Back to list

World Cup Szabla Kilinskiego
POL Warsaw
July 11, 2019 - July 16, 2019
Required: International license

Epee female Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
UKRAINE
UKR 3 inscribed  
HUNGARY
HUN 4 inscribed  
ITALY
ITA 9 inscribed  
HONG KONG
HKG 2 inscribed  
RUSSIA
MAYA Iuliia (1981 L)
EVDOKIMOVA Alena (2000 L)
BOYKOVA Viktoria (1989 R)
VASILEVA Ludmila (1984 R)
RUS 1 inscribed  
THAILAND
SITA Suthin (1978 L)
NAKPRASIT Duean (1992 R)
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha (1975 R)
JANA Saysunee (1974 R)
THA 6 inscribed  
CHINA
CHN 8 inscribed  
BELARUS
BLR 7 inscribed  
FRANCE
FRA 10 inscribed  
POLAND
POL 5 inscribed  
GREECE
GRE 14 inscribed  
UNITED STATES
USA 15 inscribed  
BRAZIL
SANTOS Monica (1983 R)
SOARES Fabiana (1978 R)
DE OLIVEIRA Carminha (1990 R)
BRA 12 inscribed  

13 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Epee female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HALKINA Aliona 1977 BLR
R A 14 inscribed
DE OLIVEIRA Carminha 1990 BRA ADFP Parana
R A 24 inscribed
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 31 inscribed
WANG Xiujian 1996 CHN
R A 21 inscribed
ZOU Xufeng 1990 CHN
R A 8 inscribed
RONG Jing 1988 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 18 inscribed
BIAN Jing 1988 CHN Shanghai Sportscenter
L A 13 inscribed
GARRIDO Begona 1960 ESP
R A 30 inscribed
MEZENTSEVA Anna 1983 EST
R A 48 inscribed
POIGNET Sabrina 1982 FRA ATP Paris
R A 10 inscribed
COLLIS-MCCANN Gemma 1992 GBR Durham University
R A 9 inscribed
VLAMI Efthymia 1988 GRE
R A 43 inscribed
ZACHARIADI Adamantia-Styliani 1976 GRE
L A 38 inscribed
NG Justine Charissa 1989 HKG HKPC+SAPD
L A 12 inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKPC+SAPD
L A 6 inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN
R A 1 inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 3 inscribed
AL-KHAFAJI Ayat 1996 IRQ
R A 77 inscribed
JWAIR AL-MHESIN Safa Ali 1991 IRQ
R A 61 inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 15 inscribed
DELLA VEDOVA Sofia 1988 ITA
R A 73 inscribed
BRUNATI Sofia 2000 ITA
R A 35 inscribed
MATSUMOTO Mieko 1969 JPN JWFA Tokio
R A 58 inscribed
KIM Sunmi 1989 KOR
R A 11 inscribed
DROZDZ Kinga 1994 POL
R A 41 inscribed
BURDON Renata 1973 POL
R A 32 inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 7 inscribed
EVDOKIMOVA Alena 2000 RUS
L A 5 inscribed
KLIMENKOVA Anna 1995 RUS
R A 33 inscribed
MAYA Iuliia 1981 RUS
L A 2 inscribed
SYCHEVA Evgeniya 1989 RUS
R A 20 inscribed
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha 1975 THA
R A 16 inscribed
NAKPRASIT Duean 1992 THA
R A 22 inscribed
SITA Suthin 1978 THA
L A 26 inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R A 28 inscribed
MANDRYK Nataliia 1988 UKR
R 4 19 inscribed
BREUS Yevheniia 1982 UKR
R A 4 inscribed
ISAACSON Victoria 1998 USA
R A 34 inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 27 inscribed
LOUFAKI Kalliopi - GRE R B --- cancelled  
LI BRIZZI Marcella - ITA R A 74 cancelled  
AFONINA Natalya - RUS R A 17 cancelled  
INTEPE Gundem Emine - TUR R A --- cancelled  
DELUCA Lauryn - USA Hooked on Fencing Royalton R A 42 cancelled  

