back-to-list

World Cup Nîmes
FRA Nîmes
20 aprile 2023 - 23 aprile 2023
required: international-license

Epee female Senior Individual A

display-list

athlete / team seeding state lic
SALAZAR BREVE Marilin 1976 ARG
R A 30 inscribed
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 21 inscribed
VERAS Rayssa 1996 BRA Club Athletico Paulistano
R A 13 inscribed
BRIAR Amber 2000 CAN Montreal Handisport
R A 33 inscribed
GU Haiyan 1999 CHN Shanghai Sportscenter
R A 10 inscribed
ZOU Xufeng 1990 CHN Shanghai Sportscenter
R A 8 inscribed
GARRIDO Begona 1960 ESP
R A 32 inscribed
RODRIGUEZ MENENDEZ Judith 1995 ESP Club de Escrima de Vigo El Olivo
R A 4 inscribed
BOURGINE Cassiopée 1995 FRA COURBEVOIE ESCRIME
R A 20 inscribed
DELAVOIPIERE Clémence 2000 FRA Levallois Sporting Club
R A 16 inscribed
TARJU Enora 2007 FRA CE PONTIVY
R A 47 inscribed
VIDE Brianna 1999 FRA CE Le Muret
R A 5 inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 3 inscribed
HOLDER Emily 2004 GBR
L A 28 inscribed
SEDDON-COWELL Susanne 1998 GBR
R A 43 inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKSAPD
R A 26 inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKSAPD
L A 7 inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN Törekves Budapest
R A 14 inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 6 inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 17 inscribed
BRUNATI Sofia 2000 ITA
R A 25 inscribed
MATSUMOTO Mieko 1969 JPN JPFA Tokio
R A 29 inscribed
KWON Hyo Kyeong 2001 KOR
L A 2 inscribed
SHIN Seung Ri 2002 KOR
R A 31 inscribed
DROZDZ Kinga 1994 POL
R A 11 inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 1 inscribed
VERONELLI Sophie 2007 SUI
R NE --- inscribed
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha 1975 THA
R A 24 inscribed
THONGDAENG Aphinya 2003 THA
R A 15 inscribed
CHIANG Chih-Hsien 1967 TPE
R A 73 inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R B 22 inscribed
BREUS Yevheniia 1982 UKR TUS Maccabi Rostock
R A 12 inscribed
MANDRYK Nataliia 1988 UKR TUS Maccabi Rostock
R A 23 inscribed
ISAACSON Victoria 1998 USA
R A 27 inscribed
TAYLOR Jataya 1985 USA
L A 36 inscribed
SANTOS Monica - BRA Grêmio Náutico União R B --- cancelled  
ARSHAD Nooraishah - MAS R A 61 cancelled  
DYKES Patricia - USA R A 62 cancelled  
JENSEN Shelby - USA L A 18 cancelled  

35 inscriptions, 0 pending, 4 cancelled

referees

category name nation inscribed by  
B AL-HUSAINI Saad Mohammed IRQ Iraqi Paralympic Committee
B AMARI Tetsuya JPN Japan Para Fencing Association
B ANGOTTI Mattia ITA Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B GROSS Gregory ISR World Abilitysport
B HARRIS Paul USA USA Fencing
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LISPI Alessandro ITA Italian Paralympic Committee
B LUK Wai Lung HKG Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
B MICHELI Matteo ITA British Fencing Association Ltd
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B POSWAL Madan Singh CYP British Fencing Association Ltd
B PUPPATTI Pierre GER World Abilitysport
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR World Abilitysport
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
name nation inscribed by role
referees
officials

ranking lists

2022 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Epee World Abilitysport
2023 WAS Senior female Epee World Abilitysport
2023 Year's best ranked athlete Senior female Epee World Abilitysport
2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Epee World Abilitysport
2024 WAS Senior female Epee World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Epee World Abilitysport

Epee female Senior Individual B

display-list

athlete / team seeding state lic
VAN DORPE Roswitha 1965 BEL
L B 26 inscribed
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 24 inscribed
LOWTHIAN Trinity 2002 CAN
R B 19 inscribed
AO Lanzhu 1986 CHN Shanghai Sportscenter
R B 13 inscribed
KANG Su 1994 CHN Jiangsu Sportscenter
R B 9 inscribed
XIAO Rong 1993 CHN Shanghai Sportscenter
R B 18 inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 7 inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA CE Reims
R B 16 inscribed
FOURRIER Emilie 1984 FRA
R B 58 inscribed
MOORE Justine 1992 GBR
R B 11 inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 5 inscribed
KALTSI Georgia 1993 GRE
R B 27 inscribed
LOUFAKI Kalliopi 1982 GRE
R B 29 inscribed
CHUNG Yuen Ping 1988 HKG
R B 23 inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 8 inscribed
BIAGINI Alessia 1994 ITA
R B 10 inscribed
MARKOWSKA Julia Anna 1999 ITA
R B 15 inscribed
PASQUINO Rossana 1982 ITA
R B 2 inscribed
SAKURAI Anri 1988 JPN JPFA Tokio
L B 4 inscribed
CHO Eun Hye 1985 KOR
L B 3 inscribed
JO Yejin 2003 KOR
R B 36 inscribed
KIM Ye Ji 1995 KOR
R B 50 inscribed
TENKINK Iris 1982 NED SC Amsterdam
L B 14 inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B 22 inscribed
PACEK Jadwiga 1989 POL
R B 17 inscribed
ROGOWSKA Sara 1988 POL
R B 21 inscribed
STRAWINSKA Karolina 1997 POL
R B 20 inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 1 inscribed
POZNIAK Tetiana 1984 UKR TUS Maccabi Rostock
R B 25 inscribed
YESINA Olga 1994 UKR
R B 28 inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 6 inscribed
SABLON Sophie - FRA Masque De Fer de Lyon R B 30 cancelled  

31 inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

referees

category name nation inscribed by  
B AL-HUSAINI Saad Mohammed IRQ Iraqi Paralympic Committee
B AMARI Tetsuya JPN Japan Para Fencing Association
B ANGOTTI Mattia ITA Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B GROSS Gregory ISR World Abilitysport
B HARRIS Paul USA USA Fencing
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LISPI Alessandro ITA Italian Paralympic Committee
B LUK Wai Lung HKG Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
B MICHELI Matteo ITA British Fencing Association Ltd
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B POSWAL Madan Singh CYP British Fencing Association Ltd
B PUPPATTI Pierre GER World Abilitysport
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR World Abilitysport
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
name nation inscribed by role
referees
officials

ranking lists

2022 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Epee World Abilitysport
2023 WAS Senior female Epee World Abilitysport
2023 Year's best ranked athlete Senior female Epee World Abilitysport
2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Epee World Abilitysport
2024 WAS Senior female Epee World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Epee World Abilitysport

