Back to list

World Cup Zsolt Kaposvari Memorial Competition
HUN Eger
February 13, 2020 - February 16, 2020
Required: International license

Epee female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HALKINA Aliona 1977 BLR
R A 15 Inscribed
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 25 Inscribed
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 31 Inscribed
BIAN Jing 1988 CHN Shanghai Sportscenter
L A 3 Inscribed
RONG Jing 1988 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 9 Inscribed
WANG Xiujian 1996 CHN
R A 14 Inscribed
ZOU Xufeng 1990 CHN
R A 1 Inscribed
GARRIDO Begona 1960 ESP
R A 28 Inscribed
MEZENTSEVA Anna 1983 EST
R NE 23 Inscribed
POIGNET Sabrina 1982 FRA ATP Paris
R A 17 Inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 12 Inscribed
NG Justine Charissa 1989 HKG HKSAPD
L A 11 Inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKSAPD
L A 8 Inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN Törekves Budapest
R A 5 Inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 4 Inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 20 Inscribed
BRUNATI Sofia 2000 ITA
R A 40 Inscribed
DELLA VEDOVA Sofia 1988 ITA
R A 41 Inscribed
KAWAI Shino 1992 JPN JPFA Tokio
R A 43 Inscribed
MATSUMOTO Mieko 1969 JPN JPFA Tokio
R A 32 Inscribed
KIM Sunmi 1989 KOR
R A 13 Inscribed
BURDON Renata 1973 POL
R A 29 Inscribed
DROZDZ Kinga 1994 POL
R A 21 Inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 10 Inscribed
EVDOKIMOVA Alena 2000 RUS
L A 6 Inscribed
KLIMENKOVA Anna 1995 RUS
R A 22 Inscribed
MAYA Iuliia 1981 RUS
L A 2 Inscribed
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha 1975 THA
R A 19 Inscribed
NAKPRASIT Duean 1992 THA
R A 27 Inscribed
SITA Suthin 1978 THA
L A 30 Inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R A 24 Inscribed
BREUS Yevheniia 1982 UKR
R A 7 Inscribed
MANDRYK Nataliia 1988 UKR
R A 16 Inscribed
DYKES Patricia 1963 USA
R A --- Inscribed
ISAACSON Victoria 1998 USA
R A 34 Inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 26 Inscribed
JANA Saysunee - THA R B --- Cancelled  

36 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA Move United
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VAN DORPE Roswitha 1965 BEL
L B 28 Inscribed
FIAKLISTAVA Kristina 1991 BLR
R B 7 Inscribed
KASTSIUCHKOVA Anastasiya 1991 BLR
R B 15 Inscribed
MAKRYTSKAYA Alesia 1986 BLR
R B 5 Inscribed
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 27 Inscribed
AO Lanzhu 1986 CHN Shanghai Sportscenter
R B 11 Inscribed
TAN Shumei 1989 CHN
R B 4 Inscribed
ZHOU Jingjing 1987 CHN Shanghai Sportscenter
R B 12 Inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 18 Inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA Cercle Escrime Pays Langrois
R B 24 Inscribed
PELOUX Circée 1981 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 17 Inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 21 Inscribed
KALTSI Georgia 1993 GRE
B 34 Inscribed
LOUFAKI Kalliopi 1982 GRE
R B 26 Inscribed
CHUNG Yuen Ping 1988 HKG
R B 23 Inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 19 Inscribed
GYÖNGYI Dani 1975 HUN UTE Budapest
R B 22 Inscribed
PASQUINO Rossana 1982 ITA
R B 14 Inscribed
SOLOMON Roxana Diana 1995 ITA
R B 38 Inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JPFA Tokio
R B 33 Inscribed
CHISAKA Kana 1983 JPN
R B 29 Inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B 16 Inscribed
PACEK Jadwiga 1989 POL
R B 25 Inscribed
SAMEL Anna 1990 POL
L B 39 Inscribed
BOYKOVA Viktoria 1989 RUS
R B 2 Inscribed
MISHUROVA Irina 1993 RUS
R B 6 Inscribed
VASILEVA Ludmila 1984 RUS
R B 3 Inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 1 Inscribed
FEDOTA-ISAIEVA Olena 1986 UKR
R B 10 Inscribed
POZNIAK Tetiana 1984 UKR
R B 9 Inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 13 Inscribed
HAYES Terry 1958 USA
R B 31 Inscribed
SABLON Sophie - FRA Masque De Fer de Lyon R B --- Cancelled  
PASHKOVA Hanna - UKR L C 36 Cancelled  

