Back to list

American Championships
BRA São Paulo
May 16, 2024 - May 20, 2024
Required: International license

Epee female Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
CANADA
LOWTHIAN Trinity (2002 R)
MOREL Ruth Sylvie (1956 R)
BRIAR Amber (2000 R)
CAN 14 Inscribed
UNITED STATES
USA 11 Inscribed
COLOMBIA
COL --- Inscribed
BRAZIL
BRA 10 Inscribed

4 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ABATTI Cesar Julio ARG World Abilitysport
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B CURTIS Leo USA USA Fencing
B GUZENSKI Taylaine BRA World Abilitysport
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B QUEVEDO Andres COL World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 WAS Senior female Epee World Abilitysport

Epee female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 21 Inscribed
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 36 Inscribed
VERAS Rayssa 1996 BRA Club Athletico Paulistano
R A 18 Inscribed
BRIAR Amber 2000 CAN Montreal Handisport
R A 25 Inscribed
MOREL Ruth Sylvie 1956 CAN Silversword Fencing Academy
R A 44 Inscribed
PADILLA Ivonne 1988 COL
L A 49 Inscribed
RAMIREZ RAMIREZ Martha Lucia 1967 COL
R A 53 Inscribed
SÁNCHEZ Cecilia 1966 COL
R A 57 Inscribed
TORRES TORRES Erika 1985 COL
R A 54 Inscribed
QUINTERO HERNANDEZ Maria Del Rosario 1974 MEX
R A 55 Inscribed
ISAACSON Victoria 1998 USA
R A 19 Inscribed
MITCHELL Shelby 2001 USA
L A 22 Inscribed
TAYLOR Jataya 1985 USA
L A 17 Inscribed
RUZA BETANCOURT Jenny 1978 VEN
R A 41 Inscribed
LONDOÑO MORA Yulieth Alexandra - COL R NE --- Cancelled  
KELMAN Linor - ISR R A 16 Cancelled  

14 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Athlete Federation lic N R
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná R A BRA 2

0 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ABATTI Cesar Julio ARG World Abilitysport
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B CURTIS Leo USA USA Fencing
B GUZENSKI Taylaine BRA World Abilitysport
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B QUEVEDO Andres COL World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Epee World Abilitysport
2024 WAS Senior female Epee World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Epee World Abilitysport

Epee female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 24 Inscribed
LOWTHIAN Trinity 2002 CAN
R B 14 Inscribed
OVSIANNIKOVA Kseniia 1985 CRC
R C 39 Inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 7 Inscribed
JAIMEZ ROJAS Francia 1993 VEN
R B 29 Inscribed
MANICA Rudineia - BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná R B --- Cancelled  
MARQUES Sabrina - BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru L B --- Cancelled  
CÁRDENAS Lucía - COL R B --- Cancelled  

5 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ABATTI Cesar Julio ARG World Abilitysport
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B CURTIS Leo USA USA Fencing
B GUZENSKI Taylaine BRA World Abilitysport
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B QUEVEDO Andres COL World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Epee World Abilitysport
2024 WAS Senior female Epee World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Epee World Abilitysport

Epee male Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
UNITED STATES
USA 11 Inscribed
VENEZUELA
ROJAS ESTRADA Numa (1987 R)
PAZ SIMOZA Wilfre (1996 R)
RAMONES VERA Mario (1986 R)
VEN 15 Inscribed
COLOMBIA
COL 16 Inscribed
BRAZIL
BRA 8 Inscribed

4 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ABATTI Cesar Julio ARG World Abilitysport
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B CURTIS Leo USA USA Fencing
B GUZENSKI Taylaine BRA World Abilitysport
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B QUEVEDO Andres COL World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 WAS Senior male Epee World Abilitysport

Epee male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FREITAS Carlos 1980 ARG
R A 30 Inscribed
COLACO Sandro 1974 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 53 Inscribed
DAMASCENO Kevin 2004 BRA Grêmio Náutico União
R A 36 Inscribed
DE OLIVEIRA Lenilson 1973 BRA Club Athletico Paulistano
R A 26 Inscribed
JULIAO Lucas 1998 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
L A 57 Inscribed
SOUZA Alex Sandro 1976 BRA Esporte Clube Pinheiros
R A 56 Inscribed
ZAFATOSKI Clodoaldo 1984 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 69 Inscribed
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 58 Inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 31 Inscribed
CAMACHO Heyver 1997 COL
L A 54 Inscribed
TAPASCO Alexander 1981 COL
R A 55 Inscribed
FLORES JIMENEZ Luis 1984 CRC
R A 94 Inscribed
ROMERO PORRAS Humberto Orígenes 1993 MEX
R A 83 Inscribed
BADEAUX Nicholas 1997 USA
R A 40 Inscribed
KAPLAN Abe 2008 USA
L A 47 Inscribed
SCHOONOVER William 1990 USA
R A 29 Inscribed
TYLER Gregory 1988 USA
R A 49 Inscribed
PAZ SIMOZA Wilfre 1996 VEN
R A 63 Inscribed
RAMONES VERA Mario 1986 VEN
R A 82 Inscribed

19 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ABATTI Cesar Julio ARG World Abilitysport
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B CURTIS Leo USA USA Fencing
B GUZENSKI Taylaine BRA World Abilitysport
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B QUEVEDO Andres COL World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Epee World Abilitysport
2024 WAS Senior male Epee World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Epee World Abilitysport

Epee male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALDERETE Hugo 1977 ARG
R B 21 Inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Club Athletico Paulistano
R B 2 Inscribed
MONTEIRO DA SILVA Izaias 1986 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 39 Inscribed
PIRES Anderson 1984 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 58 Inscribed
SANTANA Renato 1990 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R B 47 Inscribed
ESCOBAR Eduardo 1982 COL
R B 56 Inscribed
MOLANO BARRIOS Hector Fabio 1994 COL
L B 30 Inscribed
CUNNINGHAM Alphanso 1980 JAM
R B 51 Inscribed
AGUIRRE ANTRADE Agustín 1982 MEX
R B 61 Inscribed
HANSSEN Noah 2000 USA
R B 24 Inscribed
RODGERS Scott 1971 USA
R B 22 Inscribed
RUSSELL Josh 1995 USA
R B 32 Inscribed
ROJAS ESTRADA Numa 1987 VEN
R B 40 Inscribed
CASTRO Amelio 1992 WAS
L B 33 Inscribed
CHAVES Vanderson Luis - BRA Grêmio Náutico União R B 31 Cancelled  
TASSONE Rafael - BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru R --- Cancelled  
RAMONES VERA Mario - VEN R A --- Cancelled  

14 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ABATTI Cesar Julio ARG World Abilitysport
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B CURTIS Leo USA USA Fencing
B GUZENSKI Taylaine BRA World Abilitysport
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B QUEVEDO Andres COL World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Epee World Abilitysport
2024 WAS Senior male Epee World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Epee World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Epee World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Epee World Abilitysport

Foil female Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
UNITED STATES
USA 11 Inscribed
BRAZIL
BRA 8 Inscribed
CANADA
CAN 13 Inscribed
COLOMBIA
- --- Cancelled  

3 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ABATTI Cesar Julio ARG World Abilitysport
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B QUEVEDO Andres COL World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 WAS Senior female Foil World Abilitysport

Foil female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 29 Inscribed
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 35 Inscribed
VERAS Rayssa 1996 BRA Club Athletico Paulistano
R A 30 Inscribed
BRIAR Amber 2000 CAN Montreal Handisport
R A 26 Inscribed
PADILLA Ivonne 1988 COL
L A 54 Inscribed
RAMIREZ RAMIREZ Martha Lucia 1967 COL
R A 53 Inscribed
SÁNCHEZ Cecilia 1966 COL
R A 56 Inscribed
TORRES TORRES Erika 1985 COL
R A 49 Inscribed
QUINTERO HERNANDEZ Maria Del Rosario 1974 MEX
R A 55 Inscribed
DYKES Patricia 1963 USA
R A 33 Inscribed
ISAACSON Victoria 1998 USA
R A 16 Inscribed
MITCHELL Shelby 2001 USA
L A 24 Inscribed
TAYLOR Jataya 1985 USA
L A 20 Inscribed
RUZA BETANCOURT Jenny 1978 VEN
R A 52 Inscribed
LONDOÑO MORA Yulieth Alexandra - COL R NE --- Cancelled  
KELMAN Linor - ISR R A 28 Cancelled  

