Back to list

World Cup "Szabla Kilinskiego"
POL Warsaw
July 7, 2022 - July 10, 2022
Required: International license

Epee female Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ITALY 2
ITA --- inscribed  
HONG KONG
HKG 3 inscribed  
THAILAND
JANA Saysunee (1974 R)
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha (1975 R)
THONGDAENG Apinya (2003 R)
NAKPRASIT Duean (1992 R)
THA 8 inscribed  
GREAT BRITAIN
COLLIS Gemma (1992 R)
HOLDER Emily (2004 L)
MOORE Justine (1992 R)
GBR --- inscribed  
FRANCE
FRA --- inscribed  
UNITED STATES
USA 7 inscribed  
POLAND
POL 6 inscribed  
FC München
Fechtclub München (GER)
- --- cancelled  
GERMANY
- --- cancelled  

7 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B GDOWSKA Sylvia ITA Italian Paralympic Committee
A HARRIS Paul USA Move United
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Epee female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GARRIDO Begona 1960 ESP
R A 20 inscribed
RODRIGUEZ MENENDEZ Judith 1995 ESP Club de Escrima de Vigo El Olivo
R A 24 inscribed
DELAVOIPIERE Clémence 2000 FRA
R A 36 inscribed
VIDE Brianna 1999 FRA UC Toulouse
R A 25 inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 8 inscribed
HOLDER Emily 2004 GBR
L A 44 inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKPC+SAPD
R A --- inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKPC+SAPD
L A 4 inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN Törekves Budapest
R A 9 inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 1 inscribed
SOLANKI Anuradha Pandhari 1988 IND
R A 77 inscribed
TANWAR Rekha 1990 IND
R A 45 inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 17 inscribed
BRUNATI Sofia 2000 ITA
R A 35 inscribed
MATSUMOTO Mieko 1969 JPN JWFA Tokio
R A 19 inscribed
ALMUTAIRI Khaloud Hasan 1988 KUW
R A 65 inscribed
ARSHAD Nooraishah 1998 MAS
R A 55 inscribed
BURDON Renata 1973 POL
R A 33 inscribed
DROZDZ Kinga 1994 POL
R A 13 inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 11 inscribed
MACIAG Katarzyna 1984 POL
R --- inscribed
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha 1975 THA
R A 26 inscribed
NAKPRASIT Duean 1992 THA
R A 28 inscribed
THONGDAENG Apinya 2003 THA
R A 49 inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R A 42 inscribed
IVANCHYK Mariia 1997 UKR
R A 50 inscribed
ISAACSON Victoria 1998 USA
R A 46 inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 23 inscribed
MOGOS Ionela Andreea - ITA R A --- cancelled  

28 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B GDOWSKA Sylvia ITA Italian Paralympic Committee
A HARRIS Paul USA Move United
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Epee female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VAN DORPE Roswitha 1965 BEL
L B 26 inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 18 inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA Cercle Escrime Pays Langrois
R B 25 inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 36 inscribed
MOORE Justine 1992 GBR
R B 17 inscribed
HUTTER Denise 1999 GER FC Gröbenzell
R B GER 50 inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 14 inscribed
CHUNG Yuen Ping 1988 HKG
R B 20 inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 21 inscribed
BIAGINI Alessia 1994 ITA
B 28 inscribed
PASQUINO Rossana 1982 ITA
R B 9 inscribed
SAKURAI Anri 1988 JPN JWFA Tokio
L B 8 inscribed
BRONOWICZ Karolina 1987 POL
R --- inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B 15 inscribed
PACEK Jadwiga 1989 POL
R B 23 inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 2 inscribed
SEEPAK Chintanakon 1978 THA
R B 35 inscribed
YESINA Olga 1994 UKR
R B 29 inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 13 inscribed

19 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B GDOWSKA Sylvia ITA Italian Paralympic Committee
A HARRIS Paul USA Move United
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Epee female Senior Individual C

