Back to list

World Cup The Leaning Tower
ITA Pisa
September 22, 2022 - September 25, 2022
Required: International license

Epee female Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GEORGIA
GEO 13 Not enough members  
ITALY
BIAGINI Alessia (1994 )
BRUNATI Sofia (2000 R)
MARTINI Veronica (1997 R)
PASQUINO Rossana (1982 R)
ITA 9 inscribed  
FRANCE 2
FRA --- Not enough members  
POLAND
POL 1 Not enough members  
GREAT BRITAIN
COLLIS Gemma (1992 R)
HOLDER Emily (2004 L)
MOORE Justine (1992 R)
GBR 9 inscribed  
KOREA
KOR 12 Not enough members  
HUNGARY
HUN 4 Not enough members  
POLAND 2
- --- cancelled  
UKRAINE
- 3 cancelled  

2 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA Italian Paralympic Committee
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B EIFRIG Maximilian Johannes GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B FILAIRE Fabien FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
P GARRIDO Begona ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
P JUNK Didier FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PEREZ Laura ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
B PUPPATTI Pierre FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A ROWLANDS Duncan GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SALARIS Rossella ITA British Fencing Association Ltd
B SANCHIS Beatriz ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
P SANCHIS Mireya ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Korea Disabled Veterans Organisation
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PAZ Ana Elisa 2003 BRA Grêmio Náutico União
L A 62 inscribed
RODRIGUEZ MENENDEZ Judith 1995 ESP Club de Escrima de Vigo El Olivo
R A 12 inscribed
BOURGINE Cassiopée 1995 FRA AS Corneilles
R A 38 inscribed
DELAVOIPIERE Clémence 2000 FRA
R A 19 inscribed
VIDE Brianna 1999 FRA UC Toulouse
R A 8 inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 2 inscribed
HOLDER Emily 2004 GBR
L A 28 inscribed
TIBILASHVILI Nino 1997 GEO
R A 16 inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R A 23 inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN Törekves Budapest
R A 13 inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 1 inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 17 inscribed
BRUNATI Sofia 2000 ITA
R A 26 inscribed
D'AGOSTINO Rebecca 2004 ITA
L A 40 inscribed
MARTINI Veronica 1997 ITA
R A 25 inscribed
KWON Hyo Kyeong 2001 KOR
L A 5 inscribed
SHIN Seung Ri 2002 KOR
L A 27 inscribed
DROZDZ Kinga 1994 POL
R A 7 inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 3 inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R A 46 inscribed
MANDRYK Nataliia 1988 UKR
R A 15 inscribed
ISAACSON Victoria 1998 USA
R A 41 inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 20 inscribed
ARSHAD Nooraishah - MAS R A 48 cancelled  
IVANCHYK Mariia - UKR R A 35 cancelled  

23 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA Italian Paralympic Committee
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B EIFRIG Maximilian Johannes GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B FILAIRE Fabien FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
P GARRIDO Begona ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
P JUNK Didier FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PEREZ Laura ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
B PUPPATTI Pierre FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A ROWLANDS Duncan GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SALARIS Rossella ITA British Fencing Association Ltd
B SANCHIS Beatriz ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
P SANCHIS Mireya ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Korea Disabled Veterans Organisation
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VAN DORPE Roswitha 1965 BEL
L B 28 inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 7 inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA Cercle Escrime Pays Langrois
R B 17 inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 23 inscribed
MOORE Justine 1992 GBR
R B 11 inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 21 inscribed
HUTTER Denise 1999 GER FC Gröbenzell
R B 38 inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 6 inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 14 inscribed
MEZÖ Boglarka 1987 HUN
R B 52 inscribed
BIAGINI Alessia 1994 ITA
B 12 inscribed
PASQUINO Rossana 1982 ITA
R B 2 inscribed
PIERINI Michela 1976 ITA
R B 35 inscribed
SOLOMON Roxana Diana 1995 ITA
R B 49 inscribed
SAKURAI Anri 1988 JPN JWFA Tokio
L B 3 inscribed
CHO Eun Hye 1985 KOR
L B 22 inscribed
TENKINK Iris 1982 NED SC Amsterdam
L B 44 inscribed
BRONOWICZ Karolina 1987 POL
R B 37 inscribed
PACEK Jadwiga 1989 POL
R B 18 inscribed
ROGOWSKA Sara 1988 POL
R B 39 inscribed
STRAWINSKA Karolina 1997 POL
R B 43 inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 8 inscribed
YESINA Olga - UKR R B 24 cancelled  