32 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA Move United
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee female Senior Individual C

Display list

Athlete / Team Seeding State lic

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA Move United
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RIBEIRO Moacir 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 40 Inscribed
SOUZA Alex Sandro 1976 BRA Esporte Clube Pinheiros
R A 46 Inscribed
HEBERT Matthieu 1967 CAN
R A 29 Inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 37 Inscribed
CHEN Liqiang 1997 CHN
R A 7 Inscribed
SUN Gang 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 4 Inscribed
TIAN Jianquan 1989 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 11 Inscribed
ZHONG Saichun 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 6 Inscribed
CHARLOT Gaëtan 1998 FRA Masque De Fer de Lyon
R A 21 Inscribed
CITERNE Robert 1961 FRA Levallois Sporting Club
L A 25 Inscribed
GIORGI ENZO 2000 FRA SE Nimes
R A 45 Inscribed
NOBLE Romain 1980 FRA CAM Bordeaux
L A 10 Inscribed
PLATANIA PARISI Luca 2001 FRA La Tour d'Auvergne
L A 52 Inscribed
TOKATLIAN Damien 1970 FRA Bordeaux Etudiant Club
L A 33 Inscribed
TURKAWKA Adrien 1994 FRA CAM Bordeaux
L A 61 Inscribed
CAMPBELL-HILL Matthew 1979 GBR
R A 34 Inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 1 Inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R A 28 Inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 31 Inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 5 Inscribed
NTOUNIS Vasileios 1990 GRE
R A 38 Inscribed
PYLARINOS-MARKANTONATOS Gerasimos 1979 GRE
L A 36 Inscribed
GÖTTLINGER Daniel 1989 HUN Békessy Béla Vívó Klub
R A 48 Inscribed
SOMOGYVARI Imre 1953 HUN
A 74 Inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 19 Inscribed
DEI ROSSI Matteo 1995 ITA Scherma Treviso
L A 23 Inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 18 Inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 8 Inscribed
SAMI Wisam 1990 IWA
R A 72 Inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 35 Inscribed
NAKAGAWA Kiyoharu 1977 JPN JPFA Tokio
R A 43 Inscribed
SASAJIMA Takaaki 1990 JPN JPFA Tokio
R A 32 Inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 41 Inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 13 Inscribed
CALKA Norbert 1987 POL
L A 16 Inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 24 Inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 14 Inscribed
SZLUFIK Mateusz 1996 POL
L A 62 Inscribed
TRETER Rafal Bogdan 1997 POL
R A 27 Inscribed
DRONOV Viktor 1994 RUS
R A 22 Inscribed
FEDYAEV Roman 1987 RUS
R A 12 Inscribed
GAVRILENKOV Oleg 2000 RUS
L A 49 Inscribed
KARPOV Mikhail 1986 RUS
R A 26 Inscribed
SHABUROV Maxim 1996 RUS
L A 2 Inscribed
YUSUPOV Artur 1983 RUS
L A 3 Inscribed
AKKAYA Hakan 1995 TUR Nilüfer Belediyespor
L A 15 Inscribed
MAHULA Maksym 1996 UKR
R A 17 Inscribed
MANKO Artem 1998 UKR
R A 20 Inscribed
CHASE William 1991 USA
R NE --- Inscribed
HAUPT Julius - GER FC Tauberbischofsheim R A --- Cancelled  