39 Inscriptions, 0 pending, 5 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Epee female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VAN DORPE Roswitha 1965 BEL
L B 35 inscribed
FIAKLISTAVA Kristina 1991 BLR
R B 7 inscribed
KASTSIUCHKOVA Anastasiya 1991 BLR
R B 12 inscribed
MAKRYTSKAYA Alesia 1986 BLR
R B 5 inscribed
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 33 inscribed
TAN Shumei 1994 CHN
R B 28 inscribed
AO Lanzhu 1986 CHN Shanghai Sportscenter
R B 22 inscribed
ZHOU Jingjing 1987 CHN Shanghai Sportscenter
R B 16 inscribed
KÄHKÖNEN Riikka 1994 FIN Oulun Miekkailuseura
R B 36 inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA Les Mousquetaires de Joinville
R B 24 inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA Masque De Fer de Lyon
L B 18 inscribed
PELOUX Circée 1981 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 10 inscribed
MOORE Justine 1990 GBR
R B 31 inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 13 inscribed
KALTSI Georgia 1993 GRE
B 48 inscribed
LOUFAKI Kalliopi 1982 GRE
R B 23 inscribed
CHUNG Yuen Ping 1988 HKG
R B 25 inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 19 inscribed
DANI Gyöngyi 1975 HUN UTE Budapest
R B 14 inscribed
SOLOMON Roxana Diana 1995 ITA
R B 49 inscribed
PASQUINO Rossanna 1982 ITA
R B 15 inscribed
CHISAKA Kana 1983 JPN JWFA Tokio
R B 34 inscribed
SAKURAI Anri 1988 JPN JWFA Tokio
R B 8 inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B 9 inscribed
PACEK Jadwiga 1989 POL
R B 26 inscribed
BOYKOVA Viktoria 1989 RUS
R B 2 inscribed
MISHUROVA Irina 1993 RUS
R B 6 inscribed
VASILEVA Ludmila 1984 RUS
R B 4 inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 1 inscribed
FEDOTA Olena 1986 UKR
R B 11 inscribed
POZNIAK Tetiana 1984 UKR
R B 3 inscribed
YESINA Olga 1994 UKR
R B 17 inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 20 inscribed
HAYES Terry - USA R B 46 cancelled  

33 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Epee female Senior Individual C

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
LOTZ-LANGE Ulrike 1964 GER HFC Lübeck
R C 1 inscribed
GLADILINA Anna 1981 RUS
R C 7 inscribed

2 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association

Epee male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 62 inscribed
HEBERT Matthieu 1967 CAN
R A 16 inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 26 inscribed
CHEN Liqiang 1997 CHN
R A 18 inscribed
ZHONG Sai Chun 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 33 inscribed
SUN Gang 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 8 inscribed
TIAN Jianquan 1989 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 24 inscribed
GIORGI ENZO 2000 FRA SE Nimes
R A 57 inscribed
ROUSSELOT Mathieu 1999 FRA NDC Angers
R A 46 inscribed
TOKATLIAN Damien 1970 FRA Bordeaux Etudiant Club
L A 60 inscribed
NOBLE Romain 1980 FRA CAM Bordeaux
L A 21 inscribed
HENRY Vincent 1972 FRA Les Mousquetaires de Joinville
R A 63 inscribed
CITERNE Robert 1961 FRA Levallois Sporting Club
L A 13 inscribed
CHARLOT Gaëtan 1998 FRA Masque De Fer de Lyon
R A 28 inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R 4 29 inscribed
CAMPBELL-HILL Matthew 1979 GBR
R A 58 inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 42 inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 1 inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 4 inscribed
BUDICH Martines 1991 GER TUS Maccabi Rostock
R A 71 inscribed
NTOUNIS Vasileios 1990 GRE
R A 43 inscribed
PYLARINOS-MARKANTONATOS Gerasimos 1979 GRE
L A 48 inscribed
GÖTTLINGER Daniel 1989 HUN Békessy Béla Vívó Klub
R A 47 inscribed
JABOR Ahmed 1993 IRQ
R A 88 inscribed
KADHIM Mustafa 1997 IRQ
R A 97 inscribed
AL-MADHKHOORI Zainulabdeen 1991 IRQ
R A 7 inscribed
ALFURAIJI Ibrahim 1997 IRQ
--- inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 12 inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 14 inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 5 inscribed
NAKAGAWA Kiyoharu 1977 JPN JWFA Tokio
R A 50 inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN JWFA Tokio
R A 34 inscribed
SASAJIMA TAKAAKI 1990 JPN JWFA Tokio
R A 41 inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 36 inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 9 inscribed
ALDOUSARI Farraj 1982 KUW
R A --- inscribed
ALBASTAKI Fahed Mohammad 1995 KUW
R A 90 inscribed
ALHADDAD Abdullah 1985 KUW
L A 55 inscribed
CALKA Norbert 1987 POL
L A 11 inscribed
KOCHAN Jakub 2002 POL
L A 112 inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 15 inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 10 inscribed
TRETER Rafal Bogdan 1997 POL
R A 40 inscribed
DRONOV Viktor 1994 RUS
R A 25 inscribed
FEDYAEV Roman 1987 RUS
R A 6 inscribed
GAVRILENKOV Oleg 2000 RUS
L A 49 inscribed
KARPOV Mikhail 1986 RUS
R A 23 inscribed
SHABUROV Maxim 1996 RUS
L A 2 inscribed
YUSUPOV Artur 1983 RUS
L A 3 inscribed
AKKAYA Hakan 1995 TUR Nilüfer Belediyespor
L A 20 inscribed
MAHULA Maksym 1996 UKR
R A 17 inscribed
MANKO Artem 1998 UKR
R A 19 inscribed
TROMBETTA Valerio - ITA A 116 cancelled  
TROFIMOV Nikita - RUS R A 56 cancelled  
TSEDRYK Vadym - UKR R A 35 cancelled  

