Back to list

Campeonato Brasileiro de Paraesgrima
BRA São Paulo
June 25, 2024 - June 27, 2024
Required: National license

Epee female Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
AAA
Associação Atlética Anthares (BRA)
BRA --- Inscribed
ADFP
Associação dos Deficientes Físicos do Paraná (BRA)
BRA --- Inscribed
GNU
Grêmio Náutico União (BRA)
BRA --- Inscribed

3 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Epee female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ARAUJO Gessica 2000 BRA Associação Atlética Anthares
R 13 Inscribed
BARBOSA Maria Victoria 2002 BRA Associação Atlética Anthares
L A 9 Inscribed
LIMA Bruna 1992 BRA Associação Atlética Anthares
R --- Inscribed
MELO Wevelyn 2010 BRA Associação Atlética Anthares
R --- Inscribed
ROCHA Jhennyffer 2007 BRA Associação Atlética Anthares
L --- Inscribed
SILVA Maria Caroline 1994 BRA Associação Atlética Anthares
L A 7 Inscribed
CAETANO DE SOUSA Maria Angelina 1992 BRA Associação D’Eficiência Superando Limites
R --- Inscribed
LIMA Maria Luciana 1995 BRA Associação D’Eficiência Superando Limites
R 15 Inscribed
OLIVEIRA Michele De Paula 1987 BRA Associação dos Deficientes Físicos de Poços de Caldas
R --- Inscribed
ANDRADE Giselle Patrícia 1996 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Pará
L 19 Inscribed
SANTOS Laís 1991 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Pará
L 10 Inscribed
SILVA Aliny 1986 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Pará
R 18 Inscribed
ZAGURY Samiria Victoria 2002 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Pará
R 20 Inscribed
MAIA Karina 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 4 Inscribed
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 2 Inscribed
OLIVERA Aline 1999 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R 11 Inscribed
RODRIGUES Marya Fernanda 2003 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
L A 12 Inscribed
ALMEIDA Leila 1983 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R --- Inscribed
MELO Erika 2006 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R 5 Inscribed
SANTOS Nicolly 2007 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
L A 8 Inscribed
VERAS Rayssa 1996 BRA Club Athletico Paulistano
R A 1 Inscribed
RONCATO Carolina 1987 BRA Esgrima Mestre Pereira
R --- Inscribed
PAZ Ana Elisa 2003 BRA Grêmio Náutico União
L A 6 Inscribed
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 3 Inscribed

24 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 Brazil WAS Ranking Senior female Epee Confederacao Brasileira de Esgrima

Epee female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GOMES Milani 1993 BRA Associação Atlética Anthares
R 5 Inscribed
LEMOS Ana Clara 2004 BRA Associação Atlética Anthares
R 8 Inscribed
RIBEIRO Emilly 2009 BRA Associação Atlética Anthares
R --- Inscribed
SANTOS Maria Ivanilda 1981 BRA Associação D’Eficiência Superando Limites
R --- Inscribed
BARCELLOS Gabriela 1996 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R C 9 Inscribed
MANICA Rudineia 1975 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 3 Inscribed
MARQUES Sabrina 2007 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
L B 2 Inscribed
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 1 Inscribed
OLIVEIRA Michele De Paula - BRA Associação dos Deficientes Físicos de Poços de Caldas R --- Cancelled  
MAIA Rafaela - BRA Grêmio Náutico União R 4 Cancelled  

8 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Epee female U17 Individual A/B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MELO Wevelyn 2010 BRA Associação Atlética Anthares
R --- Inscribed
RIBEIRO Emilly 2009 BRA Associação Atlética Anthares
R --- Inscribed
ROCHA Jhennyffer 2007 BRA Associação Atlética Anthares
L --- Inscribed
MARQUES Sabrina 2007 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
L B --- Inscribed
SANTOS Nicolly 2007 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
L A --- Inscribed

5 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Epee male Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ADFP
Associação dos Deficientes Físicos do Paraná (BRA)
BRA --- Inscribed
GNU
Grêmio Náutico União (BRA)
BRA --- Inscribed