22 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA Italian Paralympic Committee
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B EIFRIG Maximilian Johannes GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B FILAIRE Fabien FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
P GARRIDO Begona ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
P JUNK Didier FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PEREZ Laura ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
B PUPPATTI Pierre FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A ROWLANDS Duncan GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SALARIS Rossella ITA British Fencing Association Ltd
B SANCHIS Beatriz ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
P SANCHIS Mireya ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Korea Disabled Veterans Organisation
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
OLIVEIRA Elias 2000 BRA Barroca Tênis Clube
R A 65 inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 23 inscribed
CHARLOT Gaëtan 1998 FRA Masque De Fer de Lyon
R A 15 inscribed
CITERNE Robert 1961 FRA Levallois Sporting Club
L A 21 inscribed
DERE Xavier 1977 FRA Gaillac Escrime
R A 95 inscribed
FERNANDEZ-ANSSOUX Quentin 2004 FRA
R A 27 inscribed
GIORGI ENZO 2000 FRA SE Nimes
R A 24 inscribed
HENRY Vincent 1972 FRA Les Mousquetaires de Joinville
R A 38 inscribed
PLATANIA PARISI Luca 2001 FRA La Tour d'Auvergne
L A 7 inscribed
ROBIN Serge 1972 FRA OGC NICE
R A 25 inscribed
TOKATLIAN Damien 1970 FRA Bordeaux Etudiant Club
L A 22 inscribed
TURKAWKA Adrien 1994 FRA CAM Bordeaux
L A 14 inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 1 inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R A 19 inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 35 inscribed
ROUT Dimitrij 1985 GER TUS Maccabi Rostock
R A 95 inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 3 inscribed
SCHRADER Felix 2003 GER SV 1845 Esslingen
R A 30 inscribed
KWONG Yuen Hing 1977 HKG
R A 63 inscribed
GÖTTLINGER Daniel 1989 HUN Békessy Béla Vívó Klub
R A 37 inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 18 inscribed
DEI ROSSI Matteo 1995 ITA Scherma Treviso
L A 8 inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 6 inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 2 inscribed
LILLU Paolo 1977 ITA
R B --- inscribed
SASAJIMA Takaaki 1990 JPN JWFA Tokio
R A 44 inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JWFA Tokio
R A 46 inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 50 inscribed
KIM Gun Wan 1975 KOR
R A 49 inscribed
LEE Jin Sol 1993 KOR
R A 47 inscribed
CALKA Norbert 1987 POL
L A 17 inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 12 inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 20 inscribed
SIATKOWSKI Michal 1991 POL
L A 53 inscribed
LIAO Wei-Ting 1993 TPE
L A 83 inscribed
AKKAYA Hakan 1995 TUR Nilüfer Belediyespor
L A 5 inscribed
MANKO Artem 1998 UKR
R A 9 inscribed
ZAKUSYLOV Oleksii 1994 UKR
R A 31 inscribed
BADEAUX Nicholas 1997 USA
R A 84 inscribed
SWAUGER Richard 1956 USA
R A 103 inscribed
POVEDANO ROMERO Juan Jose - ESP R NE --- cancelled  
PERNET Alexis - FRA R A 39 cancelled  
IOZZI Elio - ITA R A 93 cancelled  
MORELLI Alberto - ITA R A --- cancelled  
DEMCHUK Andrii - UKR R A --- cancelled  