49 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA Move United
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALDERETE Hugo 1977 ARG
R B 31 Inscribed
PRANEVICH Andrei 1983 BLR
L B 7 Inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 3 Inscribed
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A --- Inscribed
HU Daoliang 1980 CHN Jiangsu Sportscenter
L B 2 Inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 12 Inscribed
IFEBE Yannick 1992 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 13 Inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
R B 11 Inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 Inscribed
RASHID Shah 1985 GBR
R B 28 Inscribed
CHEEMA Balwinder 1979 GER TUS Maccabi Rostock
R B 21 Inscribed
KRATZAT Holger 1967 GER OSC Berlin
R B 37 Inscribed
TRIANTAFYLLOU Panagiotis 1986 GRE
R B 24 Inscribed
GERGELY Istvan 1984 HUN
L B 29 Inscribed
SZARVAS Zsolt 1973 HUN
L C 61 Inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 10 Inscribed
RADA Matoko 1982 ISR
R B 44 Inscribed
MASSA Michele 2004 ITA
R B 60 Inscribed
PAOLUCCI Gianmarco 1995 ITA
R B 32 Inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN JPFA Tokio
R C 19 Inscribed
TSUNODA Akira 1989 JPN JPFA Tokio
R B 26 Inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 25 Inscribed
GARKULS-GUREVICS Olegs 1986 LAT
R B 18 Inscribed
SEMAAN Elias 1984 LBN Escrime Pays de Lunel
R C 33 Inscribed
BANACH Patryk 1998 POL
L B 40 Inscribed
DABROWSKI Michal 1986 POL
L B 16 Inscribed
GRAD Radoslaw 1985 POL
R B 46 Inscribed
KARBOWNIK Marcin 1976 POL
R B 47 Inscribed
LEWONOWSKI Grzegorz 1974 POL
R B 17 Inscribed
PLUTA Grzegorz 1974 POL
R B 22 Inscribed
PROKSA Mateusz 1985 POL
R B 39 Inscribed
RZASA Kamil 1985 POL
R B 8 Inscribed
BEYCH Konstantin Yuryevich 1984 RUS
R B 15 Inscribed
KURZIN Aleksandr 1971 RUS
R B 14 Inscribed
KUZYUKOV Alexander 1987 RUS
R B 6 Inscribed
SUKHOTEPLYI Oleg 1993 RUS
R B 50 Inscribed
DE OLIVEIRA Frederico Noah 1999 SUI
R B 35 Inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 9 Inscribed
NAUMENKO Oleg 1986 UKR
R B 4 Inscribed
MAINVILLE Pierre - CAN R B 23 Cancelled  

39 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA Move United
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee male Senior Individual C

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SZARVAS Zsolt 1973 HUN
L C 5 Inscribed

1 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA Move United
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil female Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RUSSIA
EVDOKIMOVA Alena (2000 L)
SYCHEVA Evgeniya (1989 R)
VASILEVA Ludmila (1984 R)
BOYKOVA Viktoria (1989 R)
MAYA Iuliia (1981 L)
MISHUROVA Irina (1993 R)
RUS 3 Inscribed
UKRAINE
UKR 5 Inscribed
GEORGIA
GEO 6 Inscribed
HONG KONG
HKG 4 Inscribed
FRANCE
SABLON Sophie (1979 R)
DROIT MALARME Stéphanie (1974 R)
DION Amélie (1999 R)
FRA 11 Inscribed
CHINA
CHN 8 Inscribed
NETHERLANDS
NED --- Inscribed
ITALY
ITA 1 Inscribed
THAILAND
THA 9 Inscribed
HUNGARY
HUN 2 Inscribed
UNITED STATES
USA 7 Inscribed
JAPAN
JPN 12 Inscribed
BRAZIL
OLIVEIRA Carminha (1990 R)
SANTOS Monica (1983 R)
SOARES Fabiana (1978 R)
BRA 10 Inscribed

13 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
A CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA Move United
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
B SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HALKINA Aliona 1977 BLR
R A 21 Inscribed
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 30 Inscribed
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 29 Inscribed
MOREL Ruth Sylvie 1956 CAN Silversword Fencing Academy
R A 33 Inscribed
GU Haiyan 1999 CHN
R A 11 Inscribed
RONG Jing 1988 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 2 Inscribed
ZOU Xufeng 1990 CHN
R A 7 Inscribed
MEZENTSEVA Anna 1983 EST
R NE 26 Inscribed
DION Amélie 1999 FRA COURBEVOIE ESCRIME
R A 40 Inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 25 Inscribed
TIBILASHVILI Nino 1997 GEO
R A 15 Inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R A 22 Inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKSAPD
R A 17 Inscribed
LAM Ka Man 1999 HKG HKSAPD
R A 34 Inscribed
NG Justine Charissa 1989 HKG HKSAPD
L A 13 Inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKSAPD
L A 4 Inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 1 Inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN Törekves Budapest
R A 3 Inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 28 Inscribed
MOGOS Ionela Andreea 1988 ITA
R A 9 Inscribed
TRIGILIA Loredana 1976 ITA
R A 8 Inscribed
KAWAI Shino 1992 JPN JPFA Tokio
R A 38 Inscribed
MATSUMOTO Mieko 1969 JPN JPFA Tokio
R A 31 Inscribed
KIM Sunmi 1989 KOR
R A 18 Inscribed
LAO In I 1984 MAC
R A 20 Inscribed
DAVLIATOVA Albina 1989 RUS
R A 24 Inscribed
EVDOKIMOVA Alena 2000 RUS
L A 6 Inscribed
KLIMENKOVA Anna 1995 RUS
R A 35 Inscribed
MAYA Iuliia 1981 RUS
L A 10 Inscribed
SYCHEVA Evgeniya 1989 RUS
R A 12 Inscribed
CHOOKERD Atittaya 1997 THA
R A 19 Inscribed
SITA Suthin 1978 THA
L A 23 Inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R A 16 Inscribed
MANDRYK Nataliia 1988 UKR
R A 14 Inscribed
MORKVYCH Nataliia 1992 UKR
R A 5 Inscribed
DYKES Patricia 1963 USA
R A 44 Inscribed
ISAACSON Victoria 1998 USA
R A 32 Inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 27 Inscribed
JANA Saysunee - THA R B --- Cancelled  

38 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
A CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA Move United
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
B SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VAN DORPE Roswitha 1965 BEL
L B 27 Inscribed
KASTSIUCHKOVA Anastasiya 1991 BLR
R B 23 Inscribed
MAKRYTSKAYA Alesia 1986 BLR
R B 11 Inscribed
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 16 Inscribed
XIAO Rong 1993 CHN
R B 5 Inscribed
ZHOU Jingjing 1987 CHN Shanghai Sportscenter
R B 6 Inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 20 Inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA Cercle Escrime Pays Langrois
R B 19 Inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 21 Inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 7 Inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 13 Inscribed
KALTSI Georgia 1993 GRE
B 31 Inscribed
CHUNG Yuen Ping 1988 HKG
R B 12 Inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 15 Inscribed
GYÖNGYI Dani 1975 HUN UTE Budapest
R B 17 Inscribed
MEZÖ Boglarka 1987 HUN
R B 18 Inscribed
VIO Beatrice Maria 1997 ITA
L B 1 Inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JPFA Tokio
R B 24 Inscribed
CHISAKA Kana 1983 JPN
R B 26 Inscribed
TENKINK Iris 1982 NED SC Amsterdam
L B 36 Inscribed
SAMEL Anna 1990 POL
L B 39 Inscribed
BOYKOVA Viktoria 1989 RUS
R B 4 Inscribed
MISHUROVA Irina 1993 RUS
R B 3 Inscribed
VASILEVA Ludmila 1984 RUS
R B 2 Inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 8 Inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 10 Inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 14 Inscribed
HAYES Terry 1958 USA
R B 25 Inscribed
PASHKOVA Hanna - UKR L C --- Cancelled  

28 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
A CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA Move United
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
B SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil female Senior Individual C

Display list

Athlete / Team Seeding State lic

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
A CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA Move United
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
B SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RIBEIRO Moacir 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 43 Inscribed
SOUZA Alex Sandro 1976 BRA Esporte Clube Pinheiros
R A 44 Inscribed
HEBERT Matthieu 1967 CAN
R A 32 Inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 36 Inscribed
CHEN Liqiang 1997 CHN
R A 5 Inscribed
LI Hao 1994 CHN
L A 26 Inscribed
SUN Gang 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 1 Inscribed
ZHONG Saichun 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 2 Inscribed
CHARLOT Gaëtan 1998 FRA Masque De Fer de Lyon
R A 47 Inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE Montrouge
R A 30 Inscribed
HENRY Vincent 1972 FRA Les Mousquetaires de Joinville
R A 45 Inscribed
LEMOINE Ludovic 1986 FRA STADE CLERMONTOIS
R A 16 Inscribed
PLATANIA PARISI Luca 2001 FRA La Tour d'Auvergne
L A 49 Inscribed
TOKATLIAN Damien 1970 FRA Bordeaux Etudiant Club
L A 12 Inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R A 22 Inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 34 Inscribed
HAUPT Julius 2000 GER FC Tauberbischofsheim
R A 21 Inscribed
CHAN Wing Kin 1985 HKG HKSAPD
L A 40 Inscribed
CHEONG Meng Chai 1977 HKG HKSAPD
R A 17 Inscribed
NG Chi Fung 1995 HKG HKSAPD
R A 41 Inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN DEAC Debrecen
R A 3 Inscribed
ZSOLNAI Sándor 1965 HUN Törekves Budapest
R A 48 Inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 11 Inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 4 Inscribed
MORELLI Alberto 1991 ITA
R A 55 Inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 18 Inscribed
NAKAGAWA Kiyoharu 1977 JPN JPFA Tokio
R A 35 Inscribed
SASAJIMA Takaaki 1990 JPN JPFA Tokio
R A 37 Inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JPFA Tokio
R A 29 Inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 28 Inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 14 Inscribed
CALKA Norbert 1987 POL
L A 33 Inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 10 Inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 13 Inscribed
FEDYAEV Roman 1987 RUS
R A 6 Inscribed
GAVRILENKOV Oleg 2000 RUS
L A 24 Inscribed
NAGAEV Nikita 1993 RUS
R A 8 Inscribed
YUSUPOV Artur 1983 RUS
L A 7 Inscribed
AKKAYA Hakan 1995 TUR Nilüfer Belediyespor
L A 15 Inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 9 Inscribed
MAHULA Maksym 1996 UKR
R A 19 Inscribed
BRANCH Byron 1984 USA Columbus Fencing and Fitness
L A 27 Inscribed
CHASE William 1991 USA
R NE --- Inscribed
SWAUGER Richard 1956 USA
R A --- Inscribed

44 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
A CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA Move United
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
B SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALDERETE Hugo 1977 ARG
R B 26 Inscribed
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 15 Inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 13 Inscribed
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A --- Inscribed
FENG Yanke 1988 CHN
L B 3 Inscribed
HU Daoliang 1980 CHN Jiangsu Sportscenter
L B 2 Inscribed
VADON Laurent 1976 FRA Grenoble Handisport
R B 30 Inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 5 Inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 Inscribed
CHEEMA Balwinder 1979 GER TUS Maccabi Rostock
R B 25 Inscribed
LEUNG Siu Lun 1991 HKG HKSAPD
R B 34 Inscribed
GERGELY Istvan 1984 HUN
L B 21 Inscribed
CIMA Marco 1976 ITA Fiamme Oro Roma
R B 11 Inscribed
MASSA Michele 2004 ITA
R B 36 Inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN JPFA Tokio
R C 12 Inscribed
ONDA Ryuji 1976 JPN JPFA Tokio
R B 16 Inscribed
TSUNODA Akira 1989 JPN JPFA Tokio
R B 18 Inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 22 Inscribed
GARKULS-GUREVICS Olegs 1986 LAT
R B 24 Inscribed
SEMAAN Elias 1984 LBN Escrime Pays de Lunel
R C 23 Inscribed
BANACH Patryk 1998 POL
L B 32 Inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 20 Inscribed
GAWORSKI Jacek 1967 POL
R B 6 Inscribed
KARBOWNIK Marcin 1976 POL
R B 38 Inscribed
BEYCH Konstantin Yuryevich 1984 RUS
R B 17 Inscribed
KAMALOV Albert 1985 RUS
L B 4 Inscribed
KHAMATSHIN Timur 1982 RUS
R B 10 Inscribed
KUZYUKOV Alexander 1987 RUS
R B 8 Inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 7 Inscribed
NAUMENKO Oleg 1986 UKR
R B 9 Inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR
R B 14 Inscribed

31 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
A CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA Move United
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
B SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil male Senior Individual C

Display list

Athlete / Team Seeding State lic

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
A CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA Move United
A ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
B SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 26 Inscribed
MOREL Ruth Sylvie 1956 CAN Silversword Fencing Academy
R A 25 Inscribed
BIAN Jing 1988 CHN Shanghai Sportscenter
L A 6 Inscribed
GU Haiyan 1999 CHN
R A 8 Inscribed
WANG Xiujian 1996 CHN
R A 9 Inscribed
GARRIDO Begona 1960 ESP
R A 27 Inscribed
DION Amélie 1999 FRA COURBEVOIE ESCRIME
R A 33 Inscribed
POIGNET Sabrina 1982 FRA ATP Paris
R A 18 Inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 24 Inscribed
TIBILASHVILI Nino 1997 GEO
R A 7 Inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R A 16 Inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKSAPD
R A 22 Inscribed
LAM Ka Man 1999 HKG HKSAPD
R A 31 Inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 3 Inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 5 Inscribed
BRUNATI Sofia 2000 ITA
R A 32 Inscribed
DELLA VEDOVA Sofia 1988 ITA
R A 37 Inscribed
MOGOS Ionela Andreea 1988 ITA
R A 10 Inscribed
TRIGILIA Loredana 1976 ITA
R A 11 Inscribed
KIM Sunmi 1989 KOR
R A 13 Inscribed
LAO In I 1984 MAC
R A 14 Inscribed
BURDON Renata 1973 POL
R A 21 Inscribed
DROZDZ Kinga 1994 POL
R A 1 Inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 12 Inscribed
DAVLIATOVA Albina 1989 RUS
R A 30 Inscribed
SYCHEVA Evgeniya 1989 RUS
R A 17 Inscribed
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha 1975 THA
R A 20 Inscribed
CHOOKERD Atittaya 1997 THA
R A 15 Inscribed
NAKPRASIT Duean 1992 THA
R A 19 Inscribed
BREUS Yevheniia 1982 UKR
R A 2 Inscribed
MORKVYCH Nataliia 1992 UKR
R A 4 Inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 23 Inscribed
JANA Saysunee - THA R B --- Cancelled  

32 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
B HARRIS Paul USA Move United
B ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
Ca LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VAN DORPE Roswitha 1965 BEL
L B 24 Inscribed
FIAKLISTAVA Kristina 1991 BLR
R B 12 Inscribed
KASTSIUCHKOVA Anastasiya 1991 BLR
R B 10 Inscribed
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 20 Inscribed
AO Lanzhu 1986 CHN Shanghai Sportscenter
R B 16 Inscribed
TAN Shumei 1989 CHN
R B 6 Inscribed
XIAO Rong 1993 CHN
R B 13 Inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 15 Inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 1 Inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 14 Inscribed
KALTSI Georgia 1993 GRE
B 25 Inscribed
LOUFAKI Kalliopi 1982 GRE
R B 19 Inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 18 Inscribed
GYÖNGYI Dani 1975 HUN UTE Budapest
R B 27 Inscribed
MEZÖ Boglarka 1987 HUN
R B 3 Inscribed
PASQUINO Rossana 1982 ITA
R B 5 Inscribed
SOLOMON Roxana Diana 1995 ITA
R B 31 Inscribed
VIO Beatrice Maria 1997 ITA
L B 21 Inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JPFA Tokio
R B 23 Inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B 8 Inscribed
PACEK Jadwiga 1989 POL
R B 17 Inscribed
MISHUROVA Irina 1993 RUS
R B 9 Inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 4 Inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 7 Inscribed
FEDOTA-ISAIEVA Olena 1986 UKR
R B 2 Inscribed
POZNIAK Tetiana 1984 UKR
R B 11 Inscribed
HAYES Terry 1958 USA
R B 22 Inscribed

27 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
B HARRIS Paul USA Move United
B ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
Ca LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre male Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HONG KONG
HKG 17 Inscribed
CHINA
CHN 1 Inscribed
ITALY
ITA 5 Inscribed
RUSSIA
SHABUROV Maxim (1996 L)
DRONOV Viktor (1994 R)
KARPOV Mikhail (1986 R)
KURZIN Aleksandr (1971 R)
RUS 3 Inscribed
GREAT BRITAIN
GILLIVER Piers (1994 R)
LAM WATSON Oliver (1992 R)
CAMPBELL-HILL Matthew (1979 R)
RASHID Shah (1985 R)
GBR 10 Inscribed
CANADA
CAN 14 Inscribed
UKRAINE
UKR 2 Inscribed
HUNGARY
HUN 6 Inscribed
GREECE
GRE 4 Inscribed
GERMANY
HAUPT Julius (2000 R)
SCHMIDT Maurice (1999 R)
CHEEMA Balwinder (1979 R)
GER 11 Inscribed
POLAND
POL 7 Inscribed
FRANCE
NOBLE Romain (1980 L)
LEMOINE Ludovic (1986 R)
EL ASSINE Moez (1980 R)
VADON Laurent (1976 R)
FRA 13 Inscribed

12 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
B HARRIS Paul USA Move United
B ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
Ca LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HEBERT Matthieu 1967 CAN
R A 25 Inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 23 Inscribed
LI Hao 1994 CHN
L A 10 Inscribed
TIAN Jianquan 1989 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 3 Inscribed
CITERNE Robert 1961 FRA Levallois Sporting Club
L A 21 Inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE Montrouge
R A 15 Inscribed
GIORGI ENZO 2000 FRA SE Nimes
R A 47 Inscribed
HENRY Vincent 1972 FRA Les Mousquetaires de Joinville
R A 65 Inscribed
LEMOINE Ludovic 1986 FRA STADE CLERMONTOIS
R A 16 Inscribed
NOBLE Romain 1980 FRA CAM Bordeaux
L A 13 Inscribed
ROBIN Serge 1972 FRA OGC NICE
R A 44 Inscribed
CAMPBELL-HILL Matthew 1979 GBR
R A 27 Inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 1 Inscribed
HAUPT Julius 2000 GER FC Tauberbischofsheim
R A 24 Inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 11 Inscribed
NTOUNIS Vasileios 1990 GRE
R A 8 Inscribed
PYLARINOS-MARKANTONATOS Gerasimos 1979 GRE
L A 19 Inscribed
CHAN Wing Kin 1985 HKG HKSAPD
L A 29 Inscribed
CHEONG Meng Chai 1977 HKG HKSAPD
R A 20 Inscribed
NG Chi Fung 1995 HKG HKSAPD
R A 45 Inscribed
GÖTTLINGER Daniel 1989 HUN Békessy Béla Vívó Klub
R A 36 Inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN DEAC Debrecen
R A 2 Inscribed
ZSOLNAI Sándor 1965 HUN Törekves Budapest
R A 34 Inscribed
DEI ROSSI Matteo 1995 ITA Scherma Treviso
L A 48 Inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 4 Inscribed
MORELLI Alberto 1991 ITA
R A 32 Inscribed
SAMI Wisam 1990 IWA
R A 66 Inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 26 Inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JPFA Tokio
R A 28 Inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 30 Inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 17 Inscribed
SIATKOWSKI Michal 1991 POL
L A 68 Inscribed
SZLUFIK Mateusz 1996 POL
L A 64 Inscribed
TRETER Rafal Bogdan 1997 POL
R A 22 Inscribed
DRONOV Viktor 1994 RUS
R A 7 Inscribed
GAVRILENKOV Oleg 2000 RUS
L A 39 Inscribed
KARPOV Mikhail 1986 RUS
R A 12 Inscribed
NAGAEV Nikita 1993 RUS
R A 18 Inscribed
SHABUROV Maxim 1996 RUS
L A 6 Inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 5 Inscribed
MANKO Artem 1998 UKR
R A 9 Inscribed
BRANCH Byron 1984 USA Columbus Fencing and Fitness
L A 42 Inscribed
SWAUGER Richard 1956 USA
R A 43 Inscribed
PAOLUCCI Gianmarco - ITA R B --- Cancelled  

43 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
B HARRIS Paul USA Move United
B ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
Ca LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PRANEVICH Andrei 1983 BLR
L B 19 Inscribed
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 24 Inscribed
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A --- Inscribed
FENG Yanke 1988 CHN
L B 5 Inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 12 Inscribed
IFEBE Yannick 1992 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 11 Inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
R B 25 Inscribed
VADON Laurent 1976 FRA Grenoble Handisport
R B 26 Inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 9 Inscribed
RASHID Shah 1985 GBR
R B 14 Inscribed
CHEEMA Balwinder 1979 GER TUS Maccabi Rostock
R B 23 Inscribed
KRATZAT Holger 1967 GER OSC Berlin
R B 31 Inscribed
TRIANTAFYLLOU Panagiotis 1986 GRE
R B 4 Inscribed
LEUNG Siu Lun 1991 HKG HKSAPD
R B 39 Inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 6 Inscribed
RADA Matoko 1982 ISR
R B 32 Inscribed
CIMA Marco 1976 ITA Fiamme Oro Roma
R B 8 Inscribed
PAOLUCCI Gianmarco 1995 ITA
R B 18 Inscribed
ONDA Ryuji 1976 JPN JPFA Tokio
R B 13 Inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 22 Inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 1 Inscribed
DABROWSKI Michal 1986 POL
L B 16 Inscribed
PLUTA Grzegorz 1974 POL
R B 2 Inscribed
KAMALOV Albert 1985 RUS
L B 7 Inscribed
KHAMATSHIN Timur 1982 RUS
R B 15 Inscribed
KURZIN Aleksandr 1971 RUS
R B 3 Inscribed
SUKHOTEPLYI Oleg 1993 RUS
R B 20 Inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR
R B 17 Inscribed
MAINVILLE Pierre - CAN R B 21 Cancelled  

28 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREYEU Dzimitry BLR Belarus Paralympic Committee
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BEZEM Sebastian ROU Deutscher Behindertensportverband e.V.
BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
CHERVIAKOVA Elena RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B CHU Shisheng CHN Chinese Disabled Persons Federation
B CHU Ting Fung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
DUBREUIL Cedric FRA Federation Francaise Handisport
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
B HARRIS Paul USA Move United
B ISMAILOV Khuseyn RUS Russian Federation of Sports with Physical Impairment
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
Ca LUK Wai Lung HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B MICHELUCCI Jacopo ITA Italian Paralympic Committee
B PIECS Adrienn HUN Hungarian Paralympic Committee
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Italian Paralympic Committee
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
YANOVSKYY Oleksiy UKR Ukraine National Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Officials

MESKHI Malkhaz GEO Other official Parasport Development Centre of Tbilisi