2 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Epee male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SANTOS Maxwell 2002 BRA Associação Atlética Anthares
R 10 Inscribed
ALMEIDA Maycon Marques 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos de Poços de Caldas
R --- Inscribed
APOLINARIO Henrique De Souza 1993 BRA Associação dos Deficientes Físicos de Poços de Caldas
L --- Inscribed
FONSECA Junior Cássio 1964 BRA Associação dos Deficientes Físicos de Poços de Caldas
R --- Inscribed
JOSÉ João Guilherme Dias 2001 BRA Associação dos Deficientes Físicos de Poços de Caldas
R --- Inscribed
SANTOS José Fernando 1993 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Pará
L 20 Inscribed
VIEIRA Andrey 1977 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Pará
R --- Inscribed
COLACO Sandro 1974 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 7 Inscribed
MAESTRELLI Bernardo 2008 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R 3 16 Inscribed
MARTINS DOS SANTOS Thaylon 2000 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 11 Inscribed
RIBEIRO Moacir 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 6 Inscribed
ZAFATOSKI Clodoaldo 1984 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 5 Inscribed
JULIAO Lucas 1998 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
L A 2 Inscribed
MAIA Marcelino 2002 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R A 13 Inscribed
TORRES Henrique 2003 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R A 14 Inscribed
DE OLIVEIRA Lenilson 1973 BRA Club Athletico Paulistano
R A 1 Inscribed
OLIVEIRA Eduardo 1968 BRA Club Athletico Paulistano
L A 17 Inscribed
CONCEIÇÃO João 1978 BRA Dourado Esgrima Club
R 15 Inscribed
SOUZA Alex Sandro 1976 BRA Esporte Clube Pinheiros
R A 3 Inscribed
DAMASCENO Fabio Luiz 1983 BRA Grêmio Náutico União
R A 8 Inscribed
DAMASCENO Kevin 2004 BRA Grêmio Náutico União
R A 4 Inscribed
IGNACIO Cesar 1968 BRA Grêmio Náutico União
R A 12 Inscribed
SOUZA Cristiano 2007 BRA Grêmio Náutico União
R --- Inscribed
OLIVEIRA Elias 2000 BRA Romão Gomes Esgrima
R A 9 Inscribed
RIBEIRO Ataide 1979 BRA Romão Gomes Esgrima
R 21 Inscribed
REIS Raul - BRA Romão Gomes Esgrima R 23 Cancelled  

25 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 Brazil WAS Ranking Senior male Epee Confederacao Brasileira de Esgrima

Epee male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VITAL Jair 1968 BRA Associação Atlética Anthares
R 18 Inscribed
ANDRADE Francisco 1983 BRA Associação D’Eficiência Superando Limites
R 17 Inscribed
SANTOS LUCENA João Gabriel 2007 BRA Associação D’Eficiência Superando Limites
R --- Inscribed
DA SILVA Luis 1980 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 9 Inscribed
MONTEIRO DA SILVA Izaias 1986 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 2 Inscribed
PIRES Anderson 1984 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 4 Inscribed
RASSAN FILHO Edgard 1970 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 11 Inscribed
TENUTTI Paulo 1986 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R --- Inscribed
SANTANA Renato 1990 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R B 8 Inscribed
TASSONE Rafael 1996 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R 3 Inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Club Athletico Paulistano
R B 1 Inscribed
STEMPNIAK DE LIMA Mauricio 1979 BRA Grêmio Náutico União
R B 5 Inscribed
SOUZA Elielson da Silva 1981 BRA Romão Gomes Esgrima
R B 12 Inscribed
VASCONCELLOS Andre 1980 BRA Romão Gomes Esgrima
R C 15 Inscribed
ALMEIDA Maycon Marques - BRA Associação dos Deficientes Físicos de Poços de Caldas R --- Cancelled  
JOSÉ João Guilherme Dias - BRA Associação dos Deficientes Físicos de Poços de Caldas R --- Cancelled  
CHAVES Vanderson Luis - BRA Grêmio Náutico União R B 7 Cancelled  

14 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 Brazil WAS Ranking Senior male Epee Confederacao Brasileira de Esgrima

Epee male U17 Individual A/B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
COSTA Erik 2009 BRA Associação Atlética Anthares
R --- Inscribed
SANTOS Arthur 2008 BRA Associação Atlética Anthares
R --- Inscribed
MAESTRELLI Bernardo 2008 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R 3 --- Inscribed
SILVA Arthur 2010 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
L --- Inscribed
SOUZA Kaique 2010 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R --- Inscribed
SOUZA Cristiano 2007 BRA Grêmio Náutico União
R --- Inscribed

6 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Foil female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SILVA Maria Caroline 1994 BRA Associação Atlética Anthares
L A --- Inscribed
CAETANO DE SOUSA Maria Angelina 1992 BRA Associação D’Eficiência Superando Limites
R --- Inscribed
LIMA Maria Luciana 1995 BRA Associação D’Eficiência Superando Limites
R --- Inscribed
MAIA Karina 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A --- Inscribed
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 3 Inscribed
MELO Erika 2006 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R 5 Inscribed
SANTOS Nicolly 2007 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
L A 6 Inscribed
VERAS Rayssa 1996 BRA Club Athletico Paulistano
R A 1 Inscribed
RONCATO Carolina 1987 BRA Esgrima Mestre Pereira
R --- Inscribed
PAZ Ana Elisa 2003 BRA Grêmio Náutico União
L A 4 Inscribed
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 2 Inscribed
GOMES Milani - BRA Associação Atlética Anthares R --- Cancelled  

11 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 Brazil WAS Ranking Senior female Foil Confederacao Brasileira de Esgrima

Foil female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GOMES Milani 1993 BRA Associação Atlética Anthares
R 6 Inscribed
LEMOS Ana Clara 2004 BRA Associação Atlética Anthares
R --- Inscribed
SANTOS Maria Ivanilda 1981 BRA Associação D’Eficiência Superando Limites
R --- Inscribed
MANICA Rudineia 1975 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 2 Inscribed
MARQUES Sabrina 2007 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
L B 3 Inscribed
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 1 Inscribed
MAIA Rafaela - BRA Grêmio Náutico União R 5 Cancelled  

6 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 Brazil WAS Ranking Senior female Foil Confederacao Brasileira de Esgrima

Foil male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
COLACO Sandro 1974 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 7 Inscribed
MARTINS DOS SANTOS Thaylon 2000 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 12 Inscribed
RIBEIRO Moacir 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 6 Inscribed
ZAFATOSKI Clodoaldo 1984 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 8 Inscribed
JULIAO Lucas 1998 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
L A 5 Inscribed
MAIA Marcelino 2002 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R A 11 Inscribed
TORRES Henrique 2003 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R A 9 Inscribed
DE OLIVEIRA Lenilson 1973 BRA Club Athletico Paulistano
R A 3 Inscribed
OLIVEIRA Eduardo 1968 BRA Club Athletico Paulistano
L A 13 Inscribed
SOUZA Alex Sandro 1976 BRA Esporte Clube Pinheiros
R A 4 Inscribed
DAMASCENO Fabio Luiz 1983 BRA Grêmio Náutico União
R A 2 Inscribed
DAMASCENO Kevin 2004 BRA Grêmio Náutico União
R A 1 Inscribed
IGNACIO Cesar 1968 BRA Grêmio Náutico União
R A 10 Inscribed
SOUZA Cristiano 2007 BRA Grêmio Náutico União
R --- Inscribed

14 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 Brazil WAS Ranking Senior male Foil Confederacao Brasileira de Esgrima

Foil male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ANDRADE Francisco 1983 BRA Associação D’Eficiência Superando Limites
R --- Inscribed
SANTOS LUCENA João Gabriel 2007 BRA Associação D’Eficiência Superando Limites
R --- Inscribed
DA SILVA Luis 1980 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 4 Inscribed
RASSAN FILHO Edgard 1970 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 8 Inscribed
TENUTTI Paulo 1986 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R --- Inscribed
SANTANA Renato 1990 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R B 7 Inscribed
TASSONE Rafael 1996 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R 6 Inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Club Athletico Paulistano
R B 1 Inscribed
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 2 Inscribed
STEMPNIAK DE LIMA Mauricio 1979 BRA Grêmio Náutico União
R B 3 Inscribed
SOUZA Elielson da Silva 1981 BRA Romão Gomes Esgrima
R B 9 Inscribed

11 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 Brazil WAS Ranking Senior male Foil Confederacao Brasileira de Esgrima

Sabre female Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 3 Inscribed
RODRIGUES Marya Fernanda 2003 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
L A 5 Inscribed
MELO Erika 2006 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R --- Inscribed
SANTOS Nicolly 2007 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
L A 7 Inscribed
VERAS Rayssa 1996 BRA Club Athletico Paulistano
R A 1 Inscribed
PAZ Ana Elisa 2003 BRA Grêmio Náutico União
L A 4 Inscribed
SOARES Fabiana 1978 BRA Sport Club Magnólia
R A 2 Inscribed

7 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 Brazil WAS Ranking Senior female Sabre Confederacao Brasileira de Esgrima