52 Inscriptions, 0 pending, 3 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Epee male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALDERETE Hugo 1977 ARG
R B 22 inscribed
MALINOVSKI Aleh 1975 BLR
R B 45 inscribed
PRANEVICH Andrei 1983 BLR
L B 9 inscribed
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 32 inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA ADFP Parana
R B 2 inscribed
MAINVILLE Pierre 1973 CAN
R B 19 inscribed
HU Daoliang 1980 CHN Jiangsu Sportscenter
L B 8 inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
L B 11 inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 5 inscribed
IFEBE Yannick 1992 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 10 inscribed
RASHID Shah 1985 GBR
R B 41 inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 inscribed
WIDMAIER Tim 1990 GER SV Böblingen
R B 49 inscribed
CHEEMA Balwinder 1979 GER TUS Maccabi Rostock
R B 24 inscribed
TRIANTAFYLLOU Panagiotis 1986 GRE
R B 33 inscribed
GERGELY Istvan 1984 HUN
L B 29 inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 12 inscribed
ALI Ammar 1985 IRQ
R B 3 inscribed
RADA Matoko 1982 ISR
R B 55 inscribed
PAOLUCCI Gianmarco 1995 ITA
R B 66 inscribed
AKIRA Tsunoda 1989 JPN JWFA Tokio
R B 28 inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN JWFA Tokio
R B 16 inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 21 inscribed
ALI Sulaiman 1996 KUW
R B 82 inscribed
SATREVICS Andrejs 1978 LAT
R B 69 inscribed
GARKULS-GUREVICS Olegs 1986 LAT
R B 17 inscribed
SEMAAN Elias 1984 LBN CE Vincennes
R C 64 inscribed
SILIAUSKAS Tomas 1975 LTU
L B 87 inscribed
BANACM Patryk 1998 POL
L A 73 inscribed
DABROWSKI Michal 1986 POL
L B 68 inscribed
GASZYK Adam 2002 POL
R B 86 inscribed
GRAD Radoslaw 1985 POL
R B 60 inscribed
KARBOWNIK Marcin 1976 POL
R B 63 inscribed
LAZAR Szymon 1990 POL
R 83 inscribed
LEWONOWSKI Grzegorz 1974 POL
R B 18 inscribed
PLUTA Grzegorz 1974 POL
R B 39 inscribed
PROKSA Mateusz 1985 POL
R B 51 inscribed
RZASA Kamil 1985 POL
R B 7 inscribed
WIKTOROWICZ Wieslaw 1961 POL
R B 72 inscribed
BEYCH Konstantin Yuryevich 1984 RUS
R B 15 inscribed
KURZIN Alexander 1971 RUS
R B 20 inscribed
KUZYUKOV Alexander 1987 RUS
R B 4 inscribed
DE OLIVEIRA Frederico Noah 1999 SUI
R B 48 inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 14 inscribed
NAUMENKO Oleg 1986 UKR
R B 6 inscribed
LOVEJOY Curtis 1957 USA
R C 59 inscribed
SARRI Alessio - ITA Fiamme Oro Roma R B 13 cancelled  
YUSUPOV Artur - RUS L A --- cancelled  
RUSSELL Josh - USA R B 70 cancelled  

46 Inscriptions, 0 pending, 3 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Epee male Senior Individual C

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SZARVAS Zsolt 1973 HUN
L C 9 inscribed
ADDESSO Matteo 1992 ITA
R C --- inscribed
RIGO Leonardo 2001 ITA
L C --- inscribed
RUSSO William 1977 ITA
R C 2 inscribed
VALAINIS Dmitrijs 1982 LAT
L C 4 inscribed
KOLODZIEJCZYK Lukasz 1993 POL
R C 15 inscribed
BELYAEV Dmitry 1982 RUS
R C 7 inscribed
LOGUTENKO Alexander 1978 RUS
R C 11 inscribed
LUKYANOV Nikolay 1982 RUS
R C --- inscribed
SHEPTITSKYI Serhii 1992 UKR
R C --- inscribed
SHAVKUN Serhii 1972 UKR
R C 1 inscribed
SERAVALLI Martino - ITA R C 6 cancelled  

