHRADER Felix (2003 R)
GER 11 Inscribed
UKRAINE
UKR 9 Inscribed
BRAZIL
BRA 12 Inscribed
HONG KONG
HKG 19 Inscribed
POLAND
POL 3 Inscribed
FRANCE
NOBLE Romain (1980 L)
CITERNE Robert (1961 L)
CRATERE Marc André (1973 R)
PETER Yohan (1988 R)
FRA 2 Inscribed
CHINA
SUN Gang (1993 L)
ZHONG Saichun (1993 R)
CHEN Liqiang (1997 R)
ZHANG Jie (1994 R)
CHN 5 Inscribed
KOREA
SIM Jae Hoon (1988 R)
CHO Yeong Rae (1976 R)
PARK Chunhee (1984 R)
KOR 6 Inscribed

13 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
B ANDREYEU Dzimitry BLR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FARREN Christopher GBR British Fencing Association Ltd
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GUARNERI Paola ITA Italian Paralympic Committee
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Michal POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A LA ROSA Massimo ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LISPI Alessandro ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MAR Kevin USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SPEHNER Vincent FRA Federation Francaise Handisport
B TOGNOLLI Alessia ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RIBEIRO Moacir 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 23 Inscribed
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 58 Inscribed
HEBERT Matthieu 1967 CAN
R A 17 Inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 30 Inscribed
CHEN Liqiang 1997 CHN
R A 9 Inscribed
SUN Gang 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 4 Inscribed
ZHONG Saichun 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 11 Inscribed
KRASSIKOV Dmitry 2002 EST
L A 111 Inscribed
KRASSIKOV Valentin 2002 EST
L A 99 Inscribed
CHARLOT Gaëtan 1998 FRA Masque De Fer de Lyon
R A 22 Inscribed
CITERNE Robert 1961 FRA Levallois Sporting Club
L A 15 Inscribed
GIORGI ENZO 2000 FRA SE Nimes
R A 56 Inscribed
HENRY Vincent 1972 FRA Les Mousquetaires de Joinville
R A 62 Inscribed
NOBLE Romain 1980 FRA CAM Bordeaux
L A 25 Inscribed
ROUSSELOT Mathieu 1999 FRA NDC Angers
R A 42 Inscribed
TOKATLIAN Damien 1970 FRA Bordeaux Etudiant Club
L A 50 Inscribed
CAMPBELL-HILL Matthew 1979 GBR
R A 48 Inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 1 Inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R A 29 Inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 37 Inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 5 Inscribed
SCHRADER Felix 2003 GER SV 1845 Esslingen
R A 98 Inscribed
NTOUNIS Vasileios 1990 GRE
R A 49 Inscribed
CHOW Long Ho 2004 HKG
R A 116 Inscribed
CHU Ho Yin 2000 HKG
R A 97 Inscribed
AL-MADHKHOORI Zainulabdeen 1991 IRQ
R A 6 Inscribed
AL-OGAILI Hayder 1994 IRQ
R A 28 Inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 13 Inscribed
DEI ROSSI Matteo 1995 ITA Scherma Treviso
L A 34 Inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 19 Inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 8 Inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 32 Inscribed
NAKAGAWA Kiyoharu 1977 JPN JPFA Tokio
R A 45 Inscribed
SASAJIMA Takaaki 1990 JPN JPFA Tokio
R A 35 Inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JPFA Tokio
R A 79 Inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 33 Inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 7 Inscribed
CALKA Norbert 1987 POL
L A 10 Inscribed
DABROWSKI Michal 1986 POL
L B 78 Inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 20 Inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 16 Inscribed
TRETER Rafal Bogdan 1997 POL
R A 36 Inscribed
DRONOV Viktor 1994 RUS
R A 24 Inscribed
FEDYAEV Roman 1987 RUS
R A 14 Inscribed
KARPOV Mikhail 1986 RUS
R A 26 Inscribed
SHABUROV Maxim 1996 RUS
L A 2 Inscribed
TROFIMOV Nikita 2001 RUS
R A 51 Inscribed
YUSUPOV Artur 1983 RUS
L A 3 Inscribed
AKKAYA Hakan 1995 TUR Nilüfer Belediyespor
L A 18 Inscribed
MAHULA Maksym 1996 UKR
R A 21 Inscribed
MANKO Artem 1998 UKR
R A 27 Inscribed
TSEDRYK Vadym 1989 UKR
R A 41 Inscribed
COUTYA Dimitri - GBR St. Benedict's Fencing Club R B --- Cancelled  
NORDMANN Steffen - GER Fechtzentrum Berlin L A 84 Cancelled  
GLASS Sean - HKG HKSAPD R B --- Cancelled  
