Back to list

Results

2019 World Championships
KOR Cheongju
September 17, 2019 - September 23, 2019

Foil male Senior Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CHINA       CHN
1 N CHEN Liqiang 1997 M A CHN
1 N FENG Yanke 1988 M B CHN
1 N ZHONG Saichun 1993 M A CHN Jiangsu Sportscenter (CHN)
1 N SUN Gang 1993 M A CHN Jiangsu Sportscenter (CHN)
2 N ITALY       ITA
2 N LAMBERTINI Emanuele 1999 M A ITA
2 N PAOLUCCI Gianmarco 1995 M B ITA
2 N BETTI Matteo 1985 M A ITA
2 N CIMA Marco 1976 M B ITA Fiamme Oro Roma (ITA)
3 N RUSSIA       RUS
3 N FEDYAEV Roman 1987 M A RUS
3 N NAGAEV Nikita 1993 M A RUS
3 N YUSUPOV Artur 1983 M A RUS
3 N KAMALOV Albert 1985 M B RUS
4 N POLAND       POL
4 N PENDER Dariusz 1974 M A POL
4 N ZIOMEK Rafal 1991 M A POL
4 N GAWORSKI Jacek 1967 M B POL
4 N NALEWAJEK Michal 1992 M A POL
5 N GREAT BRITAIN       GBR
5 N WADDELL Joshua 2002 M A GBR
5 N LAM WATSON Oliver 1992 M A GBR
5 N GILLIVER Piers 1994 M A GBR Bath University (GBR)
5 N COUTYA Dimitri 1997 M B GBR St. Benedict's Fencing Club (GBR)
6 N UKRAINE       UKR
6 N NAUMENKO Oleg 1986 M B UKR
6 N MAHULA Maksym 1996 M A UKR
6 N DATSKO Anton 1983 M B UKR
6 N DEMCHUK Andrii 1987 M A UKR
7 N FRANCE       FRA
7 N VALET Maxime 1987 M B FRA UC Toulouse (FRA)
7 N LEMOINE Ludovic 1986 M A FRA STADE CLERMONTOIS (FRA)
7 N EL ASSINE Moez 1980 M A FRA CE Montrouge (FRA)
7 N TOKATLIAN Damien 1970 M A FRA Bordeaux Etudiant Club (FRA)
8 N GERMANY       GER
8 N HAUPT Julius 2000 M A GER PSV Weimar (GER)
8 N SCHMIDT Maurice 1999 M A GER SV Böblingen (GER)
8 N CHEEMA Balwinder 1979 M B GER TUS Maccabi Rostock (GER)
9 N HUNGARY       HUN
9 N OSVATH Richard 1985 M A HUN Törekves Budapest (HUN)
9 N ZSOLNAI Sándor 1965 M A HUN Törekves Budapest (HUN)
9 N GERGELY Istvan 1984 M B HUN
10 N HONG KONG       HKG
10 N CHAN Wing Kin 1985 M A HKG HKPC+SAPD (HKG)
10 N CHEONG Meng Chai 1977 M A HKG HKPC+SAPD (HKG)
10 N GLASS Sean 2004 M B HKG HKPC+SAPD (HKG)
10 N NG Chi Fung 1995 M A HKG HKPC+SAPD (HKG)
11 N JAPAN       JPN
11 N SASAJIMA Takaaki 1990 M A JPN JWFA Tokio (JPN)
11 N KANO Shintaro 1985 M A JPN JWFA Tokio (JPN)
11 N YASU Naoki 1977 M A JPN JWFA Tokio (JPN)
11 N FUJITA Michinobu 1986 M B JPN JWFA Tokio (JPN)
12 N KOREA       KOR
12 N LEE Tae Kwon 1993 M A KOR
12 N CHO Yeong Rae 1976 M A KOR
12 N PARK Chunhee 1984 M C KOR
12 N SIM Jae Hoon 1988 M A KOR
13 N BRAZIL       BRA
13 N CHAVES Vanderson Luis 1994 M B BRA Grêmio Náutico União (BRA)
13 N RIBEIRO Moacir 1983 M A BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná (BRA)
13 N SOUZA Alex Sandro 1976 M A BRA Esporte Clube Pinheiros (BRA)
13 N GUISSONE Jovane 1983 M B BRA Associação dos Deficientes Físicos do Paraná (BRA)