14 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Athlete Federation lic N R
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná R A BRA 3

0 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ABATTI Cesar Julio ARG World Abilitysport
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B QUEVEDO Andres COL World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Foil World Abilitysport
2024 WAS Senior female Foil World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Foil World Abilitysport

Foil female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 13 Inscribed
LOWTHIAN Trinity 2002 CAN
R B 26 Inscribed
OVSIANNIKOVA Kseniia 1985 CRC
R C 36 Inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 7 Inscribed
JAIMEZ ROJAS Francia 1993 VEN
R B 28 Inscribed
MANICA Rudineia - BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná R B --- Cancelled  
MARQUES Sabrina - BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru L B --- Cancelled  
CÁRDENAS Lucía - COL R B --- Cancelled  

5 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ABATTI Cesar Julio ARG World Abilitysport
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B QUEVEDO Andres COL World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Foil World Abilitysport
2024 WAS Senior female Foil World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Foil World Abilitysport

Foil male Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
UNITED STATES
USA 9 Inscribed
VENEZUELA
VEN 17 Inscribed
COLOMBIA
COL 18 Inscribed
BRAZIL
BRA 10 Inscribed

4 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ABATTI Cesar Julio ARG World Abilitysport
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B QUEVEDO Andres COL World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 WAS Senior male Foil World Abilitysport

Foil male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FREITAS Carlos 1980 ARG
R A 21 Inscribed
COLACO Sandro 1974 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 68 Inscribed
DAMASCENO Kevin 2004 BRA Grêmio Náutico União
R A 26 Inscribed
DE OLIVEIRA Lenilson 1973 BRA Club Athletico Paulistano
R A 29 Inscribed
JULIAO Lucas 1998 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
L A 49 Inscribed
SOUZA Alex Sandro 1976 BRA Esporte Clube Pinheiros
R A 51 Inscribed
ZAFATOSKI Clodoaldo 1984 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 50 Inscribed
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 40 Inscribed
CAMACHO Heyver 1997 COL
L A 67 Inscribed
TAPASCO Alexander 1981 COL
R A 52 Inscribed
FLORES JIMENEZ Luis 1984 CRC
R A 70 Inscribed
ROMERO PORRAS Humberto Orígenes 1993 MEX
R A 77 Inscribed
BRANCH Byron 1984 USA Columbus Fencing and Fitness
L A 20 Inscribed
KAPLAN Abe 2008 USA
L A 55 Inscribed
SCHOONOVER William 1990 USA
R A 31 Inscribed
PAZ SIMOZA Wilfre 1996 VEN
R A 59 Inscribed
RAMONES VERA Mario 1986 VEN
R A 48 Inscribed

17 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ABATTI Cesar Julio ARG World Abilitysport
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B QUEVEDO Andres COL World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Foil World Abilitysport
2024 WAS Senior male Foil World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Foil World Abilitysport

Foil male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALDERETE Hugo 1977 ARG
R B 17 Inscribed
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 18 Inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Club Athletico Paulistano
R B 3 Inscribed
SANTANA Renato 1990 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R B 49 Inscribed
ESCOBAR Eduardo 1982 COL
R B 39 Inscribed
MOLANO BARRIOS Hector Fabio 1994 COL
L B 36 Inscribed
AGUIRRE ANTRADE Agustín 1982 MEX
R B 51 Inscribed
RODGERS Scott 1971 USA
R B 23 Inscribed
RUSSELL Josh 1995 USA
R B 26 Inscribed
ROJAS ESTRADA Numa 1987 VEN
R B 30 Inscribed
MONTEIRO DA SILVA Izaias - BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná R B --- Cancelled  
TASSONE Rafael - BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru R --- Cancelled  

10 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
ABATTI Cesar Julio ARG World Abilitysport
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B QUEVEDO Andres COL World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Foil World Abilitysport
2024 WAS Senior male Foil World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Foil World Abilitysport
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 WAS Senior female Sabre World Abilitysport

Sabre female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 23 Inscribed
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 30 Inscribed
VERAS Rayssa 1996 BRA Club Athletico Paulistano
R A 20 Inscribed
MOREL Ruth Sylvie 1956 CAN Silversword Fencing Academy
R A 28 Inscribed
RAMIREZ RAMIREZ Martha Lucia 1967 COL
R A 45 Inscribed
TORRES TORRES Erika 1985 COL
R A 40 Inscribed
QUINTERO HERNANDEZ Maria Del Rosario 1974 MEX
R A 46 Inscribed
DYKES Patricia 1963 USA
R A 29 Inscribed
MITCHELL Shelby 2001 USA
L A 24 Inscribed
RUZA BETANCOURT Jenny 1978 VEN
R A 42 Inscribed
LONDOÑO MORA Yulieth Alexandra - COL R NE --- Cancelled  
PADILLA Ivonne - COL L A 61 Cancelled  
SÁNCHEZ Cecilia - COL R A --- Cancelled  

10 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B CURTIS Leo USA USA Fencing
B GUZENSKI Taylaine BRA World Abilitysport
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Sabre World Abilitysport
2024 WAS Senior female Sabre World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Sabre World Abilitysport

Sabre female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 19 Inscribed
LOWTHIAN Trinity 2002 CAN
R B 17 Inscribed
OVSIANNIKOVA Kseniia 1985 CRC
R C 30 Inscribed
JAIMEZ ROJAS Francia 1993 VEN
R B 27 Inscribed
MANICA Rudineia - BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná R B --- Cancelled  
MARQUES Sabrina - BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru L B --- Cancelled  
CÁRDENAS Lucía - COL R B --- Cancelled  

4 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B CURTIS Leo USA USA Fencing
B GUZENSKI Taylaine BRA World Abilitysport
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Sabre World Abilitysport
2024 WAS Senior female Sabre World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Sabre World Abilitysport

Sabre male Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
UNITED STATES
USA 9 Inscribed
VENEZUELA
VEN 14 Inscribed
COLOMBIA
COL 12 Inscribed
BRAZIL
BRA 10 Inscribed

4 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B CURTIS Leo USA USA Fencing
B GUZENSKI Taylaine BRA World Abilitysport
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 WAS Senior male Sabre World Abilitysport

Sabre male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FREITAS Carlos 1980 ARG
R A 17 Inscribed
COLACO Sandro 1974 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 46 Inscribed
DAMASCENO Kevin 2004 BRA Grêmio Náutico União
R A 20 Inscribed
DE OLIVEIRA Lenilson 1973 BRA Club Athletico Paulistano
R A 26 Inscribed
JULIAO Lucas 1998 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
L A 39 Inscribed
SOUZA Alex Sandro 1976 BRA Esporte Clube Pinheiros
R A 33 Inscribed
ZAFATOSKI Clodoaldo 1984 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 66 Inscribed
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 50 Inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 13 Inscribed
CAMACHO Heyver 1997 COL
L A 63 Inscribed
TAPASCO Alexander 1981 COL
R A 47 Inscribed
FLORES JIMENEZ Luis 1984 CRC
R A 76 Inscribed
ROMERO PORRAS Humberto Orígenes 1993 MEX
R A 55 Inscribed
BADEAUX Nicholas 1997 USA
R A 27 Inscribed
KAPLAN Abe 2008 USA
L A 56 Inscribed
SCHOONOVER William 1990 USA
R A 24 Inscribed
TYLER Gregory 1988 USA
R A 35 Inscribed

17 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B CURTIS Leo USA USA Fencing
B GUZENSKI Taylaine BRA World Abilitysport
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Sabre World Abilitysport
2024 WAS Senior male Sabre World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Sabre World Abilitysport