Display list

Athlete / Team Seeding State lic

0 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B GDOWSKA Sylvia ITA Italian Paralympic Committee
A HARRIS Paul USA Move United
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Epee male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 29 inscribed
PRIOR MAJON Alexander 1991 ESP
R A 62 inscribed
QUESADA Manuel 1965 ESP
R A 76 inscribed
CHARLOT Gaëtan 1998 FRA Masque De Fer de Lyon
R A 13 inscribed
CITERNE Robert 1961 FRA Levallois Sporting Club
L A 25 inscribed
FERNANDEZ-ANSSOUX Quentin 2004 FRA
R A 49 inscribed
GIORGI ENZO 2000 FRA SE Nimes
R A 30 inscribed
HENRY Vincent 1972 FRA Les Mousquetaires de Joinville
R A 60 inscribed
PERNET Alexis 1986 FRA AS Bondy
R A 56 inscribed
PLATANIA PARISI Luca 2001 FRA La Tour d'Auvergne
L A 19 inscribed
ROBIN Serge 1972 FRA OGC NICE
R A 36 inscribed
TOKATLIAN Damien 1970 FRA Bordeaux Etudiant Club
L A 26 inscribed
TURKAWKA Adrien 1994 FRA CAM Bordeaux
L A 28 inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 1 inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R A 22 inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 32 inscribed
CURSIEFEN Clemens 2003 GER Kölner FK
L A 88 inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 6 inscribed
SCHRADER Felix 2003 GER SV 1845 Esslingen
R A 47 inscribed
CHOW Long Ho 2004 HKG
R A 91 inscribed
KWONG Yuen Hing 1977 HKG
R A 101 inscribed
GÖTTLINGER Daniel 1989 HUN Békessy Béla Vívó Klub
R A 42 inscribed
BIDLAN Rajiv 1987 IND
R A 75 inscribed
NARAYANAN Ajaikumar 1982 IND
R A 120 inscribed
PARVEEN Parveen 2000 IND
R A 57 inscribed
RAKHAL KUMAR Sethy 1984 IND
R A 54 inscribed
SINGH Gulab 1993 IND
R A 95 inscribed
VENKATESHWAR Ramesh 1977 IND
R A 41 inscribed
AL-MADHKHOORI Zainulabdeen 1991 IRQ
R A 5 inscribed
AL-OGAILI Hayder 1994 IRQ
R A 31 inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 17 inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 10 inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 3 inscribed
SASAJIMA Takaaki 1990 JPN JWFA Tokio
R A 38 inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JWFA Tokio
R A 84 inscribed
ALBASTAKI Fahed Mohammad 1995 KUW
R A 67 inscribed
ALHADDAD Abdullah 1985 KUW
L A 115 inscribed
ALKHALDI ABDULLAH 2000 KUW
R A --- inscribed
CALKA Norbert 1987 POL
L A 14 inscribed
KOCHAN Jakub 2002 POL
L A 97 inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 23 inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 20 inscribed
TRETER Rafal Bogdan 1997 POL
R A 33 inscribed
ZELAZOWSKI Marcin 1992 POL
R NE --- inscribed
KHANTHITHAO Yuenyong 1979 THA
L A 45 inscribed
SANGSAWANG Korakod 1978 THA
R A 64 inscribed
AKKAYA Hakan 1995 TUR Nilüfer Belediyespor
L A 8 inscribed
MAHULA Maksym 1996 UKR
R A 24 inscribed
MANKO Artem 1998 UKR
R A 15 inscribed
ZAKUSYLOV Oleksii 1994 UKR
R A 81 inscribed
BADEAUX Nicholas 1997 USA
R --- inscribed
KORTENKAMP Tim 1974 USA
R A --- inscribed
SCHOONOVER William 1990 USA
R --- inscribed
DEI ROSSI Matteo - ITA Scherma Treviso L A 11 cancelled  
SRIUJUN Krisana - THA R A 58 cancelled  