11 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Foil female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HALKINA Aliona 1977 BLR
R A 19 inscribed
DE OLIVEIRA Carminha 1990 BRA ADFP Parana
R A 33 inscribed
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 31 inscribed
MORELL Ruth Sylvia 1956 CAN Montreal Handisport
R A 28 inscribed
GU Haiyan 1999 CHN
R A 8 inscribed
ZOU Xufeng 1990 CHN
R A 15 inscribed
RONG Jing 1988 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 11 inscribed
MEZENTSEVA Anna 1983 EST
R A 42 inscribed
VIDE Brianna 1999 FRA UC Toulouse
R A 55 inscribed
COLLIS-MCCANN Gemma 1992 GBR Durham University
R A 14 inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R 4 22 inscribed
TIBIASHVILI Nino 1997 GEO
R A 12 inscribed
VLAMI Efthymia 1988 GRE
R A 30 inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKPC+SAPD
R A 16 inscribed
NG Justine Charissa 1989 HKG HKPC+SAPD
L A 7 inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKPC+SAPD
L A 3 inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN
R A 1 inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 2 inscribed
AL-KHAFAJI Ayat 1996 IRQ
R A 68 inscribed
JWAIR AL-MHESIN Safa Ali 1991 IRQ
R A 56 inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 29 inscribed
MOGOS Andrea 1988 ITA
R A 5 inscribed
TRIGILIA Loredana 1976 ITA
R A 13 inscribed
MATSUMOTO Mieko 1969 JPN JWFA Tokio
R A 52 inscribed
KIM Sunmi 1989 KOR
R A 21 inscribed
LAO In I 1984 MAC
R A 24 inscribed
EVDOKIMOVA Alena 2000 RUS
L A 4 inscribed
KLIMENKOVA Anna 1995 RUS
R A 34 inscribed
MAYA Iuliia 1981 RUS
L A 9 inscribed
SYCHEVA Evgeniya 1989 RUS
R A 10 inscribed
CHOOKERD Atittaya 1997 THA
R A 20 inscribed
SITA Suthin 1978 THA
L A 18 inscribed
INTEPE Gundem Emine 1997 TUR
R A 67 inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R A 27 inscribed
MANDRYK Nataliia 1988 UKR
R 4 17 inscribed
MORKVYCH Nataliia 1992 UKR
R A 6 inscribed
ISAACSON Victoria 1998 USA
R A 26 inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 23 inscribed
DYKES Patricia 1963 USA
A 32 inscribed
DION Amélie - FRA COURBEVOIE ESCRIME R A 36 cancelled  
DELUCA Lauryn - USA Hooked on Fencing Royalton R A 39 cancelled  

39 Inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Foil female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VAN DORPE Roswitha 1965 BEL
L B 35 inscribed
KASTSIUCHKOVA Anastasiya 1991 BLR
R B 22 inscribed
MAKRYTSKAYA Alesia 1986 BLR
R B 6 inscribed
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 27 inscribed
XIAO Rong 1993 CHN
R B 13 inscribed
ZHOU Jingjing 1987 CHN Shanghai Sportscenter
R B 8 inscribed
KÄHKÖNEN Riikka 1994 FIN Oulun Miekkailuseura
R B 29 inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA Les Mousquetaires de Joinville
R B 21 inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA Masque De Fer de Lyon
L B 14 inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 12 inscribed
MOORE Justine 1990 GBR
R B 26 inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 3 inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 15 inscribed
KALTSI Georgia 1993 GRE
B 38 inscribed
CHUNG Yuen Ping 1988 HKG
R B 7 inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 17 inscribed
MEZÖ Boglarka 1987 HUN
R B 23 inscribed
DANI Gyöngyi 1975 HUN UTE Budapest
R B 11 inscribed
VIO Beatrice Maria 1997 ITA
L B 1 inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JWFA Tokio
R B 24 inscribed
CHISAKA Kana 1983 JPN JWFA Tokio
R B 31 inscribed
SAKURAI Anri 1988 JPN JWFA Tokio
R B 9 inscribed
BOYKOVA Viktoria 1989 RUS
R B 5 inscribed
MISHUROVA Irina 1993 RUS
R B 2 inscribed
VASILEVA Ludmila 1984 RUS
R B 4 inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 10 inscribed
YESINA Olga 1994 UKR
R B 19 inscribed
HAYES Terry 1958 USA
R B 30 inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 20 inscribed

29 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Foil female Senior Individual C

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
LOTZ-LANGE Ulrike 1964 GER HFC Lübeck
R C 2 inscribed
GLADILINA Anna 1981 RUS
R C 8 inscribed