Sabre male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALDERETE Hugo 1977 ARG
R B 18 Inscribed
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 17 Inscribed
MONTEIRO DA SILVA Izaias 1986 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 40 Inscribed
PIRES Anderson 1984 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 52 Inscribed
SANTANA Renato 1990 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R B 38 Inscribed
AGUIRRE Fernando 1971 COL
R B 53 Inscribed
ESCOBAR Eduardo 1982 COL
R B 42 Inscribed
MOLANO BARRIOS Hector Fabio 1994 COL
L B 29 Inscribed
CUNNINGHAM Alphanso 1980 JAM
R B 46 Inscribed
AGUIRRE ANTRADE Agustín 1982 MEX
R B 54 Inscribed
HANSSEN Noah 2000 USA
R B 16 Inscribed
ROJAS ESTRADA Numa 1987 VEN
R B 25 Inscribed
GUISSONE Jovane - BRA Club Athletico Paulistano R B 19 Cancelled  
TASSONE Rafael - BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru R --- Cancelled  
CASTRO Amelio - WAS L B 61 Cancelled  

12 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B CURTIS Leo USA USA Fencing
B GUZENSKI Taylaine BRA World Abilitysport
B IP Edward O'neill HKG World Abilitysport
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PANAGIARI MALEA Iliani GRE World Abilitysport
B SHUMATE Sean USA USA Fencing
B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B WAMBECK Andrea Eva MAS World Abilitysport
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee MELIAN Abel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Sabre World Abilitysport
2024 WAS Senior male Sabre World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Sabre World Abilitysport

Officials

APSIMON Paul CAN Coach Thu Fri Sat Sun Mon Canadian Fencing Federation
BRAR David CAN Coach Thu Fri Sat Sun Mon Canadian Fencing Federation
MATTHEWS Jonathan JAM Coach Thu Sun Jamaica Paralympic Committee
SCHMICK Kurt JAM Coach Thu Sun Jamaica Paralympic Committee
ANDRADE HERNANDEZ Maria Patricia MEX Coach Thu Fri Sat Sun Mon Mexican Wheelchair Fencing Federation
CASTRO REA Jorge MEX Coach Thu Fri Sat Sun Mon Mexican Wheelchair Fencing Federation
GONZALEZ PONCE Ana Elizabeth MEX Coach Thu Fri Sat Sun Mon Mexican Wheelchair Fencing Federation
PEREZ ARRONIS Juan Abraham MEX Coach Thu Fri Sat Sun Mon Mexican Wheelchair Fencing Federation
TURRUBIATES ZUÑIGA Olga Lidia MEX Coach Thu Fri Sat Sun Mon Mexican Wheelchair Fencing Federation
CLAYMAN John USA Coach Thu Fri Sat Sun Mon USA Fencing
HANSSEN Mark USA Parents Thu Fri Sat Sun Mon USA Fencing
KAPLAN Eric USA Parents Thu Fri Sat Sun Mon USA Fencing
KIRK Nicole USA Coach Thu Fri Sat Sun Mon USA Fencing
MAHR Beth USA Coach Thu Fri Sat Sun Mon USA Fencing
MEEHAN Justin USA Coach Thu Fri Sat Sun Mon USA Fencing
PIPER Jasmine USA Medical Thu Fri Sat Sun Mon USA Fencing
SOYKA Eric USA Coach Thu Fri Sat Sun Mon USA Fencing
BRAVO BUSTAMANTE Melissa COL Coach Thu Fri Sat Sun Mon World Abilitysport
CESIO Guillermo ARG Coach Thu Fri Sat Sun Mon World Abilitysport
GIL Yovani COL Coach Thu Fri Sat Sun Mon World Abilitysport
GUTIERREZ Fidel CRC Coach Thu Fri Sat Sun Mon World Abilitysport
MARCHÁN Julio VEN Coach Thu Fri Sat Sun Mon World Abilitysport
MATOS TORRES Harol Fidelio VEN Coach Thu Fri Sat Sun Mon World Abilitysport
QUEVEDO Diana COL Coach Thu Fri Sat Sun Mon World Abilitysport