53 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B GDOWSKA Sylvia ITA Italian Paralympic Committee
A HARRIS Paul USA Move United
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Epee male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALDERETE Hugo 1977 ARG
R B 25 inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 2 inscribed
MOLINA Gustavo 1980 ESP
R --- inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 15 inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
R B 3 inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 inscribed
RASHID Shah 1985 GBR
R B 28 inscribed
WIDMAIER Tim 1990 GER SV Böblingen
R B 38 inscribed
GLASS Sean 2004 HKG HKPC+SAPD
R B 36 inscribed
GERGELY Istvan 1984 HUN
L B 23 inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 7 inscribed
ALI Ammar 1985 IRQ
R B 5 inscribed
MASSA Michele 2004 ITA
R B 26 inscribed
PAOLUCCI Gianmarco 1995 ITA
R B 16 inscribed
TSUNODA Akira 1989 JPN JWFA Tokio
R B 27 inscribed
ALI Sulaiman 1996 KUW
R B 46 inscribed
GARKULS-GUREVICS Olegs 1986 LAT
R B 17 inscribed
SATREVICS Andrejs 1978 LAT
R B 63 inscribed
SALLEH Muhammad Adam 1990 MAS
L B 74 inscribed
SHUKOR Firdaus 1992 MAS
R B 76 inscribed
DABROWSKI Michal 1986 POL
L B 13 inscribed
GASZYK Adam 2002 POL
R B 87 inscribed
GRAD Radoslaw 1985 POL
R B 64 inscribed
KARBOWNIK Marcin 1976 POL
R B 51 inscribed
LEWONOWSKI Grzegorz 1974 POL
R B 20 inscribed
PIKOLUK Rafal 1993 POL
R B 42 inscribed
RZASA Kamil 1985 POL
R B 11 inscribed
SVIERCZ Artur 1992 POL
L B --- inscribed
DE OLIVEIRA Frederico Noah 1999 SUI
R B 40 inscribed
CHAROENTA Chitiphat 1998 THA
R B 62 inscribed
KINGMANAW Visit 1989 THA
R B 57 inscribed
THONGJAPO Pipat 1985 THA
R B 37 inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 10 inscribed
NAUMENKO Oleg 1986 UKR
R B 8 inscribed
HANSSEN Noah 2000 USA
R B 50 inscribed
BANACH Patryk - POL L B 21 cancelled  
THAISA Witthaya - THA R B 39 cancelled  

35 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B GDOWSKA Sylvia ITA Italian Paralympic Committee
A HARRIS Paul USA Move United
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Epee male Senior Individual C

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SZARVAS Zsolt 1973 HUN
L C 7 inscribed
RIGO Leonardo 2001 ITA
L C 11 inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN
R C --- inscribed
VALAINIS Dmitrijs 1982 LAT
L C 4 inscribed
JALOCHA Michal 1982 POL
L C 14 inscribed
KOLODZIEJCZYK Lukasz 1993 POL
R C 13 inscribed
SHAVKUN Serhii 1972 UKR
R C 1 inscribed

7 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B GDOWSKA Sylvia ITA Italian Paralympic Committee
A HARRIS Paul USA Move United
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Foil female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GARRIDO Begona 1960 ESP
R A 41 inscribed
RODRIGUEZ MENENDEZ Judith 1995 ESP Club de Escrima de Vigo El Olivo
R A 31 inscribed
DELAVOIPIERE Clémence 2000 FRA
R A 51 inscribed
VIDE Brianna 1999 FRA UC Toulouse
R A 18 inscribed
HOLDER Emily 2004 GBR
L A 39 inscribed
TIBILASHVILI Nino 1997 GEO
R A 9 inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R A 14 inscribed
SCHNEEVOIGT Gina Maria 2001 GER PSV Weimar
R A GER 73 inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKPC+SAPD
R A 16 inscribed
LAM Ka Man 1999 HKG HKPC+SAPD
R A 27 inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKPC+SAPD
L A 2 inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 3 inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN Törekves Budapest
R A 8 inscribed
DEEPIKARANI Ramanathan 1999 IND
R --- inscribed
SOLANKI Anuradha Pandhari 1988 IND
R A --- inscribed
TANWAR Rekha 1990 IND
R A 50 inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 29 inscribed
MOGOS Ionela Andreea 1988 ITA
R A 4 inscribed
TRIGILIA Loredana 1976 ITA
R A 7 inscribed
KAWAI Shino 1992 JPN
R A 43 inscribed
MATSUMOTO Mieko 1969 JPN JWFA Tokio
R A 23 inscribed
ALMUTAIRI Khaloud Hasan 1988 KUW
R A 51 inscribed
ARSHAD Nooraishah 1998 MAS
R A 63 inscribed
DROZDZ Kinga 1994 POL
R A 40 inscribed
PENGPRASITTIPONG Thitirat 1996 THA
R A 46 inscribed
SITA Suthin 1978 THA
L A 24 inscribed
THONGDAENG Apinya 2003 THA
R A 44 inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R A 21 inscribed
IVANCHYK Mariia 1997 UKR
R A 47 inscribed
ISAACSON Victoria 1998 USA
R A 35 inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 38 inscribed