2 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association

Foil male Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RUSSIA
FEDYAEV Roman (1987 R)
NAGAEV Nikita (1993 R)
YUSUPOV Artur (1983 L)
KAMALOV Albert (1985 L)
RUS 1 inscribed  
UKRAINE
UKR 7 inscribed  
ITALY
CIMA Marco (1976 R)
BETTI Matteo (1985 L)
LAMBERTINI Emanuele (1999 R)
PAOLUCCI Gianmarco (1995 R)
ITA 3 inscribed  
HUNGARY
HUN 10 inscribed  
CHINA
CHN 4 inscribed  
GREAT BRITAIN
GILLIVER Piers (1994 R)
COUTYA Dimitri (1997 R)
LAM WATSON Oliver (1992 R)
WADDELL Joshua (2002 R)
GBR 9 inscribed  
FRANCE
FRA 5 inscribed  
KOREA
KOR 6 inscribed  
JAPAN
KANO Shintaro (1985 R)
FUJITA Michinobu (1986 R)
SASAJIMA TAKAAKI (1990 R)
YASU Naoki (1977 R)
ONDA Ryuji (1976 R)
JPN 8 inscribed  
CANADA
CAN --- inscribed  
POLAND
POL 2 inscribed  
GERMANY
HAUPT Julius (2000 R)
SCHMIDT Maurice (1999 R)
CHEEMA Balwinder (1979 R)
WIDMAIER Tim (1990 R)
GER 11 inscribed  
KUWAIT
KUW --- inscribed  
GREECE
- --- cancelled  
IRAQ
- 14 cancelled  

13 Inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Foil male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 36 inscribed
HEBERT Matthieu 1967 CAN
R A 25 inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 56 inscribed
CHEN Liqiang 1997 CHN
R A 21 inscribed
LI Hao 1994 CHN
L A 39 inscribed
ZHONG Sai Chun 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 15 inscribed
CHENG Yang 1995 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 47 inscribed
SUN Gang 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 6 inscribed
YE Ruyi 1987 CHN Shanghai Sportscenter
R A 35 inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE MONTROUGE
R A 42 inscribed
GUEROULT Marc 1982 FRA CE REIMS
L A 62 inscribed
TOKATLIAN Damien 1970 FRA Bordeaux Etudiant Club
L A 11 inscribed
LEMOINE Ludovic 1986 FRA STADE CLERMONTOIS
R A 19 inscribed
HENRY Vincent 1972 FRA Les Mousquetaires de Joinville
R A 50 inscribed
CHARLOT Gaëtan 1998 FRA Masque De Fer de Lyon
R A 93 inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R 4 31 inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 46 inscribed
HAUPT Julius 2000 GER PSV Weimar
R A 26 inscribed
BUDICH Martines 1991 GER TUS Maccabi Rostock
R A 63 inscribed
CHEONG Meng Chai 1977 HKG HKPC+SAPD
R A 12 inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN Törekves Budapest
R A 1 inscribed
ZSOLNAI Sándor 1965 HUN Törekves Budapest
R A 54 inscribed
JABOR Ahmed 1993 IRQ
R A 105 inscribed
KADHIM Mustafa 1997 IRQ
R A 94 inscribed
AL-MADHKHOORI Zainulabdeen 1991 IRQ
R A 27 inscribed
ALFURAIJI Ibrahim 1997 IRQ
114 inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 5 inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 3 inscribed
NAKAGAWA Kiyoharu 1977 JPN JWFA Tokio
R A 49 inscribed
FUKUDA Tsuyoshi 1999 JPN JWFA Tokio
R A 80 inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN JWFA Tokio
R A 14 inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JWFA Tokio
R A 22 inscribed
SASAJIMA TAKAAKI 1990 JPN JWFA Tokio
R A 30 inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 20 inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 13 inscribed
ALDOUSARI Farraj 1982 KUW
R A 102 inscribed
ALBASTAKI Fahed Mohammad 1995 KUW
R A 95 inscribed
ALHADDAD Abdullah 1985 KUW
L A 58 inscribed
CALKA Norbert 1987 POL
L A 65 inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 7 inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 10 inscribed
ZIOMEK Rafal 1991 POL
R A 16 inscribed
FEDYAEV Roman 1987 RUS
R A 2 inscribed
GAVRILENKOV Oleg 2000 RUS
L A 48 inscribed
NAGAEV Nikita 1993 RUS
R A 4 inscribed
SHABUROV Maxim 1996 RUS
L A 28 inscribed
YUSUPOV Artur 1983 RUS
L A 8 inscribed
AKKAYA Hakan 1995 TUR Nilüfer Belediyespor
L A 18 inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 9 inscribed
MAHULA Maksym 1996 UKR
R A 17 inscribed
BRANCH Byron 1984 USA Columbus Fencing and Fitness
L A 24 inscribed
KARPOV Mikhail - RUS R A 60 cancelled  
TROFIMOV Nikita - RUS R A 81 cancelled  