40 Entries, 0 pending, 5 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA Italian Paralympic Committee
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B EIFRIG Maximilian Johannes GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B FILAIRE Fabien FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
P GARRIDO Begona ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
P JUNK Didier FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PEREZ Laura ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
B PUPPATTI Pierre FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A ROWLANDS Duncan GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SALARIS Rossella ITA British Fencing Association Ltd
P SANCHIS Mireya ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Korea Disabled Veterans Organisation
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GUISSONE Jovane 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 2 inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 10 inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
R B 3 inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 inscribed
RASHID Shah 1985 GBR
R B 38 inscribed
CHEEMA Balwinder 1979 GER TUS Maccabi Rostock
R B 17 inscribed
GLASS Sean 2004 HKG HKSAPD
R B 42 inscribed
GERGELY Istvan 1984 HUN
L B 19 inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 6 inscribed
ALI Ammar 1985 IRQ
R B 4 inscribed
ADDESSO Matteo 1992 ITA
R B 71 inscribed
COSTI Davide 1977 ITA
L B 43 inscribed
FIORETTI Luigi 2002 ITA
R B 72 inscribed
MASSA Michele 2004 ITA
R B 21 inscribed
PAOLUCCI Gianmarco 1995 ITA
R B 12 inscribed
RIGO Leonardo 2001 ITA
L C 63 inscribed
VAGLINI Michele 1970 ITA
R B 47 inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN
R C 15 inscribed
KIM Dong Hun 1981 KOR
R C 23 inscribed
RYU Eun Hwan 1991 KOR
R B 25 inscribed
SALLEH Muhammad Adam 1990 MAS
L B 53 inscribed
SHUKOR Firdaus 1992 MAS
R B 54 inscribed
BANACH Patryk 1998 POL
L B 14 inscribed
DABROWSKI Michal 1986 POL
L B 8 inscribed
PIKOLUK Rafal 1993 POL
R B 24 inscribed
DE OLIVEIRA Frederico Noah 1999 SUI
R B 33 inscribed
HO Bing-Ci 1995 TPE
R A --- inscribed
LI Bing-Yu 1984 TPE
L B 44 inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 7 inscribed
HANSSEN Noah 2000 USA
R B 29 inscribed
NAUMENKO Oleg - UKR R B 11 cancelled  
YAKOVETS Oleksandr - UKR B 59 cancelled  

30 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA Italian Paralympic Committee
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B EIFRIG Maximilian Johannes GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B FILAIRE Fabien FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
P GARRIDO Begona ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
P JUNK Didier FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PEREZ Laura ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
B PUPPATTI Pierre FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A ROWLANDS Duncan GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SALARIS Rossella ITA British Fencing Association Ltd
P SANCHIS Mireya ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Korea Disabled Veterans Organisation
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PAZ Ana Elisa 2003 BRA Grêmio Náutico União
L A 53 inscribed
RODRIGUEZ MENENDEZ Judith 1995 ESP Club de Escrima de Vigo El Olivo
R A 14 inscribed
DELAVOIPIERE Clémence 2000 FRA
R A 31 inscribed
VIDE Brianna 1999 FRA UC Toulouse
R A 10 inscribed
HOLDER Emily 2004 GBR
L A 20 inscribed
TIBILASHVILI Nino 1997 GEO
R A 4 inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R A 9 inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 2 inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN Törekves Budapest
R A 8 inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 40 inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 29 inscribed
D'AGOSTINO Rebecca 2004 ITA
L A 33 inscribed
MOGOS Ionela Andreea 1988 ITA
R A 1 inscribed
TRIGILIA Loredana 1976 ITA
R A 6 inscribed
KAWAI Shino 1992 JPN
R A 35 inscribed
KWON Hyo Kyeong 2001 KOR
L A 15 inscribed
SHIN Seung Ri 2002 KOR
L A 30 inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R A 27 inscribed
MANDRYK Nataliia 1988 UKR
R A 11 inscribed
DYKES Patricia 1963 USA
R A 48 inscribed
ISAACSON Victoria 1998 USA
R A 46 inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 34 inscribed
SABLON Sophie - FRA Masque De Fer de Lyon R B --- cancelled  
ARSHAD Nooraishah - MAS R A 53 cancelled  
IVANCHYK Mariia - UKR R A 38 cancelled  

22 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA Italian Paralympic Committee
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B EIFRIG Maximilian Johannes GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B FILAIRE Fabien FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
Ca GARRIDO Begona ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
B PUPPATTI Pierre FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A ROWLANDS Duncan GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SALARIS Rossella ITA British Fencing Association Ltd
B SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Korea Disabled Veterans Organisation
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VAN DORPE Roswitha 1965 BEL
L B 25 inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 22 inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA Cercle Escrime Pays Langrois
R B 11 inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 14 inscribed
MOORE Justine 1992 GBR
R B 19 inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 1 inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 6 inscribed
LAM Verna 2003 HKG
R B 40 inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 10 inscribed
BIAGINI Alessia 1994 ITA
B 13 inscribed
SAKURAI Anri 1988 JPN JWFA Tokio
L B 2 inscribed
CHO Eun Hye 1985 KOR
L B 18 inscribed
TENKINK Iris 1982 NED SC Amsterdam
L B 16 inscribed
BRONOWICZ Karolina 1987 POL
R B 34 inscribed
ROGOWSKA Sara 1988 POL
R B 30 inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 21 inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 5 inscribed
SCHNEEVOIGT Gina Maria - GER PSV Weimar R B 43 cancelled  
YESINA Olga - UKR R B 28 cancelled  

17 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA Italian Paralympic Committee
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B EIFRIG Maximilian Johannes GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B FILAIRE Fabien FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
Ca GARRIDO Begona ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
B PUPPATTI Pierre FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A ROWLANDS Duncan GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SALARIS Rossella ITA British Fencing Association Ltd
B SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Korea Disabled Veterans Organisation
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil male Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GREAT BRITAIN
GILLIVER Piers (1994 R)
COUTYA Dimitri (1997 R)
LAM WATSON Oliver (1992 R)
GBR 1 inscribed  
GERMANY
SCHRADER Felix (2003 R)
HAUPT Julius (2000 R)
SCHMIDT Maurice (1999 R)
CHEEMA Balwinder (1979 R)
GER 9 inscribed  
HUNGARY
HUN 11 Not enough members  
ITALY
BETTI Matteo (1985 L)
CIMA Marco (1976 R)
LAMBERTINI Emanuele (1999 R)
MASSA Michele (2004 R)
ITA 2 inscribed  
FRANCE
FRA 3 Not enough members  
POLAND
POL 5 Not enough members  
UKRAINE
UKR 7 Not enough members  
JAPAN
KANO Shintaro (1985 R)
YASU Naoki (1977 R)
SASAJIMA Takaaki (1990 R)
FUJITA Michinobu (1986 R)
JPN 6 inscribed  
KOREA
KOR 13 Not enough members  
Chinese Taipei
HO Bing-Ci (1995 R)
LIAO Wei-Ting (1993 L)
LI Bing-Yu (1984 L)
TPE 14 inscribed  
ITALY 2
- --- cancelled  

5 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA Italian Paralympic Committee
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B EIFRIG Maximilian Johannes GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B FILAIRE Fabien FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
Ca GARRIDO Begona ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
B PUPPATTI Pierre FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A ROWLANDS Duncan GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SALARIS Rossella ITA British Fencing Association Ltd
B SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Korea Disabled Veterans Organisation
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 59 inscribed
CHARLOT Gaëtan 1998 FRA Masque De Fer de Lyon
R A 21 inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE Montrouge
R A 16 inscribed
FERNANDEZ-ANSSOUX Quentin 2004 FRA
R A 19 inscribed
GIORGI ENZO 2000 FRA SE Nimes
R A 25 inscribed
HENRY Vincent 1972 FRA Les Mousquetaires de Joinville
R A 30 inscribed
LEMOINE Ludovic 1986 FRA STADE CLERMONTOIS
R A 9 inscribed
PLATANIA PARISI Luca 2001 FRA La Tour d'Auvergne
L A 15 inscribed
TOKATLIAN Damien 1970 FRA Bordeaux Etudiant Club
L A 4 inscribed
TURKAWKA Adrien 1994 FRA CAM Bordeaux
L A 23 inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 13 inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R A 14 inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 33 inscribed
HAUPT Julius 2000 GER FC Tauberbischofsheim
R A 11 inscribed
SCHRADER Felix 2003 GER SV 1845 Esslingen
R A 37 inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN DEAC Debrecen
R A 1 inscribed
ZSOLNAI Sándor 1965 HUN Törekves Budapest
R A 29 inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 2 inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 3 inscribed
MORELLI Alberto 1991 ITA
R A 38 inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 17 inscribed
SASAJIMA Takaaki 1990 JPN JWFA Tokio
R A 41 inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JWFA Tokio
R A 42 inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 36 inscribed
KIM Gun Wan 1975 KOR
R A 45 inscribed
LEE Jin Sol 1993 KOR
R A 43 inscribed
CALKA Norbert 1987 POL
L A 22 inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 5 inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 12 inscribed
ZIOMEK Rafal 1991 POL
R A 32 inscribed
LIAO Wei-Ting 1993 TPE
L A 78 inscribed
AKKAYA Hakan 1995 TUR Nilüfer Belediyespor
L A 8 inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 7 inscribed
ZAKUSYLOV Oleksii 1994 UKR
R A 39 inscribed
BADEAUX Nicholas 1997 USA
R A 79 inscribed
SWAUGER Richard 1956 USA
R A 74 inscribed
ROUSELL Ryan - CAN L A 88 cancelled  
POVEDANO ROMERO Juan Jose - ESP R NE --- cancelled  
PERNET Alexis - FRA R A 57 cancelled  
DEI ROSSI Matteo - ITA Scherma Treviso L A 94 cancelled  
GALVAGNO Mattia - ITA R NE --- cancelled  
IOZZI Elio - ITA R A 73 cancelled  

36 Entries, 0 pending, 6 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA Italian Paralympic Committee
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B EIFRIG Maximilian Johannes GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B FILAIRE Fabien FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
Ca GARRIDO Begona ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
B PUPPATTI Pierre FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A ROWLANDS Duncan GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SALARIS Rossella ITA British Fencing Association Ltd
B SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Korea Disabled Veterans Organisation
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GUISSONE Jovane 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 7 inscribed
VADON Laurent 1976 FRA Grenoble Handisport
R B 5 inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 2 inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 inscribed
RASHID Shah 1985 GBR
R B 47 inscribed
GLASS Sean 2004 HKG HKSAPD
R B 32 inscribed
GERGELY Istvan 1984 HUN
L B 20 inscribed
ALI Ammar 1985 IRQ
R B 22 inscribed
ADDESSO Matteo 1992 ITA
R B 50 inscribed
CIMA Marco 1976 ITA Fiamme Oro Roma
R B 10 inscribed
MASSA Michele 2004 ITA
R B 13 inscribed
RIGO Leonardo 2001 ITA
L C 49 inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN
R C 16 inscribed
KIM Dong Hun 1981 KOR
R C 24 inscribed
RYU Eun Hwan 1991 KOR
R B 18 inscribed
SHUKOR Firdaus 1992 MAS
R B 25 inscribed
BANACH Patryk 1998 POL
L B 14 inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 12 inscribed
DABROWSKI Michal 1986 POL
L B 27 inscribed
PIKOLUK Rafal 1993 POL
R B 30 inscribed
HO Bing-Ci 1995 TPE
R A --- inscribed
LI Bing-Yu 1984 TPE
L B 37 inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 3 inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR
R B 15 inscribed
POVEDANO ROMERO Juan Jose - ESP R NE --- cancelled  
JABLONSKI Adam - POL R B 34 cancelled  
NAUMENKO Oleg - UKR R B 8 cancelled  

24 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA Italian Paralympic Committee
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
A DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B EIFRIG Maximilian Johannes GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B FILAIRE Fabien FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
Ca GARRIDO Begona ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
A HARRIS Paul USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LAM Andy HKG Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
B PUPPATTI Pierre FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
A ROWLANDS Duncan GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SALARIS Rossella ITA British Fencing Association Ltd
B SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Korea Disabled Veterans Organisation
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PAZ Ana Elisa 2003 BRA Grêmio Náutico União
L A 44 inscribed
DELAVOIPIERE Clémence 2000 FRA
R A 26 inscribed
VIDE Brianna 1999 FRA UC Toulouse
R A 5 inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 3 inscribed
TIBILASHVILI Nino 1997 GEO
R A 1 inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R A 8 inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 4 inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 13 inscribed
BRUNATI Sofia 2000 ITA
R A 19 inscribed
MARTINI Veronica 1997 ITA
R A 32 inscribed
MOGOS Ionela Andreea 1988 ITA
R A 7 inscribed
MOLTENI Elisa 2003 ITA
R A 25 inscribed
TRIGILIA Loredana 1976 ITA
R A 11 inscribed
KAWAI Shino 1992 JPN
R A 20 inscribed
KWON Hyo Kyeong 2001 KOR
L A 14 inscribed
SHIN Seung Ri 2002 KOR
L A 23 inscribed
DROZDZ Kinga 1994 POL
R A 2 inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 9 inscribed
DYKES Patricia 1963 USA
R A 40 inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 17 inscribed

20 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B ANGOTTI Mattia ITA Italian Paralympic Committee
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
B HARRIS Paul USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
N PUPPATTI Pierre FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B ROWLANDS Duncan GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SALARIS Rossella ITA British Fencing Association Ltd
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Korea Disabled Veterans Organisation
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VAN DORPE Roswitha 1965 BEL
L B 15 inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 16 inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 7 inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 1 inscribed
HUTTER Denise 1999 GER FC Gröbenzell
R B 37 inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 3 inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 26 inscribed
PASQUINO Rossana 1982 ITA
R B 2 inscribed
SOLOMON Roxana Diana 1995 ITA
R B 30 inscribed
CHO Eun Hye 1985 KOR
L B 12 inscribed
PACEK Jadwiga 1989 POL
R B 10 inscribed
STRAWINSKA Karolina 1997 POL
R B 22 inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 8 inscribed
SCHNEEVOIGT Gina Maria - GER PSV Weimar R B 31 cancelled  

13 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B ANGOTTI Mattia ITA Italian Paralympic Committee
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
B HARRIS Paul USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
N PUPPATTI Pierre FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B ROWLANDS Duncan GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SALARIS Rossella ITA British Fencing Association Ltd
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Korea Disabled Veterans Organisation
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
OLIVEIRA Elias 2000 BRA Barroca Tênis Clube
R A 62 inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 17 inscribed
CITERNE Robert 1961 FRA Levallois Sporting Club
L A 15 inscribed
DERE Xavier 1977 FRA Gaillac Escrime
R A 45 inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE Montrouge
R A 14 inscribed
LEMOINE Ludovic 1986 FRA STADE CLERMONTOIS
R A 7 inscribed
ROBIN Serge 1972 FRA OGC NICE
R A 10 inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 6 inscribed
HAUPT Julius 2000 GER FC Tauberbischofsheim
R A 19 inscribed
ROUT Dimitrij 1985 GER TUS Maccabi Rostock
R A 71 inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 2 inscribed
KWONG Yuen Hing 1977 HKG
R A 36 inscribed
GÖTTLINGER Daniel 1989 HUN Békessy Béla Vívó Klub
R A 31 inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN DEAC Debrecen
R A 4 inscribed
ZSOLNAI Sándor 1965 HUN Törekves Budapest
R A 24 inscribed
DEI ROSSI Matteo 1995 ITA Scherma Treviso
L A 9 inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 1 inscribed
LEONI Giuseppe 1968 ITA
R A 73 inscribed
LILLU Paolo 1977 ITA
R B --- inscribed
MIELE Pietro 1979 ITA
R A 52 inscribed
MORELLI Alberto 1991 ITA
R A 20 inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 12 inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JWFA Tokio
R A 27 inscribed
CHO Yeong Rae 1976 KOR
R A 43 inscribed
KIM Gun Wan 1975 KOR
R A 37 inscribed
LEE Jin Sol 1993 KOR
R A 29 inscribed
SIATKOWSKI Michal 1991 POL
L A 23 inscribed
ZIOMEK Rafal 1991 POL
R A 28 inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 5 inscribed
MANKO Artem 1998 UKR
R A 3 inscribed
BADEAUX Nicholas 1997 USA
R A 56 inscribed
SWAUGER Richard 1956 USA
R A 77 inscribed
POVEDANO ROMERO Juan Jose - ESP R NE --- cancelled  

32 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B ANGOTTI Mattia ITA Italian Paralympic Committee
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
B HARRIS Paul USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
N PUPPATTI Pierre FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B ROWLANDS Duncan GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SALARIS Rossella ITA British Fencing Association Ltd
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Korea Disabled Veterans Organisation
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GUISSONE Jovane 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 37 inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 12 inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
R B 9 inscribed
VADON Laurent 1976 FRA Grenoble Handisport
R B 8 inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 2 inscribed
RASHID Shah 1985 GBR
R B 19 inscribed
CHEEMA Balwinder 1979 GER TUS Maccabi Rostock
R B 20 inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 3 inscribed
PAOLUCCI Gianmarco 1995 ITA
R B 4 inscribed
KIM Dong Hun 1981 KOR
R C 24 inscribed
RYU Eun Hwan 1991 KOR
R B 18 inscribed
SALLEH Muhammad Adam 1990 MAS
L B 29 inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 1 inscribed
DABROWSKI Michal 1986 POL
L B 5 inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 27 inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR
R B 15 inscribed
HANSSEN Noah 2000 USA
R B 30 inscribed
JABLONSKI Adam - POL R B 42 cancelled  
YAKOVETS Oleksandr - UKR B 46 cancelled  

17 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B ANGOTTI Mattia ITA Italian Paralympic Committee
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
B HARRIS Paul USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
N PUPPATTI Pierre FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B ROWLANDS Duncan GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SALARIS Rossella ITA British Fencing Association Ltd
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Korea Disabled Veterans Organisation
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre open Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GERMANY
SCHMIDT Maurice (1999 R)
CHEEMA Balwinder (1979 R)
TAUBER Sylvi (1979 L)
SCHNEEVOIGT Gina Maria (2001 R)
GER --- inscribed  
ITALY
GIORDAN Edoardo (1993 R)
PAOLUCCI Gianmarco (1995 R)
MOGOS Ionela Andreea (1988 R)
PASQUINO Rossana (1982 R)
ITA --- inscribed  
FRANCE
FRA --- Not enough members  
POLAND
POL --- Not enough members  
KOREA
KOR --- Not enough members  
UKRAINE
- --- cancelled  

2 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B ANGOTTI Mattia ITA Italian Paralympic Committee
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B DELI Dora HUN Hungarian Paralympic Committee
B DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B GRUNDY Sean GBR British Fencing Association Ltd
B HARRIS Paul USA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B KISIEL Jaroslav POL International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B PROVENZALE Luca ITA Italian Paralympic Committee
N PUPPATTI Pierre FRA International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B ROWLANDS Duncan GBR International Wheelchair & Amputee Sports Federation
B SALARIS Rossella ITA British Fencing Association Ltd
A SHUMATE Sean USA Move United
B TOGNOLLI Alessia ITA Korea Disabled Veterans Organisation
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B WITOWSKI Maciej POL Polish Sports Association for the Disabled
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Officials

GOLDING Glen GBR Coach British Fencing Association Ltd
HAMMOND Matthew GBR Coach British Fencing Association Ltd
HOLDER Helen GBR Parents British Fencing Association Ltd
MAYNARD Margaret GBR Coach British Fencing Association Ltd
RITRAWE Sutera GBR Coach British Fencing Association Ltd
ROME Peter GBR Coach Thu Fri Sat Sun British Fencing Association Ltd
SAHOTA Baldip GBR Coach British Fencing Association Ltd
SALFIELD Jon GBR Coach British Fencing Association Ltd
SPENCE Charlotte GBR Medical British Fencing Association Ltd
CHEN Wei Chih TPE Medical Thu Fri Sat Sun Chinese Taipei Paralympic Committee
LIN Ching Yang TPE Coach Thu Fri Sat Sun Chinese Taipei Paralympic Committee
SHIH Wan-Ting TPE Coach Thu Fri Sat Sun Chinese Taipei Paralympic Committee
XAVIER Marco BRA Coach Thu Fri Sat Sun Confederacao Brasileira de Esgrima
BONDAR Alexander GER Coach Thu Fri Sat Sun Deutscher Behindertensportverband e.V.
SPIRIDON Gavrila GER Coach Thu Fri Sat Sun Deutscher Behindertensportverband e.V.
BARROIS Sébastian FRA Coach Thu Fri Sat Sun Federation Francaise Handisport
PRUDHOMME Serge FRA Coach Thu Fri Sat Sun Federation Francaise Handisport
MESKHI Malkhaz GEO Coach Georgian Paralympic Committee
WONG Kam Kau HKG Coach Thu Fri Sat Sun Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
FECZER Viktor HUN Coach Thu Fri Sat Sun Hungarian Paralympic Committee
NAVARRETE József HUN Coach Thu Fri Sat Sun Hungarian Paralympic Committee
PAPP Gábor HUN Coach Thu Fri Sat Sun Hungarian Paralympic Committee
TIBOR Kiss HUN Coach Thu Fri Sat Sun Hungarian Paralympic Committee
BORBOLYUK Nadya UKR Coach Thu Fri Sat Sun International Wheelchair & Amputee Sports Federation
FARREN Christopher GBR Competition management Thu Fri Sat Sun International Wheelchair & Amputee Sports Federation
GODET Pascal FRA Competition management Thu Fri Sat Sun International Wheelchair & Amputee Sports Federation
GROSS Gregory ISR Competition management Thu Fri Sat Sun International Wheelchair & Amputee Sports Federation
GYÖNGYI Dani HUN Competition management Thu Fri Sat Sun International Wheelchair & Amputee Sports Federation
KHRYSTYK Volodimyr UKR Coach Thu Fri Sat Sun International Wheelchair & Amputee Sports Federation
MAIA Tuko AUS Competition management Thu Fri Sat Sun International Wheelchair & Amputee Sports Federation
SAHOTA Hilary GBR Competition management Thu Fri Sat Sun International Wheelchair & Amputee Sports Federation
YANOVSKIY Gennadiy UKR Coach Thu Fri Sat Sun International Wheelchair & Amputee Sports Federation
CIARI Marco ITA Coach Thu Fri Sat Sun Italian Paralympic Committee
MARTINELLI Francesco ITA Coach Thu Fri Sat Sun Italian Paralympic Committee
MEGLIO Ferdinando ITA Coach Thu Fri Sat Sun Italian Paralympic Committee
VANNI Simone ITA Coach Thu Fri Sat Sun Italian Paralympic Committee
MARIA ALICE Goriup GBR Coach Thu Fri Sat Japans Paralympic Committee
RYO Miyake JPN Coach Thu Fri Sat Sun Japans Paralympic Committee
YAMAMOTO Kenichi JPN Coach Thu Fri Sat Japans Paralympic Committee
YUI Kusakabe JPN Coach Thu Fri Sat Sun Japans Paralympic Committee
CHOI Do Sun KOR Coach Thu Fri Sat Sun Korea Disabled Veterans Organisation
KIM Minjoo KOR Coach Thu Fri Sat Sun Korea Disabled Veterans Organisation
PARK Da Young KOR Coach Thu Fri Sat Sun Korea Disabled Veterans Organisation
PARK Kyu Hwa KOR Coach Korea Disabled Veterans Organisation
MOHD ARSAD Zairul Zaimi MAS Coach Thu Fri Sat Sun Malaysia Persatuan Orang-Orang Cacat Anggota
RAMACHANDRAM Ruberchandran MAS Coach Thu Fri Sat Sun Malaysia Persatuan Orang-Orang Cacat Anggota
BOUWKAMP Catherine USA Coach Thu Fri Sat Sun Move United
DIAZ Julio USA Coach Thu Fri Sat Sun Move United
HANSSEN Florence USA Parents Thu Fri Sat Sun Move United
MEEHAN Justin USA Coach Thu Fri Sat Sun Move United
PIPER Jasmine USA Medical Thu Fri Sat Sun Move United
SOYKA Eric USA Coach Thu Fri Sat Sun Move United
PÉREZ Xiana ESP Coach Thu Fri Sat Sun Spanish Sport Federation for the Disabled
GUL Samet TUR Coach Thu Fri Sat Sun Turkish National Paralympic Committee
MARINOV Rumen TUR Coach Thu Fri Sat Sun Turkish National Paralympic Committee