31 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B GDOWSKA Sylvia ITA Italian Paralympic Committee
A HARRIS Paul USA Move United
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Foil female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VAN DORPE Roswitha 1965 BEL
L B 23 inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 24 inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA Cercle Escrime Pays Langrois
R B 17 inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 19 inscribed
MOORE Justine 1992 GBR
R B 20 inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 2 inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 13 inscribed
CHUNG Yuen Ping 1988 HKG
R B 11 inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 15 inscribed
BIAGINI Alessia 1994 ITA
B 26 inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JWFA Tokio
R B 21 inscribed
SAKURAI Anri 1988 JPN JWFA Tokio
L B 10 inscribed
TENKINK Iris 1982 NED SC Amsterdam
L B 25 inscribed
BRONOWICZ Karolina 1987 POL
R --- inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B --- inscribed
ROGOWSKA Sara 1988 POL
R --- inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 6 inscribed
SEEPAK Chintanakon 1978 THA
R B 34 inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 18 inscribed
YESINA Olga 1994 UKR
R B 31 inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 14 inscribed

21 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B GDOWSKA Sylvia ITA Italian Paralympic Committee
A HARRIS Paul USA Move United
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Foil female Senior Individual C

Display list

Athlete / Team Seeding State lic

0 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B GDOWSKA Sylvia ITA Italian Paralympic Committee
A HARRIS Paul USA Move United
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Foil male Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ITALY 2
ITA --- inscribed  
HONG KONG
HKG 13 inscribed  
THAILAND
KINGMANAW Visit (1989 R)
KHANTHITHAO Yuenyong (1979 L)
SANITMUANWAI Boonsiri (1992 R)
SRIUJUN Krisana (1980 R)
SANGSAWANG Korakod (1978 R)
THA --- inscribed  
GREAT BRITAIN
LAM WATSON Oliver (1992 R)
GILLIVER Piers (1994 R)
COUTYA Dimitri (1997 R)
GBR 2 inscribed  
GERMANY
CURSIEFEN Clemens (2003 L)
WIDMAIER Tim (1990 R)
SCHMIDT Maurice (1999 R)
HAUPT Julius (2000 R)
GER 9 inscribed  
HUNGARY
HUN 11 inscribed  
FRANCE 2
FRA --- inscribed  
UKRAINE
UKR 7 inscribed  
UNITED STATES
USA --- inscribed  
IRAQ
IRQ --- inscribed  
POLAND
POL 5 inscribed  
JAPAN
JPN 8 inscribed  