Epee male Senior Team

display-list

athlete / team seeding state lic
GERMANY
GER 10 inscribed
ARGENTINA
ARG 15 inscribed
GREAT BRITAIN
GBR 5 inscribed
FRANCE
FRA 3 inscribed
THAILAND
THA 8 inscribed
JAPAN
JPN 11 inscribed
CHINA
CHN 2 inscribed
ITALY
ITA 7 inscribed
UKRAINE
UKR 4 inscribed
POLAND
POL 9 inscribed
IRAQ
IRQ 1 inscribed
KOREA
KOR 13 inscribed
CHINESE TAIPEH
LIN Yu-Hao (2001 R)
LIU Shi-Chen (1999 R)
LI Bing-Yu (1984 L)
TPE 17 inscribed
UNITED STATES
- 12 cancelled  
POLAND 2
- --- cancelled  

13 inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

referees

category name nation inscribed by  
B AL-HUSAINI Saad Mohammed IRQ Iraqi Paralympic Committee
B AMARI Tetsuya JPN Japan Para Fencing Association
B ANGOTTI Mattia ITA Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B GROSS Gregory ISR World Abilitysport
B HARRIS Paul USA USA Fencing
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LISPI Alessandro ITA Italian Paralympic Committee
B LUK Wai Lung HKG Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
B MICHELI Matteo ITA British Fencing Association Ltd
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B POSWAL Madan Singh CYP British Fencing Association Ltd
B PUPPATTI Pierre GER World Abilitysport
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR World Abilitysport
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
name nation inscribed by role
referees
officials

ranking lists

2023 WAS Senior male Epee World Abilitysport
2024 WAS Senior male Epee World Abilitysport

Epee male Senior Individual A

display-list

athlete / team seeding state lic
FREITAS Carlos 1980 ARG
R A 37 inscribed
MEZA Franco 1996 ARG
L A 48 inscribed
DAMASCENO Kevin 2004 BRA Grêmio Náutico União
R A 51 inscribed
DE OLIVEIRA Lenilson 1973 BRA Club Athletico Paulistano
R A 23 inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 25 inscribed
CHEN Liqiang 1997 CHN Shanghai Sportscenter
R A 14 inscribed
CHENG Yang 1995 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 30 inscribed
LI Hao 1994 CHN Shanghai Sportscenter
L A 42 inscribed
SUN Gang 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 7 inscribed
TIAN Jianquan 1989 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 11 inscribed
YUAN Zhijie 2000 CHN
R NE --- inscribed
ZHONG Saichun 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 16 inscribed
FERNANDEZ GARRIDO Iago 2000 ESP
R A 67 inscribed
CHARLOT Gaëtan 1998 FRA Masque De Fer de Lyon
R A 21 inscribed
DERE Xavier 1977 FRA Gaillac Escrime
R A 107 inscribed
FERNANDEZ-ANSSOUX Quentin 2004 FRA
R A 31 inscribed
GIORGI Enzo 2000 FRA SE Nimes
R A 28 inscribed
GRAMMONT Rodolphe 1971 FRA
R A 97 inscribed
LEROUX LEFEBVRE Vincent 1972 FRA Clichy
R NE --- inscribed
PLATANIA PARISI Luca 2001 FRA Levallois Sporting Club
L A 4 inscribed
ROBIN Serge 1972 FRA OGC NICE
R A 33 inscribed
TOKATLIAN Damien 1970 FRA ACADEMIE D'ESCRIME DAMIEN TOKATLIAN-BORDEAUX
L A 32 inscribed
TOURAINE Jerome 1984 FRA ACSC Cormeilles-en-Parisis
R A 95 inscribed
TURKAWKA Adrien 1994 FRA CAM Bordeaux
L A 10 inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R A 17 inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 29 inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 3 inscribed
SCHRADER Felix 2003 GER SV 1845 Esslingen
R A 27 inscribed
KWONG Yuen Hing 1977 HKG
R A 41 inscribed
AL-MADHKHOORI Zainulabdeen 1991 IRQ
R A 9 inscribed
AL-OGAILI Hayder 1994 IRQ
R A 18 inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 15 inscribed
DEI ROSSI Matteo 1995 ITA Scherma Treviso
L A 5 inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 8 inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 2 inscribed
SASAJIMA Takaaki 1990 JPN JPFA Tokio
R A 35 inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JPFA Tokio
R A 24 inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 69 inscribed
CALKA Norbert 1987 POL
L A 22 inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 13 inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 12 inscribed
KAVEEKAT Waroot 1995 THA
R A 44 inscribed
SANITMUANWAI Boonsiri 1992 THA
R A 87 inscribed
LIU Shi-Chen 1999 TPE
R A 79 inscribed
AKKAYA Hakan 1995 TUR Spor Toto Spor Kulübü
L A 6 inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 26 inscribed
MAHULA Maksym 1996 UKR TSV Bützow
R A 38 inscribed
MANKO Artem 1998 UKR SV Böblingen
R A 20 inscribed
ZAKUSYLOV Oleksii 1994 UKR TUS Maccabi Rostock
R A 19 inscribed
CITERNE Robert - FRA Levallois Sporting Club L A 34 cancelled  
GILLIVER Piers - GBR Bath University R A 1 cancelled  
SCHOONOVER William - USA R A 43 cancelled  

49 inscriptions, 0 pending, 3 cancelled

referees

category name nation inscribed by  
B AL-HUSAINI Saad Mohammed IRQ Iraqi Paralympic Committee
B AMARI Tetsuya JPN Japan Para Fencing Association
B ANGOTTI Mattia ITA Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B GROSS Gregory ISR World Abilitysport
B HARRIS Paul USA USA Fencing
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LISPI Alessandro ITA Italian Paralympic Committee
B LUK Wai Lung HKG Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
B MICHELI Matteo ITA British Fencing Association Ltd
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B POSWAL Madan Singh CYP British Fencing Association Ltd
B PUPPATTI Pierre GER World Abilitysport
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR World Abilitysport
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
name nation inscribed by role
referees
officials

ranking lists

2022 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Epee World Abilitysport
2023 WAS Senior male Epee World Abilitysport
2023 Year's best ranked athlete Senior male Epee World Abilitysport
2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Epee World Abilitysport
2024 WAS Senior male Epee World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Epee World Abilitysport

Epee male Senior Individual B

display-list

athlete / team seeding state lic
ALDERETE Hugo 1977 ARG
R B 21 inscribed
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 27 inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Club Athletico Paulistano
R B 4 inscribed
FENG Yanke 1988 CHN Jiangsu Sportscenter
L B 19 inscribed
HU Daoliang 1980 CHN Jiangsu Sportscenter
L B 16 inscribed
ZHANG Jie 1994 CHN Shanghai Sportscenter
R B 5 inscribed
ZHU Fan Li 1996 CHN Shanghai Sportscenter
R B 33 inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 8 inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
R B 3 inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 inscribed
CHEEMA Balwinder 1979 GER TUS Maccabi Rostock
R B 17 inscribed
GERGELY Istvan 1984 HUN
L B 36 inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 13 inscribed
ALI Ammar 1985 IRQ
R B 7 inscribed
MNAHI Ali 1990 IRQ
R B 44 inscribed
RADA Matoko 1982 ISR
R B 49 inscribed
MASSA Michele 2004 ITA
R B 12 inscribed
PAOLUCCI Gianmarco 1995 ITA
R B 18 inscribed
CUNNINGHAM Alphanso 1980 JAM
R B 98 inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN JPFA Tokio
R C 20 inscribed
TSUNODA Akira 1989 JPN JPFA Tokio
R B 25 inscribed
KIM Dong Hun 1981 KOR
R C 35 inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 66 inscribed
GARKULS-GUREVICS Olegs 1986 LAT
R B 14 inscribed
SEMAAN Elias 1984 LBN Escrime Pays de Lunel
R C 51 inscribed
SALLEH Muhammad Adam 1990 MAS
L B 40 inscribed
SHUKOR Firdaus 1992 MAS
R B 42 inscribed
BANACH Patryk 1998 POL
L B 15 inscribed
DABROWSKI Michal 1986 POL
L B 2 inscribed
PIKOLUK Rafal 1993 POL
R B 37 inscribed
RZASA Kamil 1985 POL
R B 11 inscribed
CHAROENTA Chitiphat 1998 THA
L B 38 inscribed
KINGMANAW Visit 1989 THA
R B 6 inscribed
LI Bing-Yu 1984 TPE
L B 41 inscribed
LIN Yu-Hao 2001 TPE
R B 56 inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR TUS Maccabi Rostock
R B 10 inscribed
NAUMENKO Oleg 1986 UKR
R B 26 inscribed
HANSSEN Noah 2000 USA
R B 24 inscribed
RODGERS Scott 1971 USA
R B 22 inscribed
RUSSELL Josh 1995 USA
R B 30 inscribed
IFEBE Yannick - FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides R B 77 cancelled  

40 inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

referees

category name nation inscribed by  
B AL-HUSAINI Saad Mohammed IRQ Iraqi Paralympic Committee
B AMARI Tetsuya JPN Japan Para Fencing Association
B ANGOTTI Mattia ITA Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B GROSS Gregory ISR World Abilitysport
B HARRIS Paul USA USA Fencing
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LISPI Alessandro ITA Italian Paralympic Committee
B LUK Wai Lung HKG Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
B MICHELI Matteo ITA British Fencing Association Ltd
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B POSWAL Madan Singh CYP British Fencing Association Ltd
B PUPPATTI Pierre GER World Abilitysport
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR World Abilitysport
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
name nation inscribed by role
referees
officials

ranking lists

2022 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Epee World Abilitysport
2023 WAS Senior male Epee World Abilitysport
2023 Year's best ranked athlete Senior male Epee World Abilitysport
2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Epee World Abilitysport
2024 WAS Senior male Epee World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Epee World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Epee World Abilitysport

Foil female Senior Team

display-list

athlete / team seeding state lic
GEORGIA
GEO 5 inscribed
HUNGARY
HUN 4 inscribed
FRANCE
FRA 8 inscribed
THAILAND
THA 11 inscribed
UNITED STATES
GEDDES Ellen (1988 L)
ISAACSON Victoria (1998 R)
TAYLOR Jataya (1985 L)
JENSEN Shelby (2001 L)
DYKES Patricia (1963 R)
USA 10 inscribed
CHINA
CHN 1 inscribed
HONG KONG
HKG 3 inscribed
ITALY
ITA 2 inscribed
UKRAINE
UKR 6 inscribed
KOREA
KOR 7 inscribed

10 inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

referees

category name nation inscribed by  
B AMARI Tetsuya JPN Japan Para Fencing Association
B ANGOTTI Mattia ITA Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B GROSS Gregory ISR World Abilitysport
B HARRIS Paul USA USA Fencing
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LISPI Alessandro ITA Italian Paralympic Committee
B LUK Wai Lung HKG Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
B MICHELI Matteo ITA British Fencing Association Ltd
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PUPPATTI Pierre GER World Abilitysport
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR World Abilitysport
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
name nation inscribed by role
referees
officials

ranking lists

2023 WAS Senior female Foil World Abilitysport
2024 WAS Senior female Foil World Abilitysport

Foil female Senior Individual A

display-list

athlete / team seeding state lic
SALAZAR BREVE Marilin 1976 ARG
R A 38 inscribed
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 23 inscribed
VERAS Rayssa 1996 BRA Club Athletico Paulistano
R A 19 inscribed
BRIAR Amber 2000 CAN Montreal Handisport
R A 28 inscribed
GU Haiyan 1999 CHN Shanghai Sportscenter
R A 4 inscribed
ZOU Xufeng 1990 CHN Shanghai Sportscenter
R A 9 inscribed
GARRIDO Begona 1960 ESP
R A 33 inscribed
RODRIGUEZ MENENDEZ Judith 1995 ESP Club de Escrima de Vigo El Olivo
R A 6 inscribed
BOURGINE Cassiopée 1995 FRA COURBEVOIE ESCRIME
R A 42 inscribed
DELAVOIPIERE Clémence 2000 FRA Levallois Sporting Club
R A 21 inscribed
HOLDER Emily 2004 GBR
L A 25 inscribed
SEDDON-COWELL Susanne 1998 GBR
R A 51 inscribed
TIBILASHVILI Nino 1997 GEO
R A 5 inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R A 13 inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKSAPD
R A 14 inscribed
LAM Ka Man 1999 HKG HKSAPD
R A 16 inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKSAPD
L A 3 inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 2 inscribed
KRAJNYAK Zsuzsanna 1978 HUN Törekves Budapest
R A 7 inscribed
NÁDASDY Anna 2005 HUN
R A 15 inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 37 inscribed
KELMAN Linor 1990 ISR
R A 26 inscribed
MOGOS Ionela Andreea 1988 ITA
R A 1 inscribed
TRIGILIA Loredana 1976 ITA
R A 8 inscribed
MATSUMOTO Mieko 1969 JPN JPFA Tokio
R A 30 inscribed
KWON Hyo Kyeong 2001 KOR
L A 11 inscribed
SHIN Seung Ri 2002 KOR
R A 35 inscribed
LAO In I 1984 MAC
R A 27 inscribed
ARSHAD Nooraishah 1998 MAS
R A 44 inscribed
SITA Suthin 1978 THA
L A 32 inscribed
THONGDAENG Aphinya 2003 THA
R A 20 inscribed
CHIANG Chih-Hsien 1967 TPE
R A 73 inscribed
VAN ACHTERBERG Elke Lale 2000 TUR Nilüfer Belediyespor
R B 17 inscribed
MANDRYK Nataliia 1988 UKR TUS Maccabi Rostock
R A 18 inscribed
MORKVYCH Nataliia 1992 UKR
R A 10 inscribed
DYKES Patricia 1963 USA
R A 36 inscribed
ISAACSON Victoria 1998 USA
R A 31 inscribed
TAYLOR Jataya 1985 USA
L A 39 inscribed
SANTOS Monica - BRA Grêmio Náutico União R B --- cancelled  
DEMAUDE Cecile - FRA CAM Bordeaux L B --- cancelled  
KHETSURIANI Irma - GEO R B --- cancelled  
JENSEN Shelby - USA L A 24 cancelled  

38 inscriptions, 0 pending, 4 cancelled

referees

category name nation inscribed by  
B AMARI Tetsuya JPN Japan Para Fencing Association
B ANGOTTI Mattia ITA Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B GROSS Gregory ISR World Abilitysport
B HARRIS Paul USA USA Fencing
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LISPI Alessandro ITA Italian Paralympic Committee
B LUK Wai Lung HKG Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
B MICHELI Matteo ITA British Fencing Association Ltd
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PUPPATTI Pierre GER World Abilitysport
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR World Abilitysport
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
name nation inscribed by role
referees
officials

ranking lists

2022 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Foil World Abilitysport
2023 WAS Senior female Foil World Abilitysport
2023 Year's best ranked athlete Senior female Foil World Abilitysport
2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Foil World Abilitysport
2024 WAS Senior female Foil World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Foil World Abilitysport

Foil female Senior Individual B

display-list

athlete / team seeding state lic
VAN DORPE Roswitha 1965 BEL
L B 24 inscribed
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 15 inscribed
LOWTHIAN Trinity 2002 CAN
R B 27 inscribed
AO Lanzhu 1986 CHN Shanghai Sportscenter
R B 22 inscribed
KANG Su 1994 CHN Jiangsu Sportscenter
R B 9 inscribed
XIAO Rong 1993 CHN Shanghai Sportscenter
R B 4 inscribed
DROIT MALARME Stéphanie 1974 FRA CE Reims
R B 14 inscribed
FOURRIER Emilie 1984 FRA
R B 53 inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 12 inscribed
MOORE Justine 1992 GBR
R B 13 inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 2 inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 20 inscribed
CHUNG Yuen Ping 1988 HKG
R B 10 inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 8 inscribed
MEZÖ Boglarka 1987 HUN
R B 23 inscribed
BIAGINI Alessia 1994 ITA
R B 11 inscribed
VIO GRANDIS Beatrice Maria 1997 ITA
L B 5 inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JPFA Tokio
R B 26 inscribed
SAKURAI Anri 1988 JPN JPFA Tokio
L B 3 inscribed
CHO Eun Hye 1985 KOR
L B 7 inscribed
JO Yejin 2003 KOR
R B 19 inscribed
KIM Ye Ji 1995 KOR
R B 40 inscribed
TENKINK Iris 1982 NED SC Amsterdam
L B 17 inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B 25 inscribed
ROGOWSKA Sara 1988 POL
R B 18 inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 1 inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 16 inscribed
POZNIAK Tetiana 1984 UKR TUS Maccabi Rostock
R B 33 inscribed
YESINA Olga 1994 UKR
R B 21 inscribed
GEDDES Ellen 1988 USA
L B 6 inscribed
DEMAUDE Cecile - FRA CAM Bordeaux L B 28 cancelled  

30 inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

referees

category name nation inscribed by  
B AMARI Tetsuya JPN Japan Para Fencing Association
B ANGOTTI Mattia ITA Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B GROSS Gregory ISR World Abilitysport
B HARRIS Paul USA USA Fencing
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LISPI Alessandro ITA Italian Paralympic Committee
B LUK Wai Lung HKG Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
B MICHELI Matteo ITA British Fencing Association Ltd
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PUPPATTI Pierre GER World Abilitysport
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR World Abilitysport
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
name nation inscribed by role
referees
officials

ranking lists

2022 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Foil World Abilitysport
2023 WAS Senior female Foil World Abilitysport
2023 Year's best ranked athlete Senior female Foil World Abilitysport
2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Foil World Abilitysport
2024 WAS Senior female Foil World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Foil World Abilitysport

Foil male Senior Individual A

display-list

athlete / team seeding state lic
FREITAS Carlos 1980 ARG
R A 28 inscribed
MEZA Franco 1996 ARG
L A 53 inscribed
DAMASCENO Kevin 2004 BRA Grêmio Náutico União
R A 36 inscribed
DE OLIVEIRA Lenilson 1973 BRA Club Athletico Paulistano
R A 33 inscribed
BRECHT Douglas 1955 CAN
L A 37 inscribed
CHEN Liqiang 1997 CHN Shanghai Sportscenter
R A 22 inscribed
CHENG Yang 1995 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 13 inscribed
LI Hao 1994 CHN Shanghai Sportscenter
L A 39 inscribed
SUN Gang 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 7 inscribed
TIAN Jianquan 1989 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 34 inscribed
YUAN Zhijie 2000 CHN
R NE --- inscribed
ZHONG Saichun 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 5 inscribed
FERNANDEZ GARRIDO Iago 2000 ESP
R A 73 inscribed
CHARLOT Gaëtan 1998 FRA Masque De Fer de Lyon
R A 25 inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE CHATILLON ESTOC ET TAILLE
R A 21 inscribed
FERNANDEZ-ANSSOUX Quentin 2004 FRA
R A 16 inscribed
GIORGI Enzo 2000 FRA SE Nimes
R A 40 inscribed
GRAMMONT Rodolphe 1971 FRA
R A 83 inscribed
LEMOINE Ludovic 1986 FRA STADE CLERMONTOIS
R A 11 inscribed
LEROUX LEFEBVRE Vincent 1972 FRA Clichy
R NE --- inscribed
PLATANIA PARISI Luca 2001 FRA Levallois Sporting Club
L A 12 inscribed
TOKATLIAN Damien 1970 FRA ACADEMIE D'ESCRIME DAMIEN TOKATLIAN-BORDEAUX
L A 4 inscribed
TOURAINE Jerome 1984 FRA ACSC Cormeilles-en-Parisis
R A 78 inscribed
LAM WATSON Oliver 1992 GBR
R A 10 inscribed
WADDELL Joshua 2002 GBR
R A 30 inscribed
HAUPT Julius 2000 GER FC Tauberbischofsheim
R A 8 inscribed
SCHRADER Felix 2003 GER SV 1845 Esslingen
R A 38 inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN DEAC Debrecen
R A 3 inscribed
AL-MADHKHOORI Zainulabdeen 1991 IRQ
R A 19 inscribed
AL-OGAILI Hayder 1994 IRQ
R A 23 inscribed
BETTI Matteo 1985 ITA
L A 2 inscribed
LAMBERTINI Emanuele 1999 ITA
R A 1 inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 15 inscribed
SASAJIMA Takaaki 1990 JPN JPFA Tokio
R A 29 inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 66 inscribed
CALKA Norbert 1987 POL
L A 31 inscribed
NALEWAJEK Michal 1992 POL
L A 6 inscribed
PENDER Dariusz 1974 POL
R A 17 inscribed
ZIOMEK Rafal 1991 POL
R A 27 inscribed
SANITMUANWAI Boonsiri 1992 THA
R A 32 inscribed
LIU Shi-Chen 1999 TPE
R A 74 inscribed
AKKAYA Hakan 1995 TUR Spor Toto Spor Kulübü
L A 9 inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 14 inscribed
MAHULA Maksym 1996 UKR TSV Bützow
R A 41 inscribed
ZAKUSYLOV Oleksii 1994 UKR TUS Maccabi Rostock
R A 24 inscribed
BRANCH Byron 1984 USA Columbus Fencing and Fitness
L A 20 inscribed
TURKAWKA Adrien - FRA CAM Bordeaux L A 50 cancelled  
GILLIVER Piers - GBR Bath University R A 18 cancelled  
SCHOONOVER William - USA R A 26 cancelled  

46 inscriptions, 0 pending, 3 cancelled

referees

category name nation inscribed by  
AL-HUSAINI Saad Mohammed IRQ Iraqi Paralympic Committee
B AMARI Tetsuya JPN Japan Para Fencing Association
B ANGOTTI Mattia ITA Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B GROSS Gregory ISR World Abilitysport
B HARRIS Paul USA USA Fencing
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LISPI Alessandro ITA Italian Paralympic Committee
B LUK Wai Lung HKG Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
B MICHELI Matteo ITA British Fencing Association Ltd
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PUPPATTI Pierre GER World Abilitysport
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR World Abilitysport
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
name nation inscribed by role
referees
officials

ranking lists

2022 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Foil World Abilitysport
2023 WAS Senior male Foil World Abilitysport
2023 Year's best ranked athlete Senior male Foil World Abilitysport
2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Foil World Abilitysport
2024 WAS Senior male Foil World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Foil World Abilitysport

Foil male Senior Individual B

display-list

athlete / team seeding state lic
ALDERETE Hugo 1977 ARG
R B 18 inscribed
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 19 inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Club Athletico Paulistano
R B 4 inscribed
FENG Yanke 1988 CHN Jiangsu Sportscenter
L B 3 inscribed
HU Daoliang 1980 CHN Jiangsu Sportscenter
L B 8 inscribed
ZHANG Jie 1994 CHN Shanghai Sportscenter
R B 52 inscribed
ZHU Fan Li 1996 CHN Shanghai Sportscenter
R B 10 inscribed
VADON Laurent 1976 FRA Meylan Escrime
R B 5 inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 2 inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 1 inscribed
RASHID Shah 1985 GBR
R B 23 inscribed
GERGELY Istvan 1984 HUN
L B 36 inscribed
ALI Ammar 1985 IRQ
R B 14 inscribed
MNAHI Ali 1990 IRQ
R B 68 inscribed
MASSA Michele 2004 ITA
R B 6 inscribed
FUJITA Michinobu 1986 JPN JPFA Tokio
R C 16 inscribed
TSUNODA Akira 1989 JPN JPFA Tokio
R B 13 inscribed
KIM Dong Hun 1981 KOR
R C 28 inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 43 inscribed
GARKULS-GUREVICS Olegs 1986 LAT
R B 25 inscribed
SHUKOR Firdaus 1992 MAS
R B 26 inscribed
BANACH Patryk 1998 POL
L B 21 inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 17 inscribed
PIKOLUK Rafal 1993 POL
R B 32 inscribed
CHAROENTA Chitiphat 1998 THA
L B 27 inscribed
KINGMANAW Visit 1989 THA
R B 12 inscribed
LI Bing-Yu 1984 TPE
L B 34 inscribed
LIN Yu-Hao 2001 TPE
R B 56 inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR TUS Maccabi Rostock
R B 11 inscribed
NAUMENKO Oleg 1986 UKR
R B 9 inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR SV Böblingen
R B 7 inscribed
RODGERS Scott 1971 USA
R B 30 inscribed
RUSSELL Josh 1995 USA
R B 31 inscribed
CRATERE Marc André - FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides R B --- cancelled  
JABLONSKI Adam - POL R B 29 cancelled  

33 inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

referees

category name nation inscribed by  
AL-HUSAINI Saad Mohammed IRQ Iraqi Paralympic Committee
B AMARI Tetsuya JPN Japan Para Fencing Association
B ANGOTTI Mattia ITA Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B AZUMA Nobuyuki JPN Japan Para Fencing Association
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
B BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B GROSS Gregory ISR World Abilitysport
B HARRIS Paul USA USA Fencing
B KHACHATRYAN Harutyun GER Deutscher Behindertensportverband e.V.
KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LISPI Alessandro ITA Italian Paralympic Committee
B LUK Wai Lung HKG Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
B MICHELI Matteo ITA British Fencing Association Ltd
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
B PUPPATTI Pierre GER World Abilitysport
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR World Abilitysport
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
B YU Jin Kuk KOR Korea Disabled Veterans Organisation
name nation inscribed by role
referees
officials

ranking lists

2022 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Foil World Abilitysport
2023 WAS Senior male Foil World Abilitysport
2023 Year's best ranked athlete Senior male Foil World Abilitysport
2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Foil World Abilitysport
2024 WAS Senior male Foil World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Foil World Abilitysport

Sabre female Senior Individual A

display-list

athlete / team seeding state lic
OLIVEIRA Carminha 1990 BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná
R A 20 inscribed
VERAS Rayssa 1996 BRA Club Athletico Paulistano
R A 21 inscribed
GU Haiyan 1999 CHN Shanghai Sportscenter
R A 5 inscribed
ZOU Xufeng 1990 CHN Shanghai Sportscenter
R A 13 inscribed
GARRIDO Begona 1960 ESP
R A 34 inscribed
DELAVOIPIERE Clémence 2000 FRA Levallois Sporting Club
R A 23 inscribed
TARJU Enora 2007 FRA CE PONTIVY
R A 45 inscribed
VIDE Brianna 1999 FRA CE Le Muret
R A 4 inscribed
COLLIS Gemma 1992 GBR Durham University
R A 6 inscribed
SEDDON-COWELL Susanne 1998 GBR
R A 36 inscribed
TIBILASHVILI Nino 1997 GEO
R A 2 inscribed
ZADISHVILI Gvantsa 1994 GEO Parasport Development Center of Tbilisi
R A 7 inscribed
FAN Pui Shan 1975 HKG HKSAPD
R A 22 inscribed
LAM Ka Man 1999 HKG HKSAPD
R A 18 inscribed
YU Chui Yee 1984 HKG HKSAPD
L A 12 inscribed
HAJMASI Eva Andrea 1987 HUN Törekves Budapest
R A 3 inscribed
NÁDASDY Anna 2005 HUN
R A 29 inscribed
VERES Amarilla 1993 HUN
R A 11 inscribed
BRUNATI Sofia 2000 ITA
R A 24 inscribed
MOGOS Ionela Andreea 1988 ITA
R A 8 inscribed
TRIGILIA Loredana 1976 ITA
R A 10 inscribed
KAWAI Shino 1992 JPN JPFA Tokio
R A 17 inscribed
KWON Hyo Kyeong 2001 KOR
L A 14 inscribed
SHIN Seung Ri 2002 KOR
R A 35 inscribed
LAO In I 1984 MAC
R A 30 inscribed
ARSHAD Nooraishah 1998 MAS
R A 44 inscribed
DROZDZ Kinga 1994 POL
R A 1 inscribed
FIDRYCH Marta 1990 POL
R A 9 inscribed
BUSSAYAWIPHATHORN Cholthacha 1975 THA
R A 33 inscribed
SITA Suthin 1978 THA
L A 49 inscribed
BREUS Yevheniia 1982 UKR TUS Maccabi Rostock
R A 15 inscribed
MORKVYCH Nataliia 1992 UKR
R A 19 inscribed
DYKES Patricia 1963 USA
R A 32 inscribed
SANTOS Monica - BRA Grêmio Náutico União R B --- cancelled  
JENSEN Shelby - USA L A 26 cancelled  

33 inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

referees

category name nation inscribed by  
P AL-HUSAINI Saad Mohammed IRQ Iraqi Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B GROSS Gregory ISR World Abilitysport
B HARRIS Paul USA USA Fencing
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LISPI Alessandro ITA Italian Paralympic Committee
LUK Wai Lung HKG Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
B MICHELI Matteo ITA British Fencing Association Ltd
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
Ca POSWAL Madan Singh CYP British Fencing Association Ltd
B PUPPATTI Pierre GER World Abilitysport
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR World Abilitysport
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
name nation inscribed by role
referees
officials

ranking lists

2022 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Sabre World Abilitysport
2023 WAS Senior female Sabre World Abilitysport
2023 Year's best ranked athlete Senior female Sabre World Abilitysport
2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Sabre World Abilitysport
2024 WAS Senior female Sabre World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Sabre World Abilitysport

Sabre female Senior Individual B

display-list

athlete / team seeding state lic
VAN DORPE Roswitha 1965 BEL
L B 18 inscribed
SANTOS Monica 1983 BRA Grêmio Náutico União
R B 14 inscribed
LOWTHIAN Trinity 2002 CAN
R B 24 inscribed
AO Lanzhu 1986 CHN Shanghai Sportscenter
R B 13 inscribed
KANG Su 1994 CHN Jiangsu Sportscenter
R B 28 inscribed
XIAO Rong 1993 CHN Shanghai Sportscenter
R B 4 inscribed
DEMAUDE Cecile 1972 FRA CAM Bordeaux
L B 16 inscribed
SABLON Sophie 1979 FRA Masque De Fer de Lyon
R B 8 inscribed
KHETSURIANI Irma 1985 GEO
R B 2 inscribed
TAUBER Sylvi 1979 GER TUS Maccabi Rostock
L B 6 inscribed
KALTSI Georgia 1993 GRE
R B 19 inscribed
LOUFAKI Kalliopi 1982 GRE
R B 20 inscribed
TONG Nga Ting 1992 HKG
R B 12 inscribed
MEZÖ Boglarka 1987 HUN
R B 7 inscribed
MARKOWSKA Julia Anna 1999 ITA
R B 17 inscribed
PASQUINO Rossana 1982 ITA
R B 1 inscribed
ABE Chisato 1978 JPN JPFA Tokio
R B 23 inscribed
CHO Eun Hye 1985 KOR
L B 5 inscribed
JO Yejin 2003 KOR
R B 22 inscribed
KIM Ye Ji 1995 KOR
R B 35 inscribed
HAREZA Patrycja 1991 POL
R B 21 inscribed
PACEK Jadwiga 1989 POL
R B 10 inscribed
STRAWINSKA Karolina 1997 POL
R B 15 inscribed
JANA Saysunee 1974 THA
R B 3 inscribed
DOLOH Nadiia 1986 UKR
R B 11 inscribed
POZNIAK Tetiana 1984 UKR TUS Maccabi Rostock
R B 27 inscribed
FOURRIER Emilie - FRA R B --- cancelled  

26 inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

referees

category name nation inscribed by  
P AL-HUSAINI Saad Mohammed IRQ Iraqi Paralympic Committee
B ANGOTTI Mattia ITA Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B GROSS Gregory ISR World Abilitysport
B HARRIS Paul USA USA Fencing
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LISPI Alessandro ITA Italian Paralympic Committee
LUK Wai Lung HKG Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
B MICHELI Matteo ITA British Fencing Association Ltd
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
Ca POSWAL Madan Singh CYP British Fencing Association Ltd
B PUPPATTI Pierre GER World Abilitysport
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR World Abilitysport
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
name nation inscribed by role
referees
officials

ranking lists

2022 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Sabre World Abilitysport
2023 WAS Senior female Sabre World Abilitysport
2023 Year's best ranked athlete Senior female Sabre World Abilitysport
2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Sabre World Abilitysport
2024 WAS Senior female Sabre World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior female Sabre World Abilitysport

Sabre male Senior Individual A

display-list

athlete / team seeding state lic
FREITAS Carlos 1980 ARG
R A 21 inscribed
DAMASCENO Kevin 2004 BRA Grêmio Náutico União
R A 19 inscribed
DE OLIVEIRA Lenilson 1973 BRA Club Athletico Paulistano
R A 38 inscribed
ROUSELL Ryan 1997 CAN
L A 14 inscribed
CHEN Liqiang 1997 CHN Shanghai Sportscenter
R A 28 inscribed
CHENG Yang 1995 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 16 inscribed
LI Hao 1994 CHN Shanghai Sportscenter
L A 10 inscribed
SUN Gang 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
L A 33 inscribed
TIAN Jianquan 1989 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 9 inscribed
YUAN Zhijie 2000 CHN
R NE --- inscribed
ZHONG Saichun 1993 CHN Jiangsu Sportscenter
R A 29 inscribed
DERE Xavier 1977 FRA Gaillac Escrime
R A 54 inscribed
EL ASSINE Moez 1980 FRA CE CHATILLON ESTOC ET TAILLE
R A 12 inscribed
LEMOINE Ludovic 1986 FRA STADE CLERMONTOIS
R A 7 inscribed
ROBIN Serge 1972 FRA OGC NICE
R A 11 inscribed
TURKAWKA Adrien 1994 FRA CAM Bordeaux
L A 41 inscribed
HAUPT Julius 2000 GER FC Tauberbischofsheim
R A 17 inscribed
SCHMIDT Maurice 1999 GER SV Böblingen
R A 3 inscribed
NTOUNIS Vasileios 1990 GRE
R A 18 inscribed
PYLARINOS-MARKANTONATOS Gerasimos 1979 GRE
L A 49 inscribed
KWONG Yuen Hing 1977 HKG
R A 24 inscribed
OSVATH Richard 1985 HUN DEAC Debrecen
R A 4 inscribed
DEI ROSSI Matteo 1995 ITA Scherma Treviso
L A 8 inscribed
GIORDAN Edoardo 1993 ITA
R A 1 inscribed
KANO Shintaro 1985 JPN
R A 13 inscribed
YASU Naoki 1977 JPN JPFA Tokio
R A 20 inscribed
SIM Jae Hoon 1988 KOR
R A 56 inscribed
ZIOMEK Rafal 1991 POL
R A 25 inscribed
KAVEEKAT Waroot 1995 THA
R A 39 inscribed
SANITMUANWAI Boonsiri 1992 THA
R A 23 inscribed
DEMCHUK Andrii 1987 UKR
R A 6 inscribed
MANKO Artem 1998 UKR SV Böblingen
R A 5 inscribed
FERNANDEZ GARRIDO Iago - ESP R A --- cancelled  
CITERNE Robert - FRA Levallois Sporting Club L A 15 cancelled  
GILLIVER Piers - GBR Bath University R A 2 cancelled  
SCHOONOVER William - USA R A 26 cancelled  

32 inscriptions, 0 pending, 4 cancelled

referees

category name nation inscribed by  
B ANGOTTI Mattia ITA Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B GROSS Gregory ISR World Abilitysport
B HARRIS Paul USA USA Fencing
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LISPI Alessandro ITA Italian Paralympic Committee
LUK Wai Lung HKG Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
B MICHELI Matteo ITA British Fencing Association Ltd
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
Ca POSWAL Madan Singh CYP British Fencing Association Ltd
B PUPPATTI Pierre GER World Abilitysport
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR World Abilitysport
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
name nation inscribed by role
referees
officials

ranking lists

2022 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Sabre World Abilitysport
2023 WAS Senior male Sabre World Abilitysport
2023 Year's best ranked athlete Senior male Sabre World Abilitysport
2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Sabre World Abilitysport
2024 WAS Senior male Sabre World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Sabre World Abilitysport

Sabre male Senior Individual B

display-list

athlete / team seeding state lic
ALDERETE Hugo 1977 ARG
R B 17 inscribed
CHAVES Vanderson Luis 1994 BRA Grêmio Náutico União
R B 18 inscribed
GUISSONE Jovane 1983 BRA Club Athletico Paulistano
R B 12 inscribed
FENG Yanke 1988 CHN Jiangsu Sportscenter
L B 6 inscribed
HU Daoliang 1980 CHN Jiangsu Sportscenter
L B 37 inscribed
ZHANG Jie 1994 CHN Shanghai Sportscenter
R B 8 inscribed
ZHU Fan Li 1996 CHN Shanghai Sportscenter
R B 19 inscribed
CRATERE Marc André 1973 FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides
R B 7 inscribed
PETER Yohan 1988 FRA Les Mousquetaires du Val
R B 24 inscribed
VADON Laurent 1976 FRA Meylan Escrime
R B 9 inscribed
VALET Maxime 1987 FRA UC Toulouse
R B 2 inscribed
COUTYA Dimitri 1997 GBR St. Benedict's Fencing Club
R B 11 inscribed
RASHID Shah 1985 GBR
R B 14 inscribed
CHEEMA Balwinder 1979 GER TUS Maccabi Rostock
R B 16 inscribed
TRIANTAFYLLOU Panagiotis 1986 GRE
R B 13 inscribed
TARJANYI Istvan 1978 HUN
R B 4 inscribed
RADA Matoko 1982 ISR
R B 41 inscribed
PAOLUCCI Gianmarco 1995 ITA
R B 5 inscribed
CUNNINGHAM Alphanso 1980 JAM
R B --- inscribed
KIM Dong Hun 1981 KOR
R C 31 inscribed
PARK Chunhee 1984 KOR
R C 44 inscribed
SEMAAN Elias 1984 LBN Escrime Pays de Lunel
R C 35 inscribed
SALLEH Muhammad Adam 1990 MAS
L B 29 inscribed
CASTRO Adrian 1990 POL
R B 1 inscribed
DABROWSKI Michal 1986 POL
L B 3 inscribed
CHAROENTA Chitiphat 1998 THA
L B 15 inscribed
DATSKO Anton 1983 UKR TUS Maccabi Rostock
R B 20 inscribed
SEROZHENKO Dmytro 1989 UKR SV Böblingen
R B 10 inscribed
HANSSEN Noah 2000 USA
R B 21 inscribed
IFEBE Yannick - FRA Cercle Sportif Inst. Nat. Invalides R B 52 cancelled  
JABLONSKI Adam - POL R B 25 cancelled  

29 inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

referees

category name nation inscribed by  
B ANGOTTI Mattia ITA Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B GROSS Gregory ISR World Abilitysport
B HARRIS Paul USA USA Fencing
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LISPI Alessandro ITA Italian Paralympic Committee
LUK Wai Lung HKG Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
B MICHELI Matteo ITA British Fencing Association Ltd
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
Ca POSWAL Madan Singh CYP British Fencing Association Ltd
B PUPPATTI Pierre GER World Abilitysport
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR World Abilitysport
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
name nation inscribed by role
referees
officials

ranking lists

2022 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Sabre World Abilitysport
2022 WAS Senior male Sabre World Abilitysport
2023 WAS Senior male Sabre World Abilitysport
2023 Year's best ranked athlete Senior male Sabre World Abilitysport
2023 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Sabre World Abilitysport
2024 WAS Senior male Sabre World Abilitysport
2024 Paralympic Qualification Paris 2024 Senior male Sabre World Abilitysport

Sabre open Senior Team

display-list

athlete / team seeding state lic
FRANCE
FRA --- inscribed
THAILAND
THA --- inscribed
CHINA
CHN --- inscribed
UKRAINE
UKR --- inscribed
KOREA
KOR --- inscribed
ITALY
- --- cancelled  

5 inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

referees

category name nation inscribed by  
B ANGOTTI Mattia ITA Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
B AWADA Karim FRA Federation Francaise Handisport
B BALOGH Reka HUN Hungarian Paralympic Committee
BOURRET Gilles FRA Federation Francaise Handisport
DOROSHYN Oleksandr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B GROSS Gregory ISR World Abilitysport
B HARRIS Paul USA USA Fencing
B KHRYSTYK Volodimyr UKR Ukraine National Paralympic Committee
B KISIEL Jaroslav POL Polish Sports Association for the Disabled
B KOUKOS Leonidas GRE Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
B LECZYCKI Jakub POL Polish Sports Association for the Disabled
B LISPI Alessandro ITA Italian Paralympic Committee
LUK Wai Lung HKG Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
B MICHELI Matteo ITA British Fencing Association Ltd
B OTAEGUI Igor ESP World Abilitysport
Ca POSWAL Madan Singh CYP British Fencing Association Ltd
B PUPPATTI Pierre GER World Abilitysport
B SALARIS Rossella ITA Italian Paralympic Committee
B SALTER Mike GBR World Abilitysport
B TOTH Janka HUN Hungarian Paralympic Committee
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederacao Brasileira de Esgrima
B VOGT Suzanna CAN Canadian Fencing Federation
name nation inscribed by role
referees
officials

officials

CESIO Guillermo ARG coach gio ven sab dom Argentine Federation de deportes Sobre Silla de Ruedas
VAN DORPE Jean-Claude BEL coach gio ven sab dom Belgian Paralympic Committee
GOLDING Glen GBR coach British Fencing Association Ltd
HAMMOND Matthew GBR coach British Fencing Association Ltd
HOLDER Helen GBR coach British Fencing Association Ltd
MAYNARD Margaret GBR coach British Fencing Association Ltd
RITRAWE Sutera GBR coach British Fencing Association Ltd
ROME Peter GBR coach British Fencing Association Ltd
SALFIELD Jon GBR coach British Fencing Association Ltd
SPENCE Charlotte GBR coach British Fencing Association Ltd
APSIMON Paul CAN coach gio ven sab dom Canadian Fencing Federation
DUCLOS Patrice CAN coach gio ven sab dom Canadian Fencing Federation
CHEN Li CHN coach gio ven sab dom Chinese Disabled Persons Federation
SUN Xianzhong CHN coach gio ven sab dom Chinese Disabled Persons Federation
YANG Shu CHN coach gio ven sab dom Chinese Disabled Persons Federation
ZHANG Gongyan CHN coach gio ven sab dom Chinese Disabled Persons Federation
CHANG Ching-Chyuan TPE coach gio ven sab dom Chinese Taipei Paralympic Committee
LIN Ching Yang TPE coach gio ven sab dom Chinese Taipei Paralympic Committee
LIN Lan-Chi TPE medical gio ven sab dom Chinese Taipei Paralympic Committee
SHIH Wan-Ting TPE coach gio ven sab dom Chinese Taipei Paralympic Committee
NUNES Eduardo BRA coach gio ven sab dom Confederacao Brasileira de Esgrima
SCHWANTES Ivan BRA coach gio ven sab dom Confederacao Brasileira de Esgrima
BONDAR Alexander GER coach gio ven sab dom Deutscher Behindertensportverband e.V.
HAUPT Anne GER coach gio ven sab dom Deutscher Behindertensportverband e.V.
SPIRIDON Gavrila GER coach gio ven sab dom Deutscher Behindertensportverband e.V.
MARGUERIE Jean François LBN coach gio sab Handi-Sport Lebanese Federation
KAZAGLIS Dimitrios GRE coach gio ven sab Hellenic Sports Federation for Persons with Disabilities
KISS Tibor HUN coach ven sab dom Hungarian Paralympic Committee
NAVARRETE József HUN coach gio ven Hungarian Paralympic Committee
AL-FURAIJI Raheem IRQ coach Iraqi Paralympic Committee
AL-SHAMMARI Wafaa IRQ parents gio ven sab dom Iraqi Paralympic Committee
CIARI Marco ITA coach Italian Paralympic Committee
MARTINELLI Francesco ITA coach Italian Paralympic Committee
MEGLIO Ferdinando ITA coach Italian Paralympic Committee
VANNI Simone ITA coach gio ven sab dom Italian Paralympic Committee
GORIUP Maria Alice JPN medical gio ven sab dom Japan Para Fencing Association
RYO Miyake JPN coach gio ven sab dom Japan Para Fencing Association
YAMAMOTO Kenichi JPN coach gio ven sab dom Japan Para Fencing Association
YAMAMOTO Michiya JPN coach gio ven sab dom Japan Para Fencing Association
LAO Wai Hong MAC coach Macau Paralympic Committee
MESKHI Malkhaz GEO coach gio ven sab dom Parasport Development Centre of Tbilisi
CZAJKA Monika POL coach gio ven sab dom Polish Sports Association for the Disabled
GNIEWKOWSKI Marek POL coach gio ven sab Polish Sports Association for the Disabled
MORYS Michal POL coach gio ven sab dom Polish Sports Association for the Disabled
RYCZEK Wojciech POL coach gio ven sab dom Polish Sports Association for the Disabled
CHEN Chao HKG coach gio ven sab dom Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
CHOI Ka Yee HKG medical gio ven sab dom Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
LEUNG Man Ching HKG coach gio ven sab dom Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
POON Tsz Kit HKG coach gio ven sab dom Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
WONG Kam Kau HKG coach gio ven sab dom Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
YUEN Hou In HKG coach gio ven sab dom Sports Association for the Physically Disabled of Hong Kong, China
BAWORNRATCHAPHONG Wirankorn THA coach gio ven sab dom Sports Association of the Disabled of Thailand
JIRASINWANICH Pachara THA coach gio ven sab dom Sports Association of the Disabled of Thailand
SIVARAWUT Thatsaneephan THA coach gio ven sab dom Sports Association of the Disabled of Thailand
KOLESNIKOVA Svitlana UKR coach gio ven sab dom Ukraine National Paralympic Committee
RAPYNETS Oksana UKR coach gio ven sab dom Ukraine National Paralympic Committee
TRYDUB Yurii UKR coach gio ven sab dom Ukraine National Paralympic Committee
YANOVSKYY Gennadiy UKR coach gio ven sab dom Ukraine National Paralympic Committee
BORTOLINI Federico SUI coach Wheelchair Sport Switzerland
DUL Michal POL coach gio ven sab dom World Abilitysport
MOHD ARSAD Zairul Zaimi MAS coach gio ven sab dom World Abilitysport
RAO Bin MAS coach gio ven sab dom World Abilitysport
RE Ednydia MAS coach gio ven sab dom World Abilitysport