51 Inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Foil male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALDERETE Hugo 1977 ARG
R B 25 inscribed
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 18 inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA ADFP Parana
R B 7 inscribed
FENG Yanke 1988 CHN
L B 13 inscribed
HU Daoliang 1980 CHN Jiangsu Sportscenter
L B 6 inscribed
VADON Laurent 1976 FRA Grenoble Handisport
R B 46 inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 3 inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 inscribed
CHEEMA Balwinder 1979 GER TUS Maccabi Rostock
R B 41 inscribed
GERGELY Istvan 1984 HUN
L B 22 inscribed
ALI Ammar 1985 IRQ
R B 14 inscribed
PAOLUCCI Gianmarco 1995 ITA
R B 26 inscribed
CIMA Marco 1976 ITA Fiamme Oro Roma
R B 8 inscribed
AKIRA Tsunoda 1989 JPN JWFA Tokio
R B 23 inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN JWFA Tokio
R B 10 inscribed
ONDA Ryuji 1976 JPN JWFA Tokio
R B 15 inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 19 inscribed
ALI Sulaiman 1996 KUW
R B 44 inscribed
GARKULS-GUREVICS Olegs 1986 LAT
R B 56 inscribed
SEMAAN Elias 1984 LBN CE Vincennes
R C 39 inscribed
BANACM Patryk 1998 POL
L A 51 inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 16 inscribed
GAWORSKI Jacek 1967 POL
R B 5 inscribed
KARBOWNIK Marcin 1976 POL
R B 57 inscribed
BEYCH Konstantin Yuryevich 1984 RUS
R B 20 inscribed
KAMALOV Albert 1985 RUS
L B 4 inscribed
KHAMATSHIN Timur 1982 RUS
R B 11 inscribed
KUZYUKOV Alexander 1987 RUS
R B 9 inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR
R B 21 inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 2 inscribed
NAUMENKO Oleg 1986 UKR
R B 12 inscribed
LOVEJOY Curtis 1957 USA
R C 38 inscribed
RUSSELL Josh - USA R B 48 cancelled  

32 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Foil male Senior Individual C

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ADDESSO Matteo 1992 ITA
R C 12 inscribed
RIGO Leonardo 2001 ITA
L C --- inscribed
RUSSO William 1977 ITA
R C 2 inscribed
VALAINIS Dmitrijs 1982 LAT
L C --- inscribed
KOLODZIEJCZYK Lukasz 1993 POL
R C --- inscribed
BELYAEV Dmitry 1982 RUS
R C --- inscribed
LOGUTENKO Alexander 1978 RUS
R C 5 inscribed
LUKYANOV Nikolay 1982 RUS
R C --- inscribed
SHEPTITSKYI Serhii 1992 UKR
R C --- inscribed
SHAVKUN Serhii 1972 UKR
R C 1 inscribed
SERAVALLI Martino - ITA R C 4 cancelled  

10 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Sabre female Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GEORGIA
GEO 7 inscribed  
UKRAINE
UKR 1 inscribed  
ITALY
TRIGILIA Loredana (1976 R)
MOGOS Andrea (1988 R)
PASQUINO Rossanna (1982 R)
ITA 2 inscribed  
HUNGARY
HUN 5 inscribed  
HONG KONG
HKG --- inscribed  
CHINA
CHN 9 inscribed  
POLAND
POL 4 inscribed  
GREECE
GRE 11 inscribed  
UNITED STATES
USA --- inscribed  