AL-FURAIJI Ibrahim - IRQ R A --- Cancelled  
VALAINIS Dmitrijs - LAT L C --- Cancelled  
FAYZULLIN Timur - RUS L A --- Cancelled  
GAVRILENKOV Oleg - RUS L A 46 Cancelled  

52 Entries, 0 Pending, 7 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
B ANDREYEU Dzimitry BLR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FARREN Christopher GBR British Fencing Association Ltd
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GUARNERI Paola ITA Italian Paralympic Committee
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Michal POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A LA ROSA Massimo ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LISPI Alessandro ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MAR Kevin USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SPEHNER Vincent FRA Federation Francaise Handisport
B TOGNOLLI Alessia ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PRANEVICH Andrei 1983 BLR
L B 8 Inscribed
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 30 Inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 2 Inscribed
MAINVILLE Pierre 1973 CAN
R B 17 Inscribed
HU Daoliang 1980 CHN Jiangsu Sportscenter
L B 4 Inscribed
ZHANG Jie 1994 CHN
R B 23 Inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 9 Inscribed
IFEBE Yannick 1992 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 13 Inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
R B 7 Inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 Inscribed
RASHID Shah 1985 GBR
R B 33 Inscribed
CHEEMA Balwinder 1979 GER TUS Maccabi Rostock
R B 25 Inscribed
WIDMAIER Tim 1990 GER SV Böblingen
R B 44 Inscribed
GLASS Sean 2004 HKG HKSAPD
R B 65 Inscribed
GERGELY Istvan 1984 HUN
L B 28 Inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 12 Inscribed
ALI Ammar 1985 IRQ
R B 3 Inscribed
MNAHI Ali 1990 IRQ
R B 22 Inscribed
PAOLUCCI Gianmarco 1995 ITA
R B 38 Inscribed
SARRI Alessio 1973 ITA Fiamme Oro Roma
R C 31 Inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN JPFA Tokio
R C 15 Inscribed
TSUNODA Akira 1989 JPN JPFA Tokio
R B 26 Inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 20 Inscribed
GARKULS-GUREVICS Olegs 1986 LAT
R B 18 Inscribed
VALAINIS Dmitrijs 1982 LAT
L C 80 Inscribed
LEWONOWSKI Grzegorz 1974 POL
R B 19 Inscribed
PLUTA Grzegorz 1974 POL
R B 32 Inscribed
RZASA Kamil 1985 POL
R B 11 Inscribed
BEYCH Konstantin Yuryevich 1984 RUS
R B 14 Inscribed
KURZIN Aleksandr 1971 RUS
R B 16 Inscribed
KUZYUKOV Alexander 1987 RUS
R B 5 Inscribed
DE OLIVEIRA Frederico Noah 1999 SUI
R B 45 Inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 10 Inscribed
NAUMENKO Oleg 1986 UKR
R B 6 Inscribed
LOVEJOY Curtis 1957 USA
R C 47 Inscribed
VOLKERS Timothy 1974 USA
R B 35 Inscribed
SEMAAN Elias - LBN Escrime Pays de Lunel R C 46 Cancelled  

36 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
B ANDREYEU Dzimitry BLR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FARREN Christopher GBR British Fencing Association Ltd
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GUARNERI Paola ITA Italian Paralympic Committee
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Michal POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A LA ROSA Massimo ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LISPI Alessandro ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MAR Kevin USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SPEHNER Vincent FRA Federation Francaise Handisport
B TOGNOLLI Alessia ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil female Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RUSSIA
EVDOKIMOVA Alena (2000 L)
MAYA Iuliia (1981 L)
MISHUROVA Irina (1993 R)
BOYKOVA Viktoria (1989 R)
RUS 3 Inscribed
HUNGARY
HUN 2 Inscribed
GEORGIA
GEO 7 Inscribed
ITALY
ITA 1 Inscribed
UKRAINE
UKR 5 Inscribed
BRAZIL
BRA 11 Inscribed
HONG KONG
FAN Pui Shan (1975 R) HKG 4 Inscribed
CHINA
ZOU Xufeng (1990 R)
GU Haiyan (1999 R)
ZHOU Jingjing (1987 R)
XIAO Rong (1993 R)
CHN 6 Inscribed
UNITED STATES
GEDDES Ellen (1988 L)
DELUCA Lauryn (1999 R)
HAYES Terry (1958 R)
JENSEN Shelby (2001 L)
USA 9 Inscribed
THAILAND
CHOOKERD Atittaya (1997 R)
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha (1975 R)
SITA Suthin (1978 L)
JANA Saysunee (1974 R)
THA 8 Inscribed
UNITED ARAB EMIRATES
- --- Cancelled  
DELUCA Lauryn - USA Hooked on Fencing Royalton R A --- Cancelled  
GEDDES Ellen - USA L B --- Cancelled  
HAYES Terry - USA R B --- Cancelled  
JENSEN Shelby - USA L A --- Cancelled  

10 Entries, 0 Pending, 5 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FARREN Christopher GBR British Fencing Association Ltd
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GUARNERI Paola ITA Italian Paralympic Committee
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A LA ROSA Massimo ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LISPI Alessandro ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MAR Kevin USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
B SHUMATE Sean USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SPEHNER Vincent FRA Federation Francaise Handisport
B TOGNOLLI Alessia ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HALKINA Aliona 1977 BLR
R A 26 Inscribed
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 30 Inscribed
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 29 Inscribed
GU Haiyan 1999 CHN
R A 7 Inscribed
RONG Jing 1988 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 4 Inscribed
ZOU Xufeng 1990 CHN
R A 9 Inscribed
MEZENTSEVA Anna 1983 EST
R NE 33 Inscribed
DION Amélie 1999 FRA COURBEVOIE ESCRIME
R A 40 Inscribed
VIDE Brianna 1999 FRA UC Toulouse
R A 57 Inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 17 Inscribed
TIBILASHVILI Nino 1997 GEO
R A 14 Inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R A 20 Inscribed
CHAN Sze Ching 1998 HKG
L A 67 Inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKSAPD
R A 16 Inscribed
LAM Ka Man 1999 HKG HKSAPD
R A 32 Inscribed
NG Justine Charissa 1989 HKG HKSAPD
L A 11 Inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKSAPD
L A 3 Inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 2 Inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN Törekves Budapest
R A 1 Inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 31 Inscribed
MOGOS Ionela Andreea 1988 ITA
R A 8 Inscribed
TRIGILIA Loredana 1976 ITA
R A 12 Inscribed
MATSUMOTO Mieko 1969 JPN JPFA Tokio
R A 38 Inscribed
LAO In I 1984 MAC
R A 25 Inscribed
EVDOKIMOVA Alena 2000 RUS
L A 6 Inscribed
MAYA Iuliia 1981 RUS
L A 10 Inscribed
SYCHEVA Evgeniya 1989 RUS
R A 13 Inscribed
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha 1975 THA
R A 55 Inscribed
CHOOKERD Atittaya 1997 THA
R A 19 Inscribed
SITA Suthin 1978 THA
L A 18 Inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R A 21 Inscribed
MANDRYK Nataliia 1988 UKR
R A 15 Inscribed
MORKVYCH Nataliia 1992 UKR
R A 5 Inscribed
DELUCA Lauryn 1999 USA Hooked on Fencing Royalton
R A 39 Inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 22 Inscribed
HASANOVA Aytakin - AZE Difai SC R B --- Cancelled  
KHETSURIANI Irma - GEO R B --- Cancelled  
GYÖNGYI Dani - HUN UTE Budapest R B --- Cancelled  
AL-MAJMAIE Shahad - IRQ --- Cancelled  
KLIMENKOVA Anna - RUS R A 37 Cancelled  

35 Entries, 0 Pending, 5 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FARREN Christopher GBR British Fencing Association Ltd
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GUARNERI Paola ITA Italian Paralympic Committee
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A LA ROSA Massimo ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LISPI Alessandro ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MAR Kevin USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
B SHUMATE Sean USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SPEHNER Vincent FRA Federation Francaise Handisport
B TOGNOLLI Alessia ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HASANOVA Aytakin 1994 AZE Difai SC
R B 33 Inscribed
MAKRYTSKAYA Alesia 1986 BLR
R B 11 Inscribed
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 24 Inscribed
XIAO Rong 1993 CHN
R B 6 Inscribed
ZHOU Jingjing 1987 CHN Shanghai Sportscenter
R B 4 Inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 13 Inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA Cercle Escrime Pays Langrois
R B 20 Inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 17 Inscribed
MOORE Justine 1992 GBR
R B 25 Inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 5 Inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 16 Inscribed
CHUNG Yuen Ping 1988 HKG
R B 10 Inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 14 Inscribed
GYÖNGYI Dani 1975 HUN UTE Budapest
R B 15 Inscribed
MEZÖ Boglarka 1987 HUN
R B 21 Inscribed
VIO Beatrice Maria 1997 ITA
L B 1 Inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JPFA Tokio
R B 22 Inscribed
CHISAKA Kana 1983 JPN
R B 27 Inscribed
SAKURAI Anri 1988 JPN JPFA Tokio
L B 9 Inscribed
BOYKOVA Viktoria 1989 RUS
R B 7 Inscribed
MISHUROVA Irina 1993 RUS
R B 2 Inscribed
VASILEVA Ludmila 1984 RUS
R B 3 Inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 8 Inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 12 Inscribed
YESINA Olga 1994 UKR
R B 19 Inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 18 Inscribed
HAYES Terry 1958 USA
R B 26 Inscribed
RODOLPHO Suelen - BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná B 32 Cancelled  

27 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FARREN Christopher GBR British Fencing Association Ltd
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GUARNERI Paola ITA Italian Paralympic Committee
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A LA ROSA Massimo ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LISPI Alessandro ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MAR Kevin USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
B SHUMATE Sean USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SPEHNER Vincent FRA Federation Francaise Handisport
B TOGNOLLI Alessia ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RIBEIRO Moacir 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 32 Inscribed
SOUZA Alex Sandro 1976 BRA Esporte Clube Pinheiros
R A 28 Inscribed
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 36 Inscribed
HEBERT Matthieu 1967 CAN
R A 23 Inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 49 Inscribed
CHEN Liqiang 1997 CHN
R A 8 Inscribed
LI Hao 1994 CHN
L A 29 Inscribed
SUN Gang 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 2 Inscribed
ZHONG Saichun 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 6 Inscribed
KRASSIKOV Dmitry 2002 EST
L A 108 Inscribed
KRASSIKOV Valentin 2002 EST
L A 94 Inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE Montrouge
R A 37 Inscribed
HENRY Vincent 1972 FRA Les Mousquetaires de Joinville
R A 50 Inscribed
LEMOINE Ludovic 1986 FRA STADE CLERMONTOIS
R A 21 Inscribed
TOKATLIAN Damien 1970 FRA Bordeaux Etudiant Club
L A 12 Inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R A 27 Inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 43 Inscribed
HAUPT Julius 2000 GER FC Tauberbischofsheim
R A 22 Inscribed
SCHRADER Felix 2003 GER SV 1845 Esslingen
R A 92 Inscribed
CHEONG Meng Chai 1977 HKG HKSAPD
R A 14 Inscribed
CHOW Long Ho 2004 HKG
R A 97 Inscribed
CHU Ho Yin 2000 HKG
R A 77 Inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN DEAC Debrecen
R A 1 Inscribed
AL-MADHKHOORI Zainulabdeen 1991 IRQ
R A 26 Inscribed
AL-OGAILI Hayder 1994 IRQ
R A 40 Inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 10 Inscribed
DEI ROSSI Matteo 1995 ITA Scherma Treviso
L A 34 Inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 4 Inscribed
MORELLI Alberto 1991 ITA
R A 81 Inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 15 Inscribed
NAKAGAWA Kiyoharu 1977 JPN JPFA Tokio
R A 41 Inscribed
SASAJIMA Takaaki 1990 JPN JPFA Tokio
R A 31 Inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JPFA Tokio
R A 24 Inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 25 Inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 11 Inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 9 Inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 16 Inscribed
ZIOMEK Rafal 1991 POL
R A 19 Inscribed
FEDYAEV Roman 1987 RUS
R A 3 Inscribed
NAGAEV Nikita 1993 RUS
R A 5 Inscribed
SHABUROV Maxim 1996 RUS
L A 30 Inscribed
TROFIMOV Nikita 2001 RUS
R A 65 Inscribed
YUSUPOV Artur 1983 RUS
L A 7 Inscribed
AKKAYA Hakan 1995 TUR Nilüfer Belediyespor
L A 20 Inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 13 Inscribed
MAHULA Maksym 1996 UKR
R A 18 Inscribed
BRANCH Byron 1984 USA Columbus Fencing and Fitness
L A 17 Inscribed
GLASS Sean - HKG HKSAPD R B --- Cancelled  
GAWORSKI Jacek - POL R B --- Cancelled  
GAVRILENKOV Oleg - RUS L A 39 Cancelled  

47 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FARREN Christopher GBR British Fencing Association Ltd
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GUARNERI Paola ITA Italian Paralympic Committee
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A LA ROSA Massimo ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LISPI Alessandro ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MAR Kevin USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
B SHUMATE Sean USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SPEHNER Vincent FRA Federation Francaise Handisport
B TOGNOLLI Alessia ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 14 Inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 10 Inscribed
HU Daoliang 1980 CHN Jiangsu Sportscenter
L B 2 Inscribed
ZHU Fan Li 1996 CHN
R B 27 Inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 3 Inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 Inscribed
GLASS Sean 2004 HKG HKSAPD
R B 36 Inscribed
GERGELY Istvan 1984 HUN
L B 23 Inscribed
ALI Ammar 1985 IRQ
R B 16 Inscribed
MNAHI Ali 1990 IRQ
R B 26 Inscribed
CIMA Marco 1976 ITA Fiamme Oro Roma
R B 8 Inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN JPFA Tokio
R C 11 Inscribed
ONDA Ryuji 1976 JPN JPFA Tokio
R B 15 Inscribed
TSUNODA Akira 1989 JPN JPFA Tokio
R B 21 Inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 17 Inscribed
VALAINIS Dmitrijs 1982 LAT
L C --- Inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 19 Inscribed
GAWORSKI Jacek 1967 POL
R B 7 Inscribed
BEYCH Konstantin Yuryevich 1984 RUS
R B 20 Inscribed
KAMALOV Albert 1985 RUS
L B 4 Inscribed
KHAMATSHIN Timur 1982 RUS
R B 13 Inscribed
KUZYUKOV Alexander 1987 RUS
R B 9 Inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 5 Inscribed
NAUMENKO Oleg 1986 UKR
R B 12 Inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR
R B 18 Inscribed
LOVEJOY Curtis 1957 USA
R C 34 Inscribed
RUSSELL Josh 1995 USA
R B 43 Inscribed
VOLKERS Timothy 1974 USA
R B 55 Inscribed
MAINVILLE Pierre - CAN R B --- Cancelled  
SEMAAN Elias - LBN Escrime Pays de Lunel R C 31 Cancelled  
WYGANOWSKI Zbigniew - POL R B 24 Cancelled  

28 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHIU Yan Chat Anka HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FARREN Christopher GBR British Fencing Association Ltd
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GUARNERI Paola ITA Italian Paralympic Committee
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A LA ROSA Massimo ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LISPI Alessandro ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MAR Kevin USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
B SHUMATE Sean USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SPEHNER Vincent FRA Federation Francaise Handisport
B TOGNOLLI Alessia ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 26 Inscribed
BIAN Jing 1988 CHN Shanghai Sportscenter
L A 8 Inscribed
GU Haiyan 1999 CHN
R A 7 Inscribed
DION Amélie 1999 FRA COURBEVOIE ESCRIME
R A 39 Inscribed
POIGNET Sabrina 1982 FRA ATP Paris
R A 12 Inscribed
VIDE Brianna 1999 FRA UC Toulouse
R A 53 Inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 25 Inscribed
TIBILASHVILI Nino 1997 GEO
R A 6 Inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R A 17 Inscribed
LAM Ka Man 1999 HKG HKSAPD
R A 34 Inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 2 Inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 4 Inscribed
MOGOS Ionela Andreea 1988 ITA
R A 10 Inscribed
TRIGILIA Loredana 1976 ITA
R A 13 Inscribed
LAO In I 1984 MAC
R A 19 Inscribed
DROZDZ Kinga 1994 POL
R A 5 Inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 9 Inscribed
AFONINA Natalya 1976 RUS
R A 23 Inscribed
SMERTINA Viktoria 1988 RUS
L A 35 Inscribed
SYCHEVA Evgeniya 1989 RUS
R A 22 Inscribed
CHOOKERD Atittaya 1997 THA
R A 14 Inscribed
NAKPRASIT Duean 1992 THA
R A 20 Inscribed
BREUS Yevheniia 1982 UKR
R A 1 Inscribed
MORKVYCH Nataliia 1992 UKR
R A 3 Inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 18 Inscribed
ZACHARIADI Adamantia-Styliani - GRE L A 31 Cancelled  

25 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREYEU Dzimitry BLR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FARREN Christopher GBR British Fencing Association Ltd
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GUARNERI Paola ITA Italian Paralympic Committee
B ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Michal POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LA ROSA Massimo ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LECZYCKI Jakub POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LISPI Alessandro ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MAR Kevin USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SPEHNER Vincent FRA Federation Francaise Handisport
B TOGNOLLI Alessia ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HASANOVA Aytakin 1994 AZE Difai SC
R B 33 Inscribed
FIAKLISTAVA Kristina 1991 BLR
R B 15 Inscribed
KASTSIUCHKOVA Anastasiya 1991 BLR
R B 10 Inscribed
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 22 Inscribed
AO Lanzhu 1986 CHN Shanghai Sportscenter
R B 18 Inscribed
TAN Shumei 1989 CHN
R B 7 Inscribed
XIAO Rong 1993 CHN
R B 12 Inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 17 Inscribed
MOORE Justine 1992 GBR
R B 35 Inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 1 Inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 11 Inscribed
LOUFAKI Kalliopi 1982 GRE
R B 14 Inscribed
MEZÖ Boglarka 1987 HUN
R B 4 Inscribed
PASQUINO Rossana 1982 ITA
R B 6 Inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B 8 Inscribed
MISHUROVA Irina 1993 RUS
R B 13 Inscribed
VASILEVA Ludmila 1984 RUS
R B 29 Inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 2 Inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 5 Inscribed
FEDOTA-ISAIEVA Olena 1986 UKR
R B 3 Inscribed
POZNIAK Tetiana 1984 UKR
R B 9 Inscribed
HAYES Terry 1958 USA
R B 24 Inscribed
RODOLPHO Suelen - BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná B 34 Cancelled  

22 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREYEU Dzimitry BLR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FARREN Christopher GBR British Fencing Association Ltd
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GUARNERI Paola ITA Italian Paralympic Committee
B ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Michal POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LA ROSA Massimo ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LECZYCKI Jakub POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LISPI Alessandro ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MAR Kevin USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SPEHNER Vincent FRA Federation Francaise Handisport
B TOGNOLLI Alessia ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SOUZA Alex Sandro 1976 BRA Esporte Clube Pinheiros
R A 28 Inscribed
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 44 Inscribed
HEBERT Matthieu 1967 CAN
R A 13 Inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 12 Inscribed
LI Hao 1994 CHN
L A 7 Inscribed
CITERNE Robert 1961 FRA Levallois Sporting Club
L A 19 Inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE Montrouge
R A 16 Inscribed
LEMOINE Ludovic 1986 FRA STADE CLERMONTOIS
R A 22 Inscribed
NOBLE Romain 1980 FRA CAM Bordeaux
L A 17 Inscribed
ROBIN Serge 1972 FRA OGC NICE
R A 41 Inscribed
ROUSSELOT Mathieu 1999 FRA NDC Angers
R A 62 Inscribed
CAMPBELL-HILL Matthew 1979 GBR
R A 37 Inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 4 Inscribed
HAUPT Julius 2000 GER FC Tauberbischofsheim
R A 29 Inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 11 Inscribed
NTOUNIS Vasileios 1990 GRE
R A 10 Inscribed
CHEONG Meng Chai 1977 HKG HKSAPD
R A 21 Inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN DEAC Debrecen
R A 1 Inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 2 Inscribed
MORELLI Alberto 1991 ITA
R A 45 Inscribed
PELLEGRINI Alberto 1970 ITA
R A 33 Inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 14 Inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JPFA Tokio
R A 24 Inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 31 Inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 18 Inscribed
DABROWSKI Michal 1986 POL
L B 65 Inscribed
TRETER Rafal Bogdan 1997 POL
R A 25 Inscribed
ZIOMEK Rafal 1991 POL
R A 15 Inscribed
DRONOV Viktor 1994 RUS
R A 9 Inscribed
KARPOV Mikhail 1986 RUS
R A 20 Inscribed
NAGAEV Nikita 1993 RUS
R A 23 Inscribed
SHABUROV Maxim 1996 RUS
L A 6 Inscribed
TROFIMOV Nikita 2001 RUS
R A 48 Inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 3 Inscribed
MANKO Artem 1998 UKR
R A 8 Inscribed
TSEDRYK Vadym 1989 UKR
R A 32 Inscribed
GAVRILENKOV Oleg - RUS L A 42 Cancelled  

36 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREYEU Dzimitry BLR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FARREN Christopher GBR British Fencing Association Ltd
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GUARNERI Paola ITA Italian Paralympic Committee
B ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Michal POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LA ROSA Massimo ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LECZYCKI Jakub POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LISPI Alessandro ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MAR Kevin USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SPEHNER Vincent FRA Federation Francaise Handisport
B TOGNOLLI Alessia ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PRANEVICH Andrei 1983 BLR
L B 27 Inscribed
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 20 Inscribed
MAINVILLE Pierre 1973 CAN
R B 7 Inscribed
ZHANG Jie 1994 CHN
R B 31 Inscribed
ZHU Fan Li 1996 CHN
R B 44 Inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 13 Inscribed
IFEBE Yannick 1992 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 12 Inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
R B 24 Inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 6 Inscribed
RASHID Shah 1985 GBR
R B 17 Inscribed
CHEEMA Balwinder 1979 GER TUS Maccabi Rostock
R B 19 Inscribed
WIDMAIER Tim 1990 GER SV Böblingen
R B 39 Inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 11 Inscribed
CIMA Marco 1976 ITA Fiamme Oro Roma
R B 9 Inscribed
PAOLUCCI Gianmarco 1995 ITA
R B 18 Inscribed
SARRI Alessio 1973 ITA Fiamme Oro Roma
R C 14 Inscribed
ONDA Ryuji 1976 JPN JPFA Tokio
R B 8 Inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 16 Inscribed
GARKULS-GUREVICS Olegs 1986 LAT
R B 38 Inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 2 Inscribed
PLUTA Grzegorz 1974 POL
R B 1 Inscribed
KAMALOV Albert 1985 RUS
L B 10 Inscribed
KHAMATSHIN Timur 1982 RUS
R B 15 Inscribed
KURZIN Aleksandr 1971 RUS
R B 3 Inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR
R B 22 Inscribed
RUSSELL Josh 1995 USA
R B --- Inscribed
WYGANOWSKI Zbigniew - POL R B 36 Cancelled  

26 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREYEU Dzimitry BLR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FARREN Christopher GBR British Fencing Association Ltd
B FILAIRE Fabien FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GUARNERI Paola ITA Italian Paralympic Committee
B ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Michal POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LA ROSA Massimo ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LECZYCKI Jakub POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LISPI Alessandro ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MAR Kevin USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B MIJATOVIC Bojan CRO International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SPEHNER Vincent FRA Federation Francaise Handisport
B TOGNOLLI Alessia ITA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials