Back to list

Results

2021 Deutsche Meisterschaft
GER München
June 5, 2021 - June 6, 2021

Foil female Senior Individual A History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TAUBER Sylvi 1979 F B GER TUS Maccabi Rostock (GER)
2 N SCHNEEVOIGT Gina Maria 2001 F GER FSC Nordhausen (GER)
3 N BÖKENHAUER-HAACK Diana 1984 F C GER TUS Maccabi Rostock (GER)
4 N FISCHER Susanne 1965 F GER VFL Kaufering (GER)

Foil female Senior Individual B History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil female Senior Individual C History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil male Senior Individual A History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HAUPT Julius 2000 M A GER PSV Weimar (GER)
2 N ABBASOV Azad 1989 M A IWA TUS Maccabi Rostock (GER)
3 N SCHRADER Felix 2003 M A GER SV 1845 Esslingen (GER)
3 N CURSIEFEN Clemens 2003 M A GER Kölner FK (GER)
5 N BUDICH Martines 1991 M A GER TUS Maccabi Rostock (GER)
6 N NEUMANN Nils 2000 M A GER SV 1845 Esslingen (GER)

Foil male Senior Individual B History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CHEEMA Balwinder 1979 M B GER TUS Maccabi Rostock (GER)
2 N GASIMOV Hüseyin 1989 M IWA Fechtclub München (GER)
3 N KRATZAT Holger 1967 M B GER OSC Berlin (GER)
3 N JUNK Didier 1964 M FRA Fechtclub München (GER)
5 N FRIESS Joachim 1978 M C GER GER TSG Heidelberg/FC Rohrbach (GER)

Foil male Senior Individual C History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre female Senior Individual A History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TAUBER Sylvi 1979 F B GER TUS Maccabi Rostock (GER)
2 N BÖKENHAUER-HAACK Diana 1984 F C GER TUS Maccabi Rostock (GER)
3 N FISCHER Susanne 1965 F GER VFL Kaufering (GER)

Sabre female Senior Individual B History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre female Senior Individual C History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre male Senior Individual A History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHMIDT Maurice 1999 M A GER SV Böblingen (GER)
2 N HAUPT Julius 2000 M A GER PSV Weimar (GER)
3 N ABBASOV Azad 1989 M A IWA TUS Maccabi Rostock (GER)
4 N NEUMANN Nils 2000 M A GER SV 1845 Esslingen (GER)

Sabre male Senior Individual B History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CHEEMA Balwinder 1979 M B GER TUS Maccabi Rostock (GER)
2 N GASIMOV Hüseyin 1989 M IWA Fechtclub München (GER)
3 N KRATZAT Holger 1967 M B GER OSC Berlin (GER)
3 N JUNK Didier 1964 M FRA Fechtclub München (GER)
5 N WIDMAIER Tim 1990 M B GER SV Böblingen (GER)

Sabre male Senior Individual C History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee female Senior Individual A History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TAUBER Sylvi 1979 F B GER TUS Maccabi Rostock (GER)
2 N SCHNEEVOIGT Gina Maria 2001 F GER FSC Nordhausen (GER)
3 N HUTTER Denise 1999 F GER FC Gröbenzell (GER)
4 N BÖKENHAUER-HAACK Diana 1984 F C GER TUS Maccabi Rostock (GER)

Epee female Senior Individual B History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee female Senior Individual C History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee male Senior Individual A History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHMIDT Maurice 1999 M A GER SV Böblingen (GER)
2 N SCHRADER Felix 2003 M A GER SV 1845 Esslingen (GER)
3 N ABBASOV Azad 1989 M A IWA TUS Maccabi Rostock (GER)
3 N CURSIEFEN Clemens 2003 M A GER Kölner FK (GER)
5 N BUDICH Martines 1991 M A GER TUS Maccabi Rostock (GER)

Epee male Senior Individual B History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CHEEMA Balwinder 1979 M B GER TUS Maccabi Rostock (GER)
2 N JUNK Didier 1964 M FRA Fechtclub München (GER)
3 N KRATZAT Holger 1967 M B GER OSC Berlin (GER)
3 N GASIMOV Hüseyin 1989 M IWA Fechtclub München (GER)
5 N WIDMAIER Tim 1990 M B GER SV Böblingen (GER)
6 N FRIESS Joachim 1978 M C GER GER TSG Heidelberg/FC Rohrbach (GER)

Epee male Senior Individual C History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club