9 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Sabre female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 33 inscribed
MORELL Ruth Sylvia 1956 CAN Montreal Handisport
R A 12 inscribed
GU Haiyan 1999 CHN
R A 8 inscribed
WANG Xiujian 1996 CHN
R A 19 inscribed
BIAN Jing 1988 CHN Shanghai Sportscenter
L A 26 inscribed
GARRIDO Begona 1960 ESP
R A 39 inscribed
VIDE Brianna 1999 FRA UC Toulouse
R A 50 inscribed
POIGNET Sabrina 1982 FRA ATP Paris
R A 6 inscribed
COLLIS-MCCANN Gemma 1992 GBR Durham University
R A 27 inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R 4 21 inscribed
TIBIASHVILI Nino 1997 GEO
R A 5 inscribed
VLAMI Efthymia 1988 GRE
R A 35 inscribed
ZACHARIADI Adamantia-Styliani 1976 GRE
L A 29 inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKPC+SAPD
R A 51 inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 3 inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 4 inscribed
DELLA VEDOVA Sofia 1988 ITA
R A 56 inscribed
BRUNATI Sofia 2000 ITA
R A 32 inscribed
MOGOS Andrea 1988 ITA
R A 9 inscribed
TRIGILIA Loredana 1976 ITA
R A 11 inscribed
KIM Sunmi 1989 KOR
R A 23 inscribed
LAO In I 1984 MAC
R A 15 inscribed
DROZDZ Kinga 1994 POL
R A 10 inscribed
BURDON Renata 1973 POL
R A 22 inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 7 inscribed
SYCHEVA Evgeniya 1989 RUS
R A 14 inscribed
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha 1975 THA
R A 18 inscribed
CHOOKERD Atittaya 1997 THA
R A 13 inscribed
NAKPRASIT Duean 1992 THA
R A 17 inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R A --- inscribed
BREUS Yevheniia 1982 UKR
R A 2 inscribed
MORKVYCH Nataliia 1992 UKR
R A 1 inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 20 inscribed
DYKES Patricia 1963 USA
A 34 inscribed
DION Amélie - FRA COURBEVOIE ESCRIME R A 37 cancelled  
LI BRIZZI Marcella - ITA R A 61 cancelled  
AFONINA Natalya - RUS R A 16 cancelled  
ISAACSON Victoria - USA R A 30 cancelled  

34 Inscriptions, 0 pending, 4 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Sabre female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VAN DORPE Roswitha 1965 BEL
L B 42 inscribed
FIAKLISTAVA Kristina 1991 BLR
R B 17 inscribed
KASTSIUCHKOVA Anastasiya 1991 BLR
R B 13 inscribed
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 25 inscribed
TAN Shumei 1994 CHN
R B 18 inscribed
XIAO Rong 1993 CHN
R B 15 inscribed
AO Lanzhu 1986 CHN Shanghai Sportscenter
R B 21 inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 14 inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 1 inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 9 inscribed
KALTSI Georgia 1993 GRE
B 32 inscribed
LOUFAKI Kalliopi 1982 GRE
R B 12 inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 28 inscribed
MEZÖ Boglarka 1987 HUN
R B 6 inscribed
SOLOMON Roxana Diana 1995 ITA
R B 41 inscribed
PASQUINO Rossanna 1982 ITA
R B 10 inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JWFA Tokio
R B 22 inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B 5 inscribed
PACEK Jadwiga 1989 POL
R B 11 inscribed
MISHUROVA Irina 1993 RUS
R B 8 inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 2 inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 4 inscribed
FEDOTA Olena 1986 UKR
R B 3 inscribed
POZNIAK Tetiana 1984 UKR
R B 7 inscribed
HAYES Terry 1958 USA
R B 29 inscribed
VASILEVA Ludmila - RUS R B 26 cancelled  

25 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Sabre male Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
UKRAINE
UKR 3 inscribed  
ITALY
GIORDAN Edoardo (1993 R)
MORELLI Alberto (1991 R)
PAOLUCCI Gianmarco (1995 R)
ITA 1 inscribed  
HUNGARY
HUN 11 inscribed  
RUSSIA
SHABUROV Maxim (1996 L)
DRONOV Viktor (1994 R)
KARPOV Mikhail (1986 R)
KURZIN Alexander (1971 R)
RUS 2 inscribed  
CHINA
CHN 10 inscribed  
GREAT BRITAIN
GILLIVER Piers (1994 R)
LAM WATSON Oliver (1992 R)
RASHID Shah (1985 R)
CAMPBELL-HILL Matthew (1979 R)
GBR --- inscribed  
KOREA
KOR 14 inscribed  
GERMANY
HAUPT Julius (2000 R)
SCHMIDT Maurice (1999 R)
WIDMAIER Tim (1990 R)
CHEEMA Balwinder (1979 R)
GER 12 inscribed  
CANADA
CAN 13 inscribed  
POLAND
POL 5 inscribed  
GREECE
GRE 4 inscribed  
IRAQ
- --- cancelled  