Sabre female Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MANICA Rudineia 1975 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 2 Inscribed
MARQUES Sabrina 2007 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
L B 3 Inscribed
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 1 Inscribed
MAIA Rafaela - BRA Grêmio Náutico União R 3 Cancelled  

3 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Sabre male Senior Individual A

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
COLACO Sandro 1974 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 6 Inscribed
MAESTRELLI Bernardo 2008 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R 3 9 Inscribed
RIBEIRO Moacir 1983 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 4 Inscribed
ZAFATOSKI Clodoaldo 1984 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 8 Inscribed
JULIAO Lucas 1998 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
L A 3 Inscribed
TORRES Henrique 2003 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R A 10 Inscribed
DE OLIVEIRA Lenilson 1973 BRA Club Athletico Paulistano
R A 11 Inscribed
SOUZA Alex Sandro 1976 BRA Esporte Clube Pinheiros
R A 2 Inscribed
DAMASCENO Fabio Luiz 1983 BRA Grêmio Náutico União
R A 5 Inscribed
DAMASCENO Kevin 2004 BRA Grêmio Náutico União
R A 1 Inscribed
OLIVEIRA Elias 2000 BRA Romão Gomes Esgrima
R A 7 Inscribed
RIBEIRO Ataide 1979 BRA Romão Gomes Esgrima
R 13 Inscribed

12 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 Brazil WAS Ranking Senior male Sabre Confederacao Brasileira de Esgrima

Sabre male Senior Individual B

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
DA SILVA Luis 1980 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 7 Inscribed
MONTEIRO DA SILVA Izaias 1986 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 4 Inscribed
PIRES Anderson 1984 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R B 6 Inscribed
TENUTTI Paulo 1986 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R --- Inscribed
SANTANA Renato 1990 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R B 5 Inscribed
TASSONE Rafael 1996 BRA Associação Paradesportiva de Integração Nauru
R 9 Inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Club Athletico Paulistano
R B 2 Inscribed
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 1 Inscribed
SOUZA Elielson da Silva 1981 BRA Romão Gomes Esgrima
R B 8 Inscribed
RIBEIRO Ataide - BRA Romão Gomes Esgrima R --- Cancelled  

9 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BINDI Ana Paula BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B BINDI Ricardo BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B GUZENSKI Taylaine BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
Referee B VASQUES Gabriel BRA Confederacao Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 Brazil WAS Ranking Senior male Sabre Confederacao Brasileira de Esgrima

Officials

BARROS Maria Luiza BRA Coach Tue Wed Thu Associação Atlética Anthares
DO NASCIMENTO GOMES Rayane BRA Coach Tue Wed Thu Associação Atlética Anthares
MENEZES Cristiano BRA Coach Tue Wed Thu Associação Atlética Anthares
OLIVEIRA Fernanda BRA Parents Tue Wed Thu Associação Atlética Anthares
SALES SILVA SANTOS Bruna BRA Coach Tue Wed Thu Associação Atlética Anthares
SARMENTO CHAGAS Marcelo BRA Coach Tue Wed Thu Associação Atlética Anthares
MENEZES SILVA Kleber BRA Parents Tue Wed Thu Associação D’Eficiência Superando Limites
NOGUEIRA Juciliane BRA Coach Tue Wed Thu Associação D’Eficiência Superando Limites
NOGUEIRA Larissa BRA Coach Tue Wed Thu Associação D’Eficiência Superando Limites
OLIVEIRA Ramires Cassemiro BRA Coach Tue Wed Thu Associação dos Deficientes Físicos de Poços de Caldas
TEIXEIRA Adrienne Kristine BRA Coach Tue Wed Thu Associação dos Deficientes Físicos de Poços de Caldas
ASSIS Gabriel BRA Coach Tue Wed Thu Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
BARCELLOS Monica BRA Parents Tue Wed Thu Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
MORAES Larissa BRA Coach Tue Wed Thu Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
RODRIGUES Michele BRA Parents Tue Wed Thu Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
ANZOLIN Carolina BRA Coach Tue Wed Thu Esporte Clube Pinheiros
CARDOSO Marcos BRA Coach Tue Wed Thu Esporte Clube Pinheiros
DOS SANTOS Elisabete BRA Parents Tue Wed Thu Grêmio Náutico União
NUNES Eduardo BRA Coach Tue Wed Thu Grêmio Náutico União
SOUZA Cilon BRA Parents Tue Wed Thu Grêmio Náutico União