12 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B GDOWSKA Sylvia ITA Italian Paralympic Committee
A HARRIS Paul USA Move United
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Foil male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 67 inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 58 inscribed
CHARLOT Gaëtan 1998 FRA Masque De Fer de Lyon
R A 26 inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE Montrouge
R A 20 inscribed
FERNANDEZ-ANSSOUX Quentin 2004 FRA
R A 31 inscribed
GIORGI ENZO 2000 FRA SE Nimes
R A 34 inscribed
HENRY Vincent 1972 FRA Les Mousquetaires de Joinville
R A 41 inscribed
LEMOINE Ludovic 1986 FRA STADE CLERMONTOIS
R A 13 inscribed
PERNET Alexis 1986 FRA AS Bondy
R A 79 inscribed
PLATANIA PARISI Luca 2001 FRA La Tour d'Auvergne
L A 23 inscribed
TOKATLIAN Damien 1970 FRA Bordeaux Etudiant Club
L A 4 inscribed
TURKAWKA Adrien 1994 FRA CAM Bordeaux
L A 38 inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 25 inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R A 17 inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 37 inscribed
CURSIEFEN Clemens 2003 GER Kölner FK
L A 77 inscribed
HAUPT Julius 2000 GER FC Tauberbischofsheim
R A 19 inscribed
SCHRADER Felix 2003 GER SV 1845 Esslingen
R A 56 inscribed
CHOW Long Ho 2004 HKG
R A 89 inscribed
KWONG Yuen Hing 1977 HKG
R A --- inscribed
BODA Ferenc 2006 HUN
R --- inscribed
FORGÁCS Péter 1990 HUN
R A 72 inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN DEAC Debrecen
R A 1 inscribed
ZSOLNAI Sándor 1965 HUN Törekves Budapest
R A 33 inscribed
BIDLAN Rajiv 1987 IND
R A --- inscribed
GOKULAKANNAN Rajamanickam 1980 IND
R --- inscribed
PARVEEN Parveen 2000 IND
R A 65 inscribed
RAKHAL KUMAR Sethy 1984 IND
R A 50 inscribed
SINGH Gulab 1993 IND
R A 66 inscribed
VENKATESHWAR Ramesh 1977 IND
R A 53 inscribed
AL-MADHKHOORI Zainulabdeen 1991 IRQ
R A 21 inscribed
AL-OGAILI Hayder 1994 IRQ
R A 52 inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 6 inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 3 inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 16 inscribed
SASAJIMA Takaaki 1990 JPN JWFA Tokio
R A 49 inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JWFA Tokio
R A 39 inscribed
ALBASTAKI Fahed Mohammad 1995 KUW
R A 85 inscribed
ALHADDAD Abdullah 1985 KUW
L A 96 inscribed
ALKHALDI ABDULLAH 2000 KUW
R A --- inscribed
CALKA Norbert 1987 POL
L A 27 inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 5 inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 15 inscribed
ZIOMEK Rafal 1991 POL
R A 35 inscribed
KHANTHITHAO Yuenyong 1979 THA
L A 60 inscribed
SANITMUANWAI Boonsiri 1992 THA
R A 45 inscribed
AKKAYA Hakan 1995 TUR Nilüfer Belediyespor
L A 14 inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 10 inscribed
MAHULA Maksym 1996 UKR
R A 30 inscribed
ZAKUSYLOV Oleksii 1994 UKR
R A 93 inscribed
BADEAUX Nicholas 1997 USA
R --- inscribed
KORTENKAMP Tim 1974 USA
R A --- inscribed
SCHOONOVER William 1990 USA
R --- inscribed
NG Chi Fung - HKG HKPC+SAPD R A 43 cancelled  
DEI ROSSI Matteo - ITA Scherma Treviso L A 57 cancelled  
GIORDAN Edoardo - ITA R A --- cancelled  

53 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B GDOWSKA Sylvia ITA Italian Paralympic Committee
A HARRIS Paul USA Move United
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Foil male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALDERETE Hugo 1977 ARG
R B 26 inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 9 inscribed
VADON Laurent 1976 FRA Grenoble Handisport
R B 10 inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 3 inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 inscribed
GLASS Sean 2004 HKG HKPC+SAPD
R B 32 inscribed
GERGELY Istvan 1984 HUN
L B 23 inscribed
ALI Ammar 1985 IRQ
R B 17 inscribed
CIMA Marco 1976 ITA Fiamme Oro Roma
R B 12 inscribed
MASSA Michele 2004 ITA
R B 21 inscribed
TSUNODA Akira 1989 JPN JWFA Tokio
R B 24 inscribed
ALI Sulaiman 1996 KUW
R B 27 inscribed
GARKULS-GUREVICS Olegs 1986 LAT
R B 22 inscribed
SHUKOR Firdaus 1992 MAS
R B 39 inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 13 inscribed
GASZYK Adam 2002 POL
R B 56 inscribed
JABLONSKI Adam 1994 POL
R B 45 inscribed
KARBOWNIK Marcin 1976 POL
R B 37 inscribed
PIKOLUK Rafal 1993 POL
R B --- inscribed
SVIERCZ Artur 1992 POL
L B --- inscribed
KHULPISAL Teerapat 1986 THA
R B 36 inscribed
KINGMANAW Visit 1989 THA
R B 40 inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR
R B 6 inscribed
NAUMENKO Oleg 1986 UKR
R B 7 inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR
R B 18 inscribed
RASHID Shah - GBR R B --- cancelled  
BANACH Patryk - POL L B 20 cancelled  
RZASA Kamil - POL R B --- cancelled  
THAISA Witthaya - THA R B 35 cancelled  

25 Entries, 0 pending, 4 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B GDOWSKA Sylvia ITA Italian Paralympic Committee
A HARRIS Paul USA Move United
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Foil male Senior Individual C

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RIGO Leonardo 2001 ITA
L C 9 inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN
R C --- inscribed
VALAINIS Dmitrijs 1982 LAT
L C 3 inscribed
FIC Radoslaw 1983 POL
R --- inscribed
KOLODZIEJCZYK Lukasz 1993 POL
R C --- inscribed
SHAVKUN Serhii 1972 UKR
R C 1 inscribed

6 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMARI Tetsuya JPN Japans Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B GDOWSKA Sylvia ITA Italian Paralympic Committee
A HARRIS Paul USA Move United
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Sabre female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GARRIDO Begona 1960 ESP
R A 25 inscribed
DELAVOIPIERE Clémence 2000 FRA
R A 43 inscribed
VIDE Brianna 1999 FRA UC Toulouse
R A 16 inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 9 inscribed
TIBILASHVILI Nino 1997 GEO
R A 2 inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R A 11 inscribed
SCHNEEVOIGT Gina Maria 2001 GER PSV Weimar
R A GER --- inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKPC+SAPD
R A 20 inscribed
LAM Ka Man 1999 HKG HKPC+SAPD
R A 28 inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKPC+SAPD
L A 33 inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 5 inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 13 inscribed
DEEPIKARANI Ramanathan 1999 IND
R --- inscribed
SOLANKI Anuradha Pandhari 1988 IND
R A 64 inscribed
TANWAR Rekha 1990 IND
R A 46 inscribed
BRUNATI Sofia 2000 ITA
R A 30 inscribed
MOGOS Ionela Andreea 1988 ITA
R A 7 inscribed
TRIGILIA Loredana 1976 ITA
R A 10 inscribed
KAWAI Shino 1992 JPN
R A 39 inscribed
BURDON Renata 1973 POL
R A 24 inscribed
DROZDZ Kinga 1994 POL
R A 1 inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 12 inscribed
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha 1975 THA
R A 26 inscribed
NAKPRASIT Duean 1992 THA
R A 22 inscribed
PENGPRASITTIPONG Thitirat 1996 THA
R A 42 inscribed
SITA Suthin 1978 THA
L A 57 inscribed
JENSEN Shelby 2001 USA
L A 18 inscribed

27 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B HARRIS Paul USA Move United
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Sabre female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VAN DORPE Roswitha 1965 BEL
L B 18 inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 25 inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 12 inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 1 inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 7 inscribed
PASQUINO Rossana 1982 ITA
R B 3 inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JWFA Tokio
R B 17 inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B 10 inscribed
PACEK Jadwiga 1989 POL
R B 16 inscribed
STRAWINSKA Karolina 1997 POL
R --- inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 5 inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 8 inscribed

12 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B HARRIS Paul USA Move United
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Sabre male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 22 inscribed
PRIOR MAJON Alexander 1991 ESP
R A 44 inscribed
QUESADA Manuel 1965 ESP
R A 68 inscribed
CITERNE Robert 1961 FRA Levallois Sporting Club
L A 17 inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE Montrouge
R A 13 inscribed
LEMOINE Ludovic 1986 FRA STADE CLERMONTOIS
R A 10 inscribed
ROBIN Serge 1972 FRA OGC NICE
R A 20 inscribed
GILLIVER Piers 1994 GBR Bath University
R A 5 inscribed
HAUPT Julius 2000 GER FC Tauberbischofsheim
R A 23 inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 8 inscribed
KWONG Yuen Hing 1977 HKG
R A 65 inscribed
BODA Ferenc 2006 HUN
R --- inscribed
FORGÁCS Péter 1990 HUN
R A --- inscribed
GÖTTLINGER Daniel 1989 HUN Békessy Béla Vívó Klub
R A 31 inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN DEAC Debrecen
R A 2 inscribed
ZSOLNAI Sándor 1965 HUN Törekves Budapest
R A 28 inscribed
BIDLAN Rajiv 1987 IND
R A 69 inscribed
GOKULAKANNAN Rajamanickam 1980 IND
R --- inscribed
NARAYANAN Ajaikumar 1982 IND
R A --- inscribed
PARVEEN Parveen 2000 IND
R A 50 inscribed
RAKHAL KUMAR Sethy 1984 IND
R A 66 inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 1 inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 18 inscribed
KOCHAN Jakub 2002 POL
L A 71 inscribed
SIATKOWSKI Michal 1991 POL
L A 47 inscribed
TRETER Rafal Bogdan 1997 POL
R A 30 inscribed
ZELAZOWSKI Marcin 1992 POL
R NE --- inscribed
ZIOMEK Rafal 1991 POL
R A 19 inscribed
KHANTHITHAO Yuenyong 1979 THA
L A 51 inscribed
SANGSAWANG Korakod 1978 THA
R A 52 inscribed
SANITMUANWAI Boonsiri 1992 THA
R A 34 inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 7 inscribed
MANKO Artem 1998 UKR
R A 6 inscribed
BADEAUX Nicholas 1997 USA
R --- inscribed
KORTENKAMP Tim 1974 USA
R A --- inscribed
SCHOONOVER William 1990 USA
R --- inscribed
NG Chi Fung - HKG HKPC+SAPD R A 46 cancelled  
DEI ROSSI Matteo - ITA Scherma Treviso L A 14 cancelled  
SRIUJUN Krisana - THA R A 42 cancelled  

36 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B HARRIS Paul USA Move United
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Sabre male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALDERETE Hugo 1977 ARG
R B 42 inscribed
MOLINA Gustavo 1980 ESP
R --- inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 13 inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
R B 12 inscribed
VADON Laurent 1976 FRA Grenoble Handisport
R B 11 inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 4 inscribed
RASHID Shah 1985 GBR
R B 20 inscribed
WIDMAIER Tim 1990 GER SV Böblingen
R B 27 inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 6 inscribed
PAOLUCCI Gianmarco 1995 ITA
R B 8 inscribed
SALLEH Muhammad Adam 1990 MAS
L B 46 inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 1 inscribed
DABROWSKI Michal 1986 POL
L B 9 inscribed
JABLONSKI Adam 1994 POL
R B --- inscribed
PLUTA Grzegorz 1974 POL
R B 7 inscribed
CHAROENTA Chitiphat 1998 THA
R B 33 inscribed
KHULPISAL Teerapat 1986 THA
R B 29 inscribed
THONGJAPO Pipat 1985 THA
R B 25 inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR
R B 19 inscribed
HANSSEN Noah 2000 USA
R B 39 inscribed
CIMA Marco - ITA Fiamme Oro Roma R B 17 cancelled  

20 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B HARRIS Paul USA Move United
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Sabre open Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ITALY 2
ITA --- inscribed  
THAILAND
KINGMANAW Visit (1989 R)
KHANTHITHAO Yuenyong (1979 L)
SANITMUANWAI Boonsiri (1992 R)
SRIUJUN Krisana (1980 R)
THONGJAPO Pipat (1985 R)
NAKPRASIT Duean (1992 R)
JANA Saysunee (1974 R)
THA --- inscribed  
UKRAINE
UKR --- inscribed  
GERMANY
GER --- inscribed  
POLAND
POL --- inscribed  
GREAT BRITAIN
GBR --- inscribed  

6 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B ANGOTTI Mattia ITA British Fencing Association Ltd
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
B DI GIULIO Giacomo Emanuele ITA Italian Paralympic Committee
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B FILAIRE Fabien FRA British Fencing Association Ltd
B HARRIS Paul USA Move United
N KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
MALOLEPSZY Leszek POL Polish Sports Association for the Disabled
A OTAEGUI Igor ESP Spanish Sport Federation for the Disabled
TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent

Officials

CESIO Guillermo ARG Coach Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
COLLIS Philip GBR Parents British Fencing Association Ltd
GOLDING Glen GBR Coach Thu Fri Sat Sun British Fencing Association Ltd
HAMMOND Matthew GBR Coach Thu Fri British Fencing Association Ltd
HOLDER Helen GBR Parents British Fencing Association Ltd
MAYNARD Margaret GBR Coach British Fencing Association Ltd
RITRAWE Sutera GBR Coach British Fencing Association Ltd
ROME Peter GBR Coach Thu Fri Sat Sun British Fencing Association Ltd
SALFIELD Jon GBR Coach British Fencing Association Ltd
XAVIER Marco BRA Coach Thu Fri Sat Sun Confederacao Brasileira de Esgrima
BONDAR Alexander GER Coach Thu Fri Sat Sun Deutscher Behindertensportverband e.V.
SPIRIDON Gavrila GER Coach Thu Fri Sat Sun Deutscher Behindertensportverband e.V.
CHEN Chao CHN Coach Thu Fri Sat Sun Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
CHOI Ka Yee HKG Medical Thu Fri Sat Sun Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
LEUNG Man Ching HKG Medical Thu Fri Sat Sun Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
POON Tsz Kit HKG Medical Thu Fri Sat Sun Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
WONG Kam Kau HKG Coach Thu Fri Sat Sun Hong Kong Paralympic Committee & Sports Association for the Physically Disabled
NAGY Jozsef HUN Coach Thu Fri Sat Sun Hungarian Paralympic Committee
NAVARRETE József HUN Coach Thu Fri Hungarian Paralympic Committee
PAPP Gábor HUN Medical Thu Fri Sat Sun Hungarian Paralympic Committee
TIBOR Kiss HUN Coach Thu Fri Sat Sun Hungarian Paralympic Committee
ARUMUGAM Ramanathan IND Parents Thu Fri Sat Indian Paralympic Committee
CIARI Marco ITA Coach Italian Paralympic Committee
MARTINELLI Francesco ITA Coach Italian Paralympic Committee
MEGLIO Ferdinando ITA Coach Italian Paralympic Committee
SARGENTI Elia ITA Coach Italian Paralympic Committee
VANNI Simone ITA Coach Italian Paralympic Committee
AZUMA Nobuyuki JPN Coach Thu Fri Sat Sun Japans Paralympic Committee
MICHIYA Yamamoto JPN Coach Thu Fri Sat Sun Japans Paralympic Committee
VAN NES Tobias NED Coach Thu Fri Sat Japans Paralympic Committee
YAMAMOTO Kenichi JPN Coach Thu Fri Sat Japans Paralympic Committee
YUI Kusakabe JPN Coach Thu Fri Sat Sun Japans Paralympic Committee
ALAQEEL Ahmad KUW Coach Kuwait Disabled Sport Club
ALHAJERI Fawaz KUW Coach Kuwait Disabled Sport Club
ALKANDARI Faisal KUW Coach Kuwait Disabled Sport Club
ALMUTAWAA Ahmad KUW Coach Kuwait Disabled Sport Club
MOHD ARSAD Zairul Zaimi MAS Coach Thu Fri Sat Sun Malaysia Persatuan Orang-Orang Cacat Anggota
RAMACHANDRAM Ruberchandran MAS Coach Thu Fri Sat Sun Malaysia Persatuan Orang-Orang Cacat Anggota
BOUWKAMP Catherine USA Coach Thu Fri Sat Sun Move United
DIAZ Julio USA Coach Move United
GEDDES Anne USA Parents Move United
MEEHAN Justin USA Coach Move United
PIPER Jasmine USA Medical Move United
SOYKA Eric USA Coach Move United
PÉREZ Xiana ESP Coach Thu Fri Sat Spanish Sport Federation for the Disabled
BAWORNRATCHAPHONG Vachira THA Coach Thu Fri Sat Sun Sports Association of the Disabled of Thailand
BOONSAWETTANON Natee THA Coach Thu Fri Sat Sun Sports Association of the Disabled of Thailand
CHANTASUVANNASIN Nunta THA Coach Thu Fri Sat Sun Sports Association of the Disabled of Thailand
JIRASINWANICH Pachara THA Coach Thu Fri Sat Sun Sports Association of the Disabled of Thailand
SEEJAIWONG Wipawadee THA Coach Thu Fri Sat Sun Sports Association of the Disabled of Thailand
SIVARAWUT Thatsaneephan THA Coach Thu Fri Sat Sun Sports Association of the Disabled of Thailand
HAZIR Meral TUR Medical Turkish National Paralympic Committee
MARINOV Rumen TUR Coach Turkish National Paralympic Committee
ROHLFS Matthijs NED Coach Turkish National Paralympic Committee
NIELABA Gabriel SUI Coach Wheelchair Sport Switzerland