11 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Sabre male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 49 inscribed
HEBERT Matthieu 1967 CAN
R A 11 inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 10 inscribed
LI Hao 1994 CHN
L A 16 inscribed
CHENG Yang 1995 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 56 inscribed
TIAN Jianquan 1989 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 12 inscribed
YE Ruyi 1987 CHN Shanghai Sportscenter
R A 55 inscribed
PRIOR MAJON Alexander 1991 ESP
R A 40 inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE MONTROUGE
R A 23 inscribed
GIORGI ENZO 2000 FRA SE Nimes
R A 70 inscribed
ROUSSELOT Mathieu 1999 FRA NDC Angers
R A 65 inscribed
NOBLE Romain 1980 FRA CAM Bordeaux
L A 26 inscribed
LEMOINE Ludovic 1986 FRA STADE CLERMONTOIS
R A 15 inscribed
CITERNE Robert 1961 FRA Levallois Sporting Club
L A 13 inscribed
CAMPBELL-HILL Matthew 1979 GBR
R A 52 inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 5 inscribed
HAUPT Julius 2000 GER PSV Weimar
R A 32 inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 9 inscribed
NTOUNIS Vasileios 1990 GRE
R A 6 inscribed
PYLARINOS-MARKANTONATOS Gerasimos 1979 GRE
L A 19 inscribed
CHEONG Meng Chai 1977 HKG HKPC+SAPD
R A 25 inscribed
GÖTTLINGER Daniel 1989 HUN Békessy Béla Vívó Klub
R A 45 inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN Törekves Budapest
R A 1 inscribed
ZSOLNAI Sándor 1965 HUN Törekves Budapest
R A 34 inscribed
KADHIM Mustafa 1997 IRQ
R A 78 inscribed
ALFURAIJI Ibrahim 1997 IRQ
95 inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 3 inscribed
SAMI Wisam 1990 IWA
R A 91 inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN JWFA Tokio
R A 14 inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JWFA Tokio
R A 21 inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 35 inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 18 inscribed
KOCHAN Jakub 2002 POL
L A 90 inscribed
TRETER Rafal Bogdan 1997 POL
R A 22 inscribed
ZIOMEK Rafal 1991 POL
R A 20 inscribed
DRONOV Viktor 1994 RUS
R A 7 inscribed
GAVRILENKOV Oleg 2000 RUS
L A 50 inscribed
KARPOV Mikhail 1986 RUS
R A 17 inscribed
NAGAEV Nikita 1993 RUS
R A 30 inscribed
SHABUROV Maxim 1996 RUS
L A 4 inscribed
YUSUPOV Artur 1983 RUS
L A 69 inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 2 inscribed
MANKO Artem 1998 UKR
R A 8 inscribed
BRANCH Byron 1984 USA Columbus Fencing and Fitness
L A 86 inscribed
SWAUGER Richard 1956 USA
R A 41 inscribed
TROMBETTA Valerio - ITA A 87 cancelled  
PARK Chunhee - KOR R C --- cancelled  
ALDOUSARI Farraj - KUW R A --- cancelled  
TROFIMOV Nikita - RUS R A 63 cancelled  
TSEDRYK Vadym - UKR R A 24 cancelled  

45 Inscriptions, 0 pending, 5 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee

Sabre male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MALINOVSKI Aleh 1975 BLR
R B 44 inscribed
PRANEVICH Andrei 1983 BLR
L B 34 inscribed
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 26 inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA ADFP Parana
R B 24 inscribed
MAINVILLE Pierre 1973 CAN
R B 7 inscribed
FENG Yanke 1988 CHN
L B 15 inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
L B 30 inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 11 inscribed
IFEBE Yannick 1992 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 8 inscribed
VADON Laurent 1976 FRA Grenoble Handisport
R B 46 inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 6 inscribed
RASHID Shah 1985 GBR
R B 19 inscribed
WIDMAIER Tim 1990 GER SV Böblingen
R B 39 inscribed
CHEEMA Balwinder 1979 GER TUS Maccabi Rostock
R B 18 inscribed
TRIANTAFYLLOU Panagiotis 1986 GRE
R B 12 inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 13 inscribed
ALI Ammar 1985 IRQ
R B 62 inscribed
RADA Matoko 1982 ISR
R B 49 inscribed
PAOLUCCI Gianmarco 1995 ITA
R B 21 inscribed
CIMA Marco 1976 ITA Fiamme Oro Roma
R B 9 inscribed
ONDA Ryuji 1976 JPN JWFA Tokio
R B 10 inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 16 inscribed
GARKULS-GUREVICS Olegs 1986 LAT
R B 43 inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 2 inscribed
DABROWSKI Michal 1986 POL
L B 40 inscribed
PLUTA Grzegorz 1974 POL
R B 1 inscribed
KAMALOV Albert 1985 RUS
L B 5 inscribed
KHAMATSHIN Timur 1982 RUS
R B 14 inscribed
KURZIN Alexander 1971 RUS
R B 4 inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR
R B 33 inscribed
SARRI Alessio - ITA Fiamme Oro Roma R B 3 cancelled  

30 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AL-SARRAJI Ali IRQ Iraqi Paralympic Committee
AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Japans Paralympic Committee
BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
GRUNDY Sean GBR WheelPower British Wheelchair Sport
ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LISPI Alessandro ITA Russian Federation of Sports with Physical Impairment
MICHELI Matteo ITA Italian Paralympic Committee
MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
SALTER Mike GBR WheelPower British Wheelchair Sport
VOGT Suzanna CAN Canadian Wheelchair